Lagerfeld urazil tlusté ženy, asociace podala stížnost

Paříž – „Pomluvy a diskriminace,“ tak hodnotí francouzská skupina bojující za práva žen s plnějšími křivkami nedávná prohlášení módního návrháře Karla Lagerfelda. Ten konstatoval, že na molu nemají boubelky co dělat, protože se na ně nikdo nechce dívat. Asociace, která si říká „Pěkné, oblé, sexy a spokojené“, podala stížnost úřadu žalobce západofrancouzského města Saintes. Lagerfeld už dříve prohlásil třeba o zpěvačce Adele, že je „příliš tlustá“.

Návrhář se do lidí s nadváhou naváží často

Asociace obviňuje slavného návrháře z „pomlouvačných a diskriminačních poznámek“, sdělila předsedkyně skupiny Betty Aubrierová. Návrhář značky Chanel, který před více než deseti lety zhubnul 42 kilogramů a napsal o tom knihu, opakovaně kritizuje lidi s nadváhou a opěvuje hubenost až vychrtlost. „Na módních molech nechce nikdo vidět boubelky,“ napsal doslova v nedávno vydané knize Svět podle Karla.

Stejné prohlášení zopakoval tento měsíc v televizi a dodal, že francouzský zdravotní systém má problémy částečně i kvůli „všem těm nemocem, co mají příliš tlustí lidé“.

Lagerfeldovy poznámky vyvolávají kontroverzi a obavy v módním odvětví, které je často kritizováno za zaměstnávání nezdravě hubených modelek. „Jsou to tlusté ženy sedící u televizorů s jejich balíkem chipsů, které říkají, že štíhlé modelky jsou odporné,“ uvedl návrhář v knize.

Karl Lagerfeld
Zdroj: ČTK/ABACA/Briquet-Guibbaud-Orban

Boubelaté ženy to nemají lehké, pomůže nová kampaň

Podle Aubrierové musí slavní lidé s podobnými „urážkami“ přestat. „Máme toho dost. Spousta mladých dívek se cítí nejistá a je pro ně hrozné něco takového slyšet,“ uvedla předsedkyně asociace založené v lednu 2012 v Saintes. „Dnes nás uráží on a kdo to bude zítra?“ dodala a vyzvala k přijetí zákona proti diskriminaci lidí s plnějšími křivkami.

Aubrierová poukázala na skutečnost, že řada mladých dívek, které jsou při těle, už opustila školu kvůli urážkám ze strany spolužáků. Měla by podle ní vzniknout kampaň, která by vysvětlila, že boubelatost může být i následkem nemoci nebo genetické dispozice, nikoli nezdravé stravy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán naznačuje odklad v popravách demonstrantů

Írán neplánuje žádné bezprostřední popravy protivládních demonstrantů. V noci na čtvrtek to v rozhovoru s americkou stanicí Fox News prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Rovněž zpochybnil zprávy o masových obětech demonstrací a řekl, že veškeré zabíjení, ke kterému došlo, bylo izraelské spiknutí s cílem způsobit vysoké počty obětí. Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že zabíjení demonstrantů v Izraeli skončilo, jak se dozvěděl z důvěryhodného zdroje. Podle agentury AP předtím naopak Teherán naznačil plány rychlých procesů a poprav.
před 21 mminutami

Trump jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Rodríguezovou

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu telefonicky jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Delcy Rodríguezovou o ropě, nerostných surovinách a obchodu. Hovor na své síti Truth Social označil za velmi dobrý. Podle Rodríguezové byl telefonát zdvořilý a produktivní. USA také dokončily první prodej venezuelské ropy v hodnotě kolem 500 milionů dolarů (zhruba deset miliard korun), který je součástí nedávné dohody mezi oběma zeměmi. Americký Senát mezitím odmítl rezoluci, která by zabránila Trumpovi podnikat další vojenské útoky na Venezuelu bez souhlasu Kongresu.
01:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Mírovou dohodu brzdí Ukrajina a nikoli Rusko, řekl Trump

Možnou mírovou dohodu brzdí Ukrajina a nikoli Rusko. Ve čtvrtečním zveřejněném rozhovoru s agenturou Reuters to prohlásil prezident Spojených států Donald Trump. Ten uvedl, že zatímco ruský vládce Vladimir Putin, z jehož rozkazu ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu, je k dohodě připraven, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je rezervovanější. Rusko v rámci dohody požaduje, aby mu Ukrajina vydala celý Donbas včetně území, které ruští vojáci během invaze dosud nedobyli. Ukrajina se svého území vzdát nechce.
před 3 hhodinami

Zelenskyj se rozhodl kvůli ruským útokům vyhlásit stav nouze v energetice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl, že kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu své země vyhlásí stav nouze v ukrajinském energetickém sektoru. Ve svém středečním prohlášení na síti X rovněž uvedl, že Kyjev pracuje na výrazném zvýšení dovozu elektřiny. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko uvedl, že situace v metropoli je ohledně dodávek tepla a energií nejhorší od začátku ruské invaze do země.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jense-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Grónská vláda oznámila, že Dánsko od středy společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán poté začal hovořil o možnosti útoků na americké základny v regionu, Američané z nich kvůli tomu preventivně stahují část personálu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Na základních věcech se stále neshodneme, uvedly Dánsko a Grónsko po jednání s USA

Dánsko, Grónsko a USA se stále v základních věcech neshodnou, uvedl po středečním jednání s Američany dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Dánsko a Grónsko požádaly o schůzku poté, co americká administrativa otevřeně mluvila o ambicích získat Grónsko, které je dánským autonomním územím. Rasmussen také oznámil vznik pracovní skupiny na vysoké úrovni, v rámci níž budou země otázky Grónska řešit. Zasednout by měla v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Witkoff: Druhá fáze Trumpova plánu pro Gazu začala

Druhá fáze dvacetibodového plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení války v Pásmu Gazy začala, napsal na síti X zvláštní zmocněnec Bílého domu Steve Witkoff. Jeho prohlášení přišlo krátce poté, co Egypt oznámil, že většina palestinských frakcí, včetně teroristických hnutí Hamás a Palestinský islámský džihád, podpořila úsilí o vznik palestinského výboru, který by oblast spravoval.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...