Mubarak jmenoval novou vládu a chystá se prý do exilu

Káhira – Egyptský prezident Husní Mubarak dnes jmenoval novou vládu, ta se ale od té minulé příliš neliší. Prezident tak nevyšel vstříc hlavnímu požadavku bouřících se občanů, aby sám opustil funkci. Podle arabské televize Al-Džazíra se údajně Mubarak chystá uprchnout do exilu. Zdroje z egyptské ambasády v Tel Avivu tvrdí, že se Izrael připravuje na uvítání Mubaraka poté, co ho Saúdská Arábie odmítla přijmout. Situace v Egyptě se dnes znovu vyhrotila. Nepokoje postihly i české archeologické výzkumy. Zloději se dostali na pohřebiště egyptských faraonů v Abúsíru a vloupali se do archeologických objektů. Protivládní protesty trvají už sedmý den, o život už přišlo 150 lidí. Egyptská armáda dnes oznámila, že proti účastníkům úterního protestního pochodu nepoužije sílu.

Protesty proti prezidentu Mubarakovi pokračují i dnes, demonstranti zůstávají v ulicích i přes zákaz vycházení. V centru egyptského hlavního města na náměstí Tahrír se podle odhadů citovaných BBC shromáždilo přinejmenším 50 tisíc lidí. Armáda náměstí obklíčila tanky, lidi ale nechává volně procházet. Tisíce lidí se sešly také v Suezu nebo Mansúře. Podle agentury ITAR-TASS dochází k protestním akcím i v turistické Hurghadě. Do letoviska Šarm aš-Šajch byla prý povolána armáda.

Demonstranty neuklidnil ani fakt, že prezident jmenoval novou vládu. Přísahu složili nový premiér Ahmad Šafik, novými tvářemi jsou ministr financí a také ministr vnitra, kterým se stal generál Mahmúd Vagdí, dosavadní šéf káhirské kriminálky a bývalý šéf vězeňské správy. Protestující ale především žádají odchod Mubaraka. Prezident pověřil Šafíka provedením reforem. Nový viceprezident Umar Sulajmán dnes oznámil, že ho Mubarak pověřil zahájením dialogu se „všemi politickými silami“ i o ústavních reformách.

Banky a obchody jsou zavřené, nepřístupné jsou i turistické památky včetně pyramid. Zahraniční vlády vyzývají své občany, aby do Egypta nejezdili, arabské státy poslaly letadla k evakuaci turistů, další země o tom uvažují.

V neděli pozdě večer zveřejnili dělníci ve městě Suez výzvu ke stávce. „Připojujeme se k pracujícím v Suezu a zahajujeme generální stávku, která potrvá, dokud naše požadavky nebudou uspokojeny,“ uvedl jeden z organizátorů Muhammad Vakíd. Na zítra pak organizátoři protestů vyzvali k dalšímu pochodu. „Během noci bylo rozhodnuto, že v úterý se uskuteční pochod milionu lidí,“ řekl Íd Muhammad.

Armáda nepoužije sílu

Egyptská armáda dnes oznámila, že nepoužije síly proti účastníkům úterního protestního pochodu. Ve svém prohlášení zároveň dala najevo, že považuje požadavky bouřícího se lidu za legitimní. Jde o vůbec první takto jednoznačné vyjádření velení egyptských ozbrojených sil od začátku nepokojů před týdnem. Text obsahuje výzvu, aby nikdo nepáchal násilí a neničil soukromý a veřejný majetek. Zároveň také varuje, že nebude dovoleno zločineckým živlům rabovat a terorizovat ostatní občany.

Opoziční strany, včetně zakázaného Muslimského bratrstva, jednají o společné strategii s cílem Mubaraka sesadit. Jejich společným zástupcem by se mohl stát nositel Nobelovy ceny za mír a přední stoupenec reforem Muhammad Baradej, který potvrdil záměr pokusit se o vytvoření nové vlády „národní jednoty“. S Baradejem jako hlavní tváří opozice ale nejsou srozuměny některé liberální strany.

Zloději vykradli hrobku a muzeum

Nepokoje v Egyptě dnes zasáhly archeologické výzkumy, na kterých pracují Češi. Zloději se vloupali do faraónského pohřebiště v Abúsíru. Zatím není jasné, co všechno zničili nebo ukradli. Šéf českého archeologického výzkumu v Egyptě Miroslav Bárta říká: „Čekáme na to, až budeme moci odjet na lokalitu, abychom dali dohromady inventář napáchaných škod, a pak se uvidí.“ Nejcennější nálezy jsou podle něj uloženy v centrálních skladech, takže ty zůstaly ušetřeny, obává se ale o výzdobu objektů.

Vykopávky v Egyptě pozastavil kvůli nepokojům Německý archeologický ústav (DAI). Práce na lokalitách v Luxoru a Asuánu němečtí odborníci opustili a shromáždili se kvůli větší bezpečnosti v několika bytech.

V sobotu se zloději vloupali i do Egyptského muzea v Káhiře, kde ukradli hlavy dvěma mumiím. Uvnitř muzea jsou velmi vzácné starověké exponáty. Objekt proto střeží armáda.

Čtěte také: Turisté ruší a přesouvají zájezdy do Egypta

EU vyzvala Egypt k demokratickým reformám a svobodným volbám

O vyhrocené situaci v Egyptě dnes jednali ministři zahraničí Evropské unie v Bruselu. Unie vyzvala zemi k demokratickým reformám a k vytvoření podmínek pro svobodné a spravedlivé volby. Ministři se shodli, že by EU měla přispět k poklidné demokratizaci Egypta i Tuniska. „Měli bychom pomoci poklidnému přechodu,“ navrhl italský ministr zahraničí Franco Frattini a vyjádřil podporu demonstrantům. Unie zvažuje, zda do Tuniska vyslat unijní expertní misi, v případě Egypta je ale podle šéfa švédské diplomacie Carla Bildta na něco takového ještě brzy.

Izrael si Mubaraka váží

Izrael se údajně připravuje na příjzed Husního Mubaraka a zaslal Spojeným státům a evropským zemím důvěrnou žádost, aby podpořily režim prezidenta Mubaraka. Informoval o tom izraelský deník Haarec. Izraelští představitelé zdůrazňují, že v zájmu zachování míru na Blízkém východě by se mělo upustit od veřejné kritiky Husního Mubaraka.

Izraelská vláda ale zprávu deníku nepotvrdila. Prezident Šimon Peres to okomentoval: „Vždy jsme pociťovali a nadále pociťujeme úctu k prezidentu Mubarakovi, což neznamená, že vše, co učinil, bylo správné. Učinil však jednu věc, pro niž si ho vážíme - zachoval mír na Blízkém východě.“

Izrael také poprvé od uzavření mírové smlouvy s Egyptem souhlasil s vysláním egyptských vojáků na Sinajský poloostrov. Uvedla to agentura AP s odvoláním na anonymní zdroj, protože premiér Benjamin Netanjahu vládě zakázal situaci v Egyptě komentovat. Netanjahu řekl, že události v Egyptě sleduje s obavami. Egypt podepsal jako vůbec první arabský stát mírovou smlouvu s Izraelem v roce 1979. Izrael v jejím rámci vrátil Sinaj Egyptu, který se zavázal k demilitarizaci tohoto území. Z obavy z rozšíření nepokojů směrem k izraelskému území nyní židovský stát souhlasí s rozmístěním 800 egyptských vojáků na Sinaji v oblasti Šarm aš-Šajchu.

Mubarak je cenným izraelským spojencem v jednáních s Araby. Izraelští komentátoři jsou šokovaní tím, jak jsou USA a jejich evropští spojenci ochotni v zájmu politické korektnosti rychle opustit svého dlouholetého spojence. Možný Mubarakův pád vzbuzuje podle tisku v USA i v Izraeli obavy, že se v Egyptě bude opakovat scénář islámské revoluce v Íránu.