Komfort skončil, je čas zbrojit, řekl Tusk europoslancům

Čas komfortu skončil, Evropa musí masivně zbrojit, prohlásil polský premiér Donald Tusk před poslanci Evropského parlamentu k prioritám polského předsednictví v Radě Evropské unie. Tusk zmínil výzvu prezidenta USA Donalda Trumpa, aby evropští členové NATO dávali na armádu pět procent hrubého domácího produktu (HDP). Řekl také, že na kontinentě panuje krize ducha, přitom Evropa vždy byla a bude veliká, Evropané musí jen zvednout hlavy.

„Budoucnost se odehrává v našich myslích,“ řekl Tusk. Zdůraznil, že prioritou polského předsednictví je bezpečnost, a to nejen vojenská, ale i hospodářská a energetická. Dodal, že Evropa je silná a rovná těm největším velmocem, jen v to musí věřit.

Pokud jde o energie a ekonomiku, musí unijní orgány jednat odvážně a přikročit k deregulaci, a to i v tak složitých oblastech, jako je takzvaný Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu). Varoval, že neúměrně vysoké ceny energií mohou v Evropě smést demokraticky zvolené vlády.

8 minut
Studio ČT24: Tusk o evropských výdajích na obranu
Zdroj: ČT24

Evropané by se podle Tuska neměli cítit v dnešní složité době dezorientovaní, stejně by měli přistupovat i k návratu Trumpa do Bílého domu. Jeho výzvy k tomu, aby Evropané převzali více odpovědnosti za svou obranu a investovali do armády až pět procent HDP, je podle polského premiéra nutné chápat jako příležitost. Řekl také, že takovéto Trumpovy výroky nejsou nepřátelské, neboť si spojenec jen přeje, aby i druhý partner byl silnější.

Výdaje na zbrojení

„Na bezpečnosti Evropa nemůže šetřit. Hovořím jako premiér země, která už vydává téměř pět procent na obranu. Nedáváme je jen pro sebe, ale pro bezpečnost celé Evropy,“ zdůraznil s odkazem na mocenské ambice Ruska, které vede třetím rokem plnohodnotnou válku proti Ukrajině.

Dodal, že Trumpovu výzvu ke zvýšení armádních výdajů nelze znevažovat. „Musíme myslet pružně a kreativně. Radikální zvýšení výdajů na obranu není navždy. Pokud nechceme vydávat obrovské sumy v budoucnu, musíme investovat nyní,“ řekl.

Připomenul, že polský postoj k obraně a ke zbrojení vychází z druhé světové války, kdy Polsko velmi trpělo. „Pokud chce Evropa přežít, musí být ozbrojená. Nejsem militarista, ale trpěli jsme, takže to dobře chápeme. Aby se historie neopakovala, musíme být silní duchem i silní v obraně,“ uvedl.

Tusk zmínil také slova někdejšího amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, který řekl, že by se Američané neměli ptát, co pro ně Spojené státy mohou udělat, ale naopak se zamyslet nad tím, co oni mohou udělat pro Spojené státy. Podobně by měli smýšlet i Evropané. „Neptejte se, co může Amerika udělat pro Evropu, ptejme se sami sebe, co my můžeme udělat pro sebe. Co můžeme udělat pro naši bezpečnost,“ prohlásil.

Velkou část projevu Tusk věnoval evropskému sebevědomí, které vnímá jako nedostatečné, a také tomu, že někteří lidé mohou mít pocit, že ztrácejí pevnou půdu pod nohama. „Můžeme hovořit o krizi ducha,“ míní polský premiér. „Evropa přitom nemá důvod ke komplexům. Zvedněte vysoko hlavy. Evropa byla, je a bude veliká,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský vládce Vladimir Putin navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury.
před 4 mminutami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 3 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 5 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Průlom to není, ale nové je zapojení USA, míní o návrhu příměří z Kyjeva expert

Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou vyloučeno není, ale je obtížné ho dosáhnout, a to i pod hrozbou sankcí, převažuje v reakcích expertů na sobotní výsledek jednání v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska z takzvané koalice ochotných se shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Chystají se ale i nové sankce proti Rusku, pokud Moskva na klid zbraní nepřistoupí. Podpora dosažené dohodě zazněla i ze Spojených států, což odborníci označují za důkaz zájmu USA o Ukrajinu. Kreml v reakci prohlásil, že se Rusko nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Vycházet nemělo přes sto tisíc lidí

Kvůli úniku chemických látek v sobotu ráno doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týkalo zhruba 160 tisíc lidí. Kolem poledne větší část opatření úřady odvolaly. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...