Obama vyzdvihl odvahu a odolnost Američanů po 11. září

New York/Washington – Spojené státy si včera připomněly oběti teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Americký prezident Barack Obama v závěru dne vzpomínek na oběti teroristických útoků vyzdvihl odvahu a odolnost Američanů po této tragické události. Za deset let, jež od ní uplynuly, se podle něj nezměnila jejich povaha. Šéf Bílého domu také v projevu, který ve washingtonském Kennedyho centru pronesl na koncertu pro naději, ocenil oběti, které Spojeným státům přinesli muži a ženy sloužící v armádě. Téměř tři tisíce obětí připomíná od včerejška také nový památník. Ten se dnes zpřístupní i veřejnosti.

Za deset let, jež uplynuly od útoku teroristů proti USA, se podle Obamy změnilo mnohé. Spojené státy si například prošly válkami i hospodářskou recesí. „Dnes ale stojí za to uvědomit si, co se nezměnilo. Nezměnil se charakter našeho národa. Nezměnila se naše víra – v boha i jeden v druhého. Přes zkoušky a pokušení se nezměnilo ani naše přesvědčení zrozené z věčného ideálu, že by si muži a ženy měli vládnout sami, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni a zasluhují si stejnou svobodu rozhodovat o svém osudu,“ uvedl americký prezident.

Obyvatelé Spojených států také podle něj ukázali, že nepodléhají strachu, ať již šlo o hasiče, kteří se neohroženě vydali do hořícího Světového obchodního centra, či pasažéry, již bojovali s únosci jejich letadla. Prezident také vyzdvihl odolnost, se kterou se Američané vyrovnali s nepřízní osudu.

„Na místě, kde kdysi stávalo Světové obchodní centrum, se nyní slunce s leskem odráží od nové věže, která se vypíná k obloze. Naši lidé stále pracují v mrakodrapech. Naše stadiony jsou plné fanoušků a parky plné dětí hrajících si s míčem. Na našich letištích je rušno a naše autobusy a metra převážejí miliony lidí tam, kam potřebují. Rodiny usedají k nedělní večeři a studenti se připravují do školy. Tato země pulzuje optimismem těch, kteří se vydali ke vzdáleným břehům, a odvahou těch, kdo zemřeli za lidskou svobodu,“ uvedl Obama.

Výročí teroristických útoků 9/11
Zdroj: ČTK/AP/Chip Somodevilla

Ve svém projevu také poděkoval Američanům a Američankám, kteří přinesli oběť ve vojenské službě. Zdůraznil, že se pro ni rozhodli dobrovolně, protože v zemi není branná povinnost. Zároveň ale uvedl, že nastává čas, aby se ze vzdálených bojišť v Iráku a Afghánistánu začali vracet domů. Spojené státy se podle něj nyní touží přesunout od dekády válek k míru.

Šéf Bílého domu pak svůj projev zakončil nadějí v trvanlivost americké demokracie a ve schopnost Američanů nacházet jednotu v mnohosti a věřit v americký sen. Podle něj to bude skutečný odkaz 11. září potomkům. „Budou o nás říkat, že jsme si tuto víru udrželi, že jsme obdrželi bolestivou ránu, ale povstali silnější,“ řekl Obama.

Koncert pro naději, na němž promluvil, je poslední vzpomínkovou akcí v den desátého výročí teroristického útoku. V Kennedyho centru na něm mimo jiné vystoupí legendární zpěvačka Patti LaBelle, countryová hvězda superstar Alan Jackson či mezzosopranistka Denyce Gravesová.

Výročí teroristických útoků 9/11
Zdroj: ČTK/AP/JUSTIN LANE

Obama v den desátého výročí útoků, jež si vyžádaly téměř 3 000 životů, navštívil všechna místa, která jsou s nimi spojená. Vzpomínkové obřady zahájil ráno v New Yorku, kde teroristé s pomocí unesených letadel zničili dvě věže Světového obchodního centra. Pak se přesunul do Shanksville v Pensylvánii, kde se ve stejný den zřítilo další letadlo unesené teroristy. Nakonec uctil oběti nárazu posledního uneseného letadla do sídla amerického ministerstva obrany v Arlingtonu u hlavního města Washingtonu.

2 minuty
Spojené státy vzpomínaly na oběti teroristů
Zdroj: ČT24

Výročí útoků provázela mimořádná bezpečnostní opatření. Kvůli civilnímu letadlu zasahovaly poblíž Detroitu stíhačky, důvodem bylo podezřelé chování tří cestujících. Policie je ale nakonec propustila. Stíhačky doprovázely také jiné letadlo na trase z Los Angeles do New Yorku. I tam se údajně několik pasažérů chovalo podezřele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ve složkách o Epsteinovi chybí fotky s Trumpem, vadí demokratům

Američtí demokraté viní ministerstvo spravedlnosti, že ze zveřejněných složek o odsouzeném sexuálním delikventovi Jeffreym Epsteinovi odstranilo několik dokumentů. Týká se to i fotografií prezidenta Donalda Trumpa. Resort musel do pátku zveřejnit spisy týkající se zemřelého finančníka. Úřad nicméně zatím zpřístupnil jen jejich zlomek, některé přitom zcela začerněné. Zbytek chce publikovat v následujících týdnech. Podle ministerstva jde totiž o stovky tisíc dokumentů, které je třeba anonymizovat, pokud by zobrazovaly oběti nebo by ohrozily vyšetřování.
před 2 hhodinami

Rusko odmítlo vánoční příměří, chystá rozsáhlé útoky, varoval Zelenskyj

Rusko odmítlo americký návrh na vánoční příměří a zjevně se připravuje podniknout proti Ukrajině o svátcích rozsáhlé útoky, varoval v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Za klíčové podle tamních médií označil posílení protivzdušné obrany země. Ta se plnohodnotné ruské invazi brání už bezmála čtyři roky.
před 3 hhodinami

U Žiliny otevřeli nový úsek dálnice D1 s nejdelším tunelem na Slovensku

Na Slovensku byl otevřen nový klíčový úsek dálnice D1 u Žiliny, jehož součástí je také nejdelší dálniční tunel v zemi. Nová dálnice na severu Slovenska, kterou se podařilo dokončit až s výrazným zpožděním oproti původním plánům, pomůže hlavně tranzitní dopravě. Řidičům z Česka zrychlí jízdu mimo jiné do Vysokých a Nízkých Tater. Slavnostního přestřižení pásky při otevření tunelu se zúčastnili také slovenský premiér Robert Fico (Smer) či ministr dopravy Jozef Ráž.
před 11 hhodinami

Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, Dánsko si předvolá velvyslance

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Ten na sociálních sítích napsal, že jeho cílem v nové funkci bude připojení Grónska k Americe. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je autonomní oblastí Dánského království, získat. Kodaň to opakovaně odmítla a v nejbližších dnech si předvolá amerického velvyslance. K zachování suverenity ostrova vyzvala také EU. Pro Grónsko se podle slov jeho premiéra nic nemění.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Japonští vědci zkoumají ledovce, které odolávají změně klimatu

Místo aby ledovce v Tádžikistánu tály, mírně zvětšují svůj objem. Jde o světovou raritu. Jestli je to způsobeno například vlastnostmi ledu, nebo specifickými lokálními podmínkami, vědci zatím nevědí, ale snaží se to zjistit.
před 12 hhodinami

Výbuch zabil v Moskvě ruského generála, který se účastnil invaze na Ukrajinu

Při výbuchu nálože nastražené v autě v Moskvě zahynul ruský generál Fanil Sarvarov, který byl náčelníkem oddělení operačního výcviku generálního štábu ruských ozbrojených sil. Uvedl to ruský vyšetřovací výbor, který má funkci kriminální ústředny. Výbor nevyloučil, že za explozí stojí ukrajinské speciální jednotky. Sarvarov se podle médií účastnil ruské invaze na Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Polsko začíná stavět svou první jadernou elektrárnu

V Polsku roste zájem o jadernou energetiku, i díky přispění Evropské unie se tam začíná stavět jaderná elektrárna. Země prochází energetickou transformací. Ještě před deseti lety bylo téměř devadesát procent výroby elektřiny založeno na uhlí. V současnosti jeho podíl klesl zhruba na polovinu, naopak téměř na třetinu vzrostly obnovitelné zdroje. Odklon od uhlí je tak čím dál viditelnější.
před 18 hhodinami

Australský státní parlament jedná o zpřísnění pravidel pro držení zbraní

Parlament australského státu Nový Jižní Wales se znovu sešel k hlasování o návrzích zákonů, které by výrazně omezily vlastnictví střelných zbraní. Připravovaná legislativa počítá také se zákazem zobrazování symbolů teroru a zpřísněním pravidel pro protesty. Australský spolkový stát tak reaguje na nedávný útok na pláži Bondi v Sydney, který si vyžádal patnáct obětí.
před 22 hhodinami
Načítání...