Nové protiruské sankce zasáhnou možná i do sportu

Brusel - Evropská unie by měla do pátku rozhodnout o podobě dalších sankcí vůči Rusku. Uvedla to italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová s tím, že diplomaté budou jednat o návrhu Evropské komise. Ta doporučuje rozšíření protiruských sankcí ve stávajících čtyřech oblastech (finančních službách, vývozu zbraní, technologiích dvojího užití a technologiích pro těžbu ropy v arktických oblastech) a navrhuje členským zemím zvážit i možnost pozastavení členství Ruska v některých mezinárodních sportovních organizacích. Zelení v europarlamentu navíc chtějí, aby fotbalová federace FIFA odebrala Rusku světový fotbalový šampionát v roce 2018. Šéf FIFA to ale odmítl.

Jak upřesňuje Český rozhlas, který má příslušný dokument k dispozici, Rusko by se například nemohlo účastnit mistrovství světa ve fotbale nebo soutěží pořádaných asociací UEFA, jako je Liga mistrů nebo kvalifikace o mistrovství Evropy.

Zelení v Evropském parlamentu dokonce požadují, aby FIFA kvůli ukrajinské krizi odebrala Rusku světový šampionát. Ten se země chystá uspořádat v roce 2018. „FIFA musí odhlasovat, že za nynějších podmínek ruské politiky a strategie ruského fotbalového svazu Rusko nemůže pořádat fotbalové mistrovství světa,“ prohlásila Němka Rebecca Harmsová, která spolu s Belgičanem Philippem Lambertsem stojí v čele europarlamentní frakce Zelení/Evropská svobodná aliance.

Harmsová chce odebrat Rusku pořadatelství podle listu hannover-zeitung.net mimo jiné i proto, že ruská fotbalová asociace přeřadila trojici krymských fotbalových klubů k jejich nelibosti do třetí ruské ligy. Podle Harmsové je pro ruského prezidenta Vladimira Putina „důležitější rusifikace Krymu než respektování mezinárodních pravidel“.

Trofej pro mistry světa ve fotbale
Zdroj: ČT24/wikipedia.com

Agentura SID ale jakékoli tvrdé sankce vůči Rusku považuje za nereálné. Od roku 2015 se totiž ruský energetický gigant Gazprom přinejmenším do roku 2018 stane sponzorem FIFA, stejně jako od roku 2012 poskytuje peníze Lize mistrů. Sám šéf FIFA Joseph Blatter už navíc odmítl, že by Rusko kvůli ukrajinské krizi mohlo o pořadatelství přijít.

Sankcemi, o kterých by pak měly země EU rozhodnout, zda je podpoří, je další ztížení přístupu ruských firem na evropské kapitálové trhy, kam už dnes nemohou velké ruské banky. Podle návrhu by tam nesměly ani velké ruské ropné nebo plynárenské společnosti. Toto opatření má potenciál velmi tvrdě zasáhnout ruskou ekonomiku.

Summit EU dal v sobotu Evropské komisi pokyn, aby do týdne připravila návrh přitvrzení stávajících sankcí. Spuštěny mají být, pokud Rusko zásadně nezmění svůj přístup k prohlubující se ukrajinské krizi, vysvětlila po summitu německá kancléřka Angela Merkelová.

„Vývoj v oblasti je stále více dramatický. Mluvíme o agresi a myslím, že musíme reagovat tím nejsilnějším možným způsobem,“ podotkla Mogheriniová, podle níž jsou sankce součástí politické strategie. Mogheriniová se na podzim stane šéfkou evropské diplomacie po Catherine Ashtonové, Itálie nyní na půl roku předsedá Unii.

Česká republika už dostala materiál shrnující možná přitvrzení hospodářských opatření v oblastech, kde EU sankce zavedla již v létě. Vláda o něm má jednat ve středu. Premiér Bohuslav Sobotka při dnešní návštěvě Šternberka na Olomoucku prohlásil, že k novým sankcím, které se podle něj mají týkat například finančního trhu či zbrojních dodávek, Česko bude mít připomínky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký soud uložil lékaři domácí vězení za distribuci ketaminu v případu Perryho

Soud ve Spojených státech uložil osmiměsíční domácí vězení lékaři Marku Chavezovi, který se v případu smrti známého herce Matthewa Perryho přiznal k nelegální distribuci ketaminu, informovala agentura AP. Před dvěma týdny soud poslal na 2,5 roku do vězení lékaře Salvadora Plasenciu, který se předtím přiznal, že Perrymu ketamin v týdnech před jeho smrtí prodal.
před 9 mminutami

EK zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory

Evropská komise (EK) zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory v Evropské unii od roku 2035. Nový návrh požaduje, aby se emise oxidu uhličitého (CO2) u nových aut snížily o devadesát procent proti úrovni z roku 2021, tedy nikoli o sto procent, jak bylo původně plánováno.
17:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Máme povinnost vazbu se Slováky uchovávat, řekl Macinka po schůzce s Blanárem

Nový ministr zahraničí a předseda Motoristů Petr Macinka v úterý večer absolvoval první zahraniční cestu na Slovensko, kde se sešel s tamním šéfem diplomacie Jurajem Blanárem (Smer). Po jednání konstatoval, že hodlá ve spolupráci se sousední zemí navázat tam, kde podle něj byla přerušena. Blanár zhodnotil, že nové české vládě na budování vztahů s Bratislavou záleží.
19:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V deseti slovenských městech se demonstrovalo proti Ficově vládě

V deseti slovenských městech přišly tisíce lidí na demonstrace proti politice vlády premiéra Roberta Fica (Smer). Podle serveru aktuality.sk byly protesty reakcí mimo jiné na to, že poslanci vládní koalice minulý týden přehlasovali veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválili zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti.
před 2 hhodinami

Česko v Bruselu slovenský ministr nakonec nezastupoval

Za Česko v úterý na jednání ministrů životního prostředí v Bruselu vystupoval stálý zástupce ČR při EU Štěpán Černý, vyplývá ze záznamů jednání zveřejněných na stránkách Rady EU. Ministr Petr Macinka (Motoristé) původně oznámil, že Česko bude zastupovat slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba (SNS), což kritizovala část opozice. Část jednání ministrů je vždy vysílána živě a na záznamu bylo vidět, že Taraba hovoří vždy za Slovensko a za Česko pak velvyslanec Černý.
15:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Muž, jenž najel v Liverpoolu do lidí, půjde do vězení na téměř 22 let

Britský soud poslal na 21 let a šest měsíců do vězení muže, který 26. května najel v Liverpoolu do davu slavících fotbalových fanoušků a zranil přes 130 lidí, píší agentury Reuters a AFP. Muž v listopadu přiznal vinu, čelil obžalobě z 31 trestných činů.
15:29Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Rusko přiznalo, že Bajkonur bude opravovat nejméně čtvrt roku

Ruská kosmická agentura Roskosmos počítá s opravou klíčové startovací rampy na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu tak, aby byla připravena k prvnímu startu na konci zimy. Uvedla to ruská média s odvoláním na náměstka ředitele agentury Dmitrije Baranova.
před 7 hhodinami

Polský student katolické univerzity chystal útok na vánoční trh, uvedly úřady

Polské tajné služby zadržely devatenáctiletého studenta pro podezření, že chystal útok na vánočním trhu, oznámil mluvčí ministra pověřeného koordinací zvláštních služeb Jacek Dobrzyński. Student katolické univerzity v Lublinu Mateusz W. hodlal použít výbušniny, aby zabil co nejvíce lidí, sdělil mluvčí, aniž by zmínil konkrétní město. Soud na podezřelého uvalil tříměsíční vazbu, napsala polská média.
před 7 hhodinami
Načítání...