K útoku v Berlíně se přihlásil Islámský stát

K pondělnímu útoku na vánoční trh v Berlíně se prostřednictvím agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Masakr v centru německé metropole nepřežilo 12 lidí, po pachateli policie stále pátrá. Několik hodin po útoku sice zadržela 23letého Pákistánce, kvůli nedostatku důkazů jej ale v úterý večer propustila. Zatím není jasné, zda se na útoku nepodílelo víc lidí. V zemi platí vysoký stupeň ohrožení.

„Vykonavatel operace v Berlíně je vojákem Islámského státu. Útok provedl v reakci na výzvu útočit na příslušníky zemí koalice (účastnící se boje proti IS),“ uvedli radikálové prostřednictvím agentury Amak, kterou ke svým vyjádřením pravidelně používají. Jméno pachatele ale nezveřejnili.

„Nyní bude potřeba prověřit, jestli je přihlášení IS autentické. Vidíme paralely s útokem v Nice, ke kterému se také přihlásil Islámský stát, ale dosud se neprokázala jeho vazba na útočníka. V tom, co propaganda IS zveřejnila, nebylo žádné video nebo fotografie pachatele,“ okomnetoval nejnovější situaci ve vyšetřování berlínský zpravodaj ČT Václav Černohorský. 

Srdce Berlína dostalo zásah
Zdroj: Reuters

Státní zástupce Peter Frank už odpoledne uvedl, že způsob činu odpovídá například útoku z Nice z letošního léta i výzvám teroristických organizací. Poznamenal, že z cíle a formy útoku je možné usuzovat na islamistický motiv.

Ministr vnitra Thomas de Maiziere večer televizi ZDF potvrdil, že pachatel je stále na útěku. Policie podle něj sleduje několik stop. Islámský stát označil za „bandu teroristů“ a ujistil, že viníci budou potrestáni. Nikdo si prý neodpočine, dokud nebude pachatel dopaden.

Místo činu na náměstí Breitscheidplatz bude uzavřeno i ve středu, aby zde mohli kriminalisté pokračovat v zajišťování důkazů. Policejní prezidium v Berlíně obdrželo v souvislosti s útokem už přes pět set oznámení.

Identifikované oběti jsou Němci

Nejvyšší státní zástupce oznámil, že při útoku bylo 30 lidí těžce zraněno. V nemocnicích zůstává 15 lidí v ohrožení života. Vážná zranění utrpělo i dalších 14 osob. Šéf Spolkového kriminálního úřadu Holger Münch dodal, že šest dosud identifikovaných obětí útoku jsou Němci. Sedmou je polský řidič nákladního vozu, který byl zastřelen. 

Střelnou zbraň, která Poláka usmrtila, zatím policie nenašla. Podle serveru Spiegel Online nenašla ani stopy po střelném prachu na těle podezřelého Pákistánce, jež by ukazovaly na to, že Poláka zastřelil on. Welt také napsal, že na oblečení zadrženého muže se nenašly ani žádné stopy krve polského řidiče. 

Policisté muže zadrželi díky svědkovi, který údajně viděl muže vyskočit z kamionu a sledoval ho. Přitom mobilem přes nouzovou linku informoval o jeho pohybu. 

Někdo se učil řídit kamion

Auto použité při útoku patřilo polské přepravní společnosti. Němečtí vyšetřovatelé pracují s verzí, že kamion byl ukraden. Řidič byl bratrancem majitele společnosti, který ho také podle policejní fotografie identifikoval. 

Zástupce dopravce, který analyzoval údaje z GPS kamionu, řekl polskému zpravodajskému webu money.pl, že se kdosi několikrát neúspěšně pokoušel rozjet již o několik hodin dříve. V té době už přepravní firma neměla kontakt s řidičem.  

Auto, které mělo být v pondělí odpoledne odstaveno a čekat na dnešní vykládku, nečekaně nastartovalo již v 15:44 SEČ, po chvíli však motor opět zhasl. Další pokus rozjet stroj přišel o více než hodinu později v 16:52 SEČ a motor pracoval do 17:37 SEČ, aniž by se kamion pohnul.

„Řidič nepouštěl motor kvůli tomu, aby se v kabině zahřál, k tomu slouží jiné systémy. Vypadá to, jako by se s tím autem někdo zkoušel naučit jezdit. Měl problémy s jeho uvedením do chodu,“ řekl webu zaměstnanec přepravní firmy Lukasz Wonsik. 

Policie zasahovala na Tempelhofu, s útokem to prý nesouviselo

Policie také vtrhla brzy ráno do hangáru na bývalém nevyužívaném letišti Tempelhof, kde je středisko pro uprchlíky. Muž pákistánského původu tam byl údajně hlášen.

Podle listu Tagesspiegel vyslechla policie čtyři Afghánce, zemská mluvčí pro záležitosti uprchlíků ale uvedla, že nikoho nezatkla. Jestli tito čtyři muži byli s podezřelým v kontaktu, není jasné. Stejně tak není potvrzené, že podezřelý ve středisku skutečně žil.

Květiny a svíčky blízko místa útoku
Zdroj: Reuters/Fabrizio Bensch

Rozhlasová a televizní stanice Berlin-Brandenburg později uvedla s odvoláním na mluvčího generálního spolkového prokurátora, že razie s berlínským útokem nesouvisela.

V hangárech Tempelhofu jižně od centra německé metropole bylo na vrcholu uprchlické krize provizorně ubytováno několik tisíc běženců. Jejich počet od té doby výrazně klesl a Tempelhof měl být pro uprchlíky do konce letošního roku uzavřen. Zdejší ubytovna je ale ještě stále potřeba.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Největší světový výrobce kondomů zvýší ceny kvůli válce s Íránem

Největší světový výrobce kondomů, malajsijská společnost Karex, oznámil, že se chystá zdražit své výrobky o dvacet až třicet procent. Rozhodnutí zdůvodňuje dopady války kolem Íránu na globální dodavatelské řetězce se surovinami odvozenými od ropy.
před 48 mminutami

Havlíček: Česko chce brát z Ázerbájdžánu dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně

Česká republika chce ročně odebírat dvě miliardy metrů krychlových plynu z Ázerbájdžánu, přičemž dodávky by mohly začít mezi roky 2028 a 2029, řekl na návštěvě Baku ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Dohoda zatím nebyla podepsána, kontrakt je přislíben a je na velmi dobré cestě, dodal. Premiér Andrej Babiš (ANO) předtím řekl, že o dodávky plynu usiluje společnost ČEZ.
před 1 hhodinou

Litva obvinila třináct lidí z pokusu o dvě vraždy, do případu je zapletena ruská GRU

Litva obvinila třináct osob z pokusu o vraždu dvou lidí. Případ je spjat s ruskou vojenskou rozvědkou GRU, uvedl náčelník kriminální policie pobaltské země Saulius Briginas. Podezřelí, kteří byli zatčeni už v březnu, byli obviněni z pokusu o vraždu jednoho Litevce a jednoho ruského občana, dodal policista.
před 2 hhodinami

Polský influencer při charitativním streamu vybral 1,4 miliardy korun

Za rekordní označují polská média počin influencera Piotra Garkowského, známého jako Latwogang, který během nepřetržitého devítidenního streamu na YouTube vybral přes čtvrt miliardy zlotých (více než 1,4 miliardy korun) na podporu dětí nemocných rakovinou. Akce, jejímž cílem původně bylo vybrat půl milionu zlotých (zhruba 2,9 milionu korun) pro nadaci Cancer Fighters (Bojovníci s rakovinou), začala 17. dubna a rychle získala neočekávaný ohlas, píše internetový web deníku Rzeczpospolita.
před 3 hhodinami

Ruské údery v Oděse zranily několik lidí

Jedenáct lidí utrpělo zranění v noci na pondělí při náletu ruských dronů na jihoukrajinskou Oděsu, oznámili ráno záchranáři a úřady. Šéf městské vojenské správy Serhij Lysak na telegramu dříve hovořil o třinácti obětech. Mezi zraněnými jsou dvě děti. Ruskem dosazená správa Záporožské jaderné elektrárny podle agentury Reuters informovala, že ukrajinský dronový útok zabil jednoho zaměstnance.
09:01Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Slovensko podalo žalobu proti rozhodnutí EU ukončit dovoz ruského plynu

Slovensko minulý týden podalo dříve ohlášenou žalobu proti rozhodnutí Evropské unie postupně ukončit dovoz ruského plynu do evropského bloku, uvedlo tiskové oddělení slovenského ministerstva spravedlnosti. Žalobu v uvedené záležitosti dříve podalo k soudu EU také Maďarsko.
před 4 hhodinami

Globální vojenské výdaje vloni vzrostly o tři procenta

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 2,9 procenta na 2,89 bilionu dolarů (zhruba 60 bilionů korun), a to navzdory poklesu ve Spojených státech, který byl důsledkem rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zastavit financování vojenské pomoci Ukrajině. Ve své pondělní zprávě o tom informoval Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
09:31Aktualizovánopřed 4 hhodinami

„Jak odjet ze země.“ V Rusku roste počet lidí, kteří chtějí emigrovat

Blokování internetu a VPN služeb přimělo některé Rusy zajímat se o možnosti emigrace ze země. Tamní společnost začíná být podle politologa Ilji Graščenkova unavená z pocitu množících se omezení. Poslední velkou vlnu emigrace zažila země v roce 2022, kdy Moskva zahájila plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. Rusista René Andrejs uvedl, že většina Rusů emigraci stále vnímá jako provizorium, z čehož pramení také jejich neochota učit se jazyky a integrovat se v hostitelských zemích.
před 7 hhodinami
Načítání...