Nigerijský atentátník vinu necítí

Detroit - Nigerijec Umar Farouk Abdul Mutallab, který se o vánočních svátcích pokusil o atentát na americké letadlo směřující z Evropy do Detroitu, dal dnes u amerického federálního soudu najevo, že se cítí nevinen. Před soudem stanul poprvé od svého činu, přísně střežené slyšení trvalo jen několik minut. Za pokus vyhodit do povětří letoun se zhruba 300 lidmi na palubě je obžalován ze šesti závažných trestných činů. Mimo jiné z pokusu o vraždu a z pokusu o užití zbraně hromadného ničení. Hrozí mu doživotí.

Mutallab odpovídal na otázky soudce vstřícně a klidným hlasem. Na dotaz, zda rozumí obžalobě vznesené proti němu, odpověděl anglicky „ano“. Mutallabova obhájkyně prohlásila, že její klient se nebude vyjadřovat, zda se cítí vinen či nevinen - soudce proto zanesl do spisu, že obžalovaný se cítí být nevinen.

Třiadvacetiletý islámský radikál propašoval 25. prosince ve svém spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu silnou výbušninu, s níž se pokusil vyhodit letoun do vzduchu. Nálož ale nevybuchla, patrně kvůli její závadě či atentátníkově chybě. Mladík při výslechu řekl, že výcvik získal od al-Káidy v Jemenu.

Harold Gurewitz, michiganský advokát:

Mutallabovo jméno bylo v americké databázi asi 550 000 osob podezřelých ze spojení s teroristy, nikoli však na seznamu, podle něhož by byl nucen podrobit se před letem pečlivější bezpečnostní prohlídce. Incident donutil letiště ve Spojených státech i jinde na světě přijmout zpřísněná bezpečnostní opatření. Na několika letištích od té doby museli cestující čelit zmatkům i nepříjemným zdržením letů.

Zvláštní ironií osudu je to, že nedaleko michiganské federální věznice, kde mladý Nigerijec čekal na soud, žije vůbec nejpočetnější muslimská komunita ve Spojených státech. Podporu by ale u jejích obyvatel coby sympatizant al-Káidy hledal těžko.

Umar Farouk Abdul Mutallab
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod