Makedonie ve snaze zmírnit nápor uprchlíků uzavřela na několik hodin hranice s Řeckem. Pondělní opatření se však neobešlo bez problémů. Na řecké straně vypukly incidenty mezi policií a migranty, kteří proti uzavření hranic silně protestovali.
Makedonie znovu dočasně uzavřela hranice s Řeckem
Policie údajně použila nejméně jeden ohlušující granát, aby zabránila zhruba dvoutisícovému davu v případném pokusu o násilné překročení hranic. Na místě se údajně shromáždily dvě tisícovky migrantů převážně ze Sýrie a Afghánistánu. Podle všeho se ale situace nijak nevyostřila a nedošlo ke zraněním.
Dočasným uzavíráním přechodu kontroluje Makedonie příliv běženců, kteří se po překročení hranic mezi oběma státy shromažďují ve městě Gevgelija, kde nastupují do vlaků a autobusů mířících dál na sever k Srbsku. Kapacity hromadné dopravy jsou ale omezené a dostane se jen na zhruba 2000 lidí za den. Do Řecka se uprchlíci dostávají na palubách lodí z Turecka.
Jakmile uprchlíci získají na srbských hranicích potřebné dokumenty, dovolující zůstat 72 hodin v Srbsku, pokračují v cestě na sever k hranicím s Maďarskem, odkud nejčastěji míří do Německa, Nizozemska, Norska či Švédska.
Za dva měsíce požádalo v Makedonii o azyl 44 lidí
Makedonie leží na tranzitní běženecké trase; takzvaná balkánská (suchozemská) cesta vede z Řecka do Srbska a do Maďarska, které je první zemí Schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Odsud uprchlíci směřují na západ, zejména do Německa, Švédska a Velké Británie. Jednou z tranzitních unijních zemí je i Česko. Jednotlivé země na balkánské cestě proto přijímají nejrůznější opatření, aby tranzit omezily.
- Maďarsko dobudovalo hraniční plot na hranicích se Srbskem.
- Makedonie, jejíž železniční doprava pod návalem uprchlíků kolabuje, začala posilovat kontrolu hranic s Řeckem svými ozbrojenými složkami.
- Řecko se chce o alespoň částečné regulaci uprchlické vlny dohodnout s Tureckem, s nímž má rozsáhlé námořní hranice s neuhlídatelným pobřežím desítek ostrovů v Egejském moři.
- Turecko se potýká s miliony uprchlíků na hranicích se Sýrií a jejich odliv na západ přijímá s úlevou.