Přestřelky mezi Thajskem a Kambodžou si vyžádaly nejméně dvanáct mrtvých

Nahrávám video
Události: Přestřelky mezi Thajskem a Kambodžou
Zdroj: ČT24

Agentura Reuters s odkazem na thajského ministra zdravotnictví Somsaka Thepsuthina napsala, že při přestřelkách u hranic mezi Thajskem a Kambodžou zahynulo jedenáct thajských civilistů a jeden voják. Agentura AP dříve uvedla, že zemřelo nejméně devět thajských civilistů a čtrnáct dalších utrpělo zranění. Kambodža o obětech a zraněných zatím neinformovala. Thajská armáda zároveň uzavřela všechna kontrolní stanoviště na hranici, dodává Reuters.

Střety se podle listu The Phnom Penh Post odehrávají v okolí tří chrámových komplexů – Ta Moan Thom, Ta Krabey a Mom Bei.

Kambodža ve čtvrtek brzy ráno vyslala do sporné oblasti drony a vojáky vyzbrojené raketomety, informovalo tamní ministerstvo obrany. Úřad zároveň odsoudil incident z brzkého rána, kdy na sebe thajští a kambodžští vojáci na hranicích stříleli. Označil ho za „bezohlednou a brutální thajskou vojenskou agresi“.

Thajsko i Kambodža se navzájem viní, že zahájily palbu jako první. Kambodža obvinila thajskou armádu, že začala střílet na její vojáky, a porušila tak dohodu, která měla zmírnit napětí mezi oběma jihoasijskými sousedy. Thajští vojáci podle agentury AP tvrdí, že se Kambodžané přiblížili ke sporné hranici a na výzvy k zastavení reagovali střelbou.

Podle kambodžských zdrojů Thajsko nasadilo stíhačky F-16, které shodily dvě bomby na silnici. Kambodžská armáda podle listu jednu stíhačku sestřelila, podle Reuters zasáhla thajskou nemocnici a podle tamního ministerstva obrany vyslala drony a vojáky vyzbrojené raketomety.

Nahrávám video
Následky střetů v Thajsku
Zdroj: Reuters/TPBS

Na videozáznamu z thajské strany bylo vidět lidi, kteří utíkali ze svých domovů a schovávali se v betonovém bunkru, zatímco se pravidelně ozývala střelba.

Přibližně čtyřicet tisíc civilistů z 86 vesnic v Thajsku bylo rovněž evakuováno na bezpečnější místo, řekl agentuře Reuters představitel zasažené thajské provincie. Thajská armáda v prohlášení uvedla, že kambodžské jednotky zahájily palbu v oblasti poblíž chrámu Ta Moan Thom ze 13. století.

„Situace na hranicích Thajska s Kambodžou zůstává choulostivá a musí být řešena opatrně a opatřeními v souladu s mezinárodním právem,“ zareagoval na zprávy o střetech úřadující thajský premiér Pchúmtcham Večajačaj. Tamní ministerstvo zahraničí později varovalo, že je připraveno „zintenzivnit sebeobranná opatření“ v případě, že budou útoky ze strany Kambodži pokračovat.

Kambodžský premiér Hun Manet na sociálních sítích napsal, že Kambodža nemá na výběr a „musí reagovat“. „Kambodža se vždy držela zásady řešit spory mírovou cestou. V této situaci však nemáme jinou možnost než reagovat vojenskou silou proti ozbrojené agresi,“ napsal.

Konflikt již komentovalo čínské ministerstvo zahraničí, které podle BBC vyjádřilo „hluboké znepokojení“ z eskalace napětí. Čína, která prý zaujímá „spravedlivou a nestrannou pozici“, doufá, že obě strany spor vyřeší prostřednictvím dialogu.

Kambodžané tvrdí, že jednali v sebeobraně

Kambodžské ministerstvo obrany uvedlo, že kambodžští vojáci odpověděli poté, co se stali terčem útoku thajské armády ve sporné oblasti. V prohlášení mluvčí resortu sdělil, že jednotky jednaly v sebeobraně.

Mezi zeměmi roste v poslední době napětí. Ve středu Bangkok odvolal svého velvyslance v Kambodži v reakci na to, že thajský voják přišel o nohu, když šlápl na minu u hranic.

Thajsko a Kambodža se už více než sto let snaží získat kontrolu nad řádně nevymezenými oblastmi podél 820 kilometrů dlouhé společné pozemní hranice. Tu stanovila v roce 1907 Francie, jejíž byla tehdy Kambodža kolonií. Země se přou o území hinduistického chrámu Preah Vihear z 11. století, Mezinárodní soudní dvůr chrámový areál přiřkl v roce 1962 Kambodži, jeho hranice ale nikdy nebyla přesně vytyčena. Thajsko si území nárokuje proto, že kontroluje hlavní přístupové cesty k objektu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské údery v Oděse zranily několik lidí, jednu oběť hlásí Nikopol

Jednu oběť si vyžádalo ruské ostřelování Nikopolu v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Jedenáct lidí také utrpělo zranění v noci na pondělí při náletu ruských dronů na Oděsu, oznámili už ráno záchranáři a úřady. Ruskem dosazená správa Záporožské jaderné elektrárny podle agentury Reuters informovala, že ukrajinský dronový útok zabil jednoho zaměstnance.
09:01Aktualizovánopřed 4 mminutami

Střelce z galavečeře s Trumpem obvinili z pokusu o atentát na prezidenta

Muž, který střílel při sobotní galavečeři v hotelu Washington Hilton za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa, si u soudu vyslechl obvinění z pokusu o atentát na prezidenta, píší agentury. Viní ho také ze zločinů souvisejících s držením zbraní. Z nařízení soudce zůstane ve vazbě až do následujícího soudního líčení, jež se plánuje na čtvrtek.
20:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Havlíček: Česko chce brát z Ázerbájdžánu dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně

Česká republika chce ročně odebírat dvě miliardy metrů krychlových plynu z Ázerbájdžánu, přičemž dodávky by mohly začít mezi roky 2028 a 2029, řekl na návštěvě Baku ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Dohoda zatím nebyla podepsána, kontrakt je přislíben a je na velmi dobré cestě, dodal. Premiér Andrej Babiš (ANO) předtím řekl, že o dodávky plynu usiluje společnost ČEZ.
16:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Litva obvinila třináct lidí z pokusu o dvě vraždy, do případu je zapletena ruská GRU

Litva obvinila třináct osob z pokusu o vraždu dvou lidí. Případ je spjat s ruskou vojenskou rozvědkou GRU, uvedl náčelník kriminální policie pobaltské země Saulius Briginas. Podezřelí, kteří byli zatčeni už v březnu, byli obviněni z pokusu o vraždu jednoho Litevce a jednoho ruského občana. Stejná síť ruských špionů podle Kyjeva plánovala i vraždy ukrajinských novinářů a příslušníka vojenské rozvědky HUR.
15:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kvůli dvěma blokádám klesla doprava v Hormuzském průlivu skoro k nule, píše Bloomberg

Mezinárodní lodní doprava v Hormuzském průlivu v tuto chvíli klesla prakticky na nulu v důsledku dvou souběžných blokád oblasti ze strany Teheránu a Washingtonu, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na data, která sestavila. Za pondělí agentura napočítala tři íránská plavidla opouštějící úžinou záliv, a to jeden tanker se zkapalněným ropným plynem a dvě lodi se sypkým nákladem.
před 3 hhodinami

Největší světový výrobce kondomů zvýší ceny kvůli válce s Íránem

Největší světový výrobce kondomů, malajsijská společnost Karex, oznámil, že se chystá zdražit své výrobky o dvacet až třicet procent. Rozhodnutí zdůvodňuje dopady války kolem Íránu na globální dodavatelské řetězce se surovinami odvozenými od ropy.
před 4 hhodinami

Polský influencer při charitativním streamu vybral 1,4 miliardy korun

Za rekordní označují polská média počin influencera Piotra Garkowského, známého jako Latwogang, který během nepřetržitého devítidenního streamu na YouTube vybral přes čtvrt miliardy zlotých (více než 1,4 miliardy korun) na podporu dětí nemocných rakovinou. Akce, jejímž cílem původně bylo vybrat půl milionu zlotých (zhruba 2,9 milionu korun) pro nadaci Cancer Fighters (Bojovníci s rakovinou), začala 17. dubna a rychle získala neočekávaný ohlas, píše internetový web deníku Rzeczpospolita.
před 7 hhodinami

Slovensko podalo žalobu proti rozhodnutí EU ukončit dovoz ruského plynu

Slovensko minulý týden podalo dříve ohlášenou žalobu proti rozhodnutí Evropské unie postupně ukončit dovoz ruského plynu do evropského bloku, uvedlo tiskové oddělení slovenského ministerstva spravedlnosti. Žalobu v uvedené záležitosti dříve podalo k soudu EU také Maďarsko.
před 8 hhodinami
Načítání...