Loď Sojuz bez problémů přistála u Mezinárodní vesmírné stanice

Praha - Loď Sojuz bez jakýchkoli problémů přistála u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Loď Sojuz TMA-15M odstartovala v neděli krátce po 22:00 SEČ z kazachstánského kosmodromu Bajkonur. Členy posádky jsou Američan Terry Virts z NASA, Rus Anton Škaplerov z ruské vesmírné agentury Roskosmos a Italka Samantha Cristoforettiová z Evropské vesmírné agentury (ESA).

Poslední jmenovaná je vůbec první Italkou, která se dostala do vesmíru. Tři nově příchozí budou na ISS žít až do května příštího roku. Připojí se k Rusům Alexandru Samokuťajevovi a Jeleně Serovové, jakož i k americkému astronautovi Barrymu Wilmoreovi, kteří již vesmírnou stanici obývají a na Zemi se mají vrátit v březnu. Před dvěma týdny se z ISS po téměř šesti měsících práce vrátili Rus Maxim Surajev, Američan Reid Wiseman a Němec Alexander Gerst. Surajeva v roli velitele ISS nahradil Wilmore.

Nová posádka přivezla na ISS mimo jiné několik konzerv kaviáru, který si prý kosmonauti přáli na oslavu Nového roku. Italská astronautka rovněž do vesmíru dovezla speciálně upravený přístroj na výrobu kávy.

Mezinárodní vesmírná stanice, jejíž hodnota je 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun), vznikla v listopadu 1998 vynesením ruského modulu Zarja na oběžnou dráhu. Její životnost byla zatím prodloužena do roku 2024. Do projektu jsou zapojeny USA, Rusko, Evropská vesmírná agentura (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie. Většinu dílů komplexu vlastní USA a Rusko.

Samantha Cristoforettiová, Terry Virts a Anton Škaplerov odstartovali k ISS
Zdroj: ČTK/AP/Shamil Zhumatov, Dmitry Lovetsky