Jedenáctiletá Slovenka vyrůstala bez vody a elektřiny, nyní exceluje v šachu

Nahrávám video
168 hodin: Šachistka
Zdroj: ČT24

Agáta Berková vyrůstala v zaostalé osadě na Slovensku. Dnes je jí jedenáct a poráží soupeře na šachových turnajích. Dívka zaujala i jednoho z nejlepších šachistů všech dob Anatolije Karpova, který si s ní zahrál partii. Berková s ním remizovala. K šachům ji přivedl její otec, jenž ji má v péči.

Divákům série Dámský gambit nebo čtenářům stejnojmenné románové předlohy z pera Waltera Tevise je ten pohled důvěrně známý. Malá holčička v šachových partiích rutinně poráží svého mentora. Zatímco fiktivní hrdinku Beth Harmon umění šachu učil údržbář ve sklepení dětského domova, Agátu Berkovou učí její otec Milan.

Začal s tím před šesti lety, o tři roky později dívka vyhrála slovenský turnaj GPX pro děti do osmi let. Ve stejné věkové kategorii skončila na mistrovství Evropské unie šestá. „Šachy hraju, protože mě to baví. Potkávám se při tom s lidmi, rozvíjím si myšlení,“ líčí Agáta.

Slovenská dívka své první tahy na šachovnici učinila, když ještě chodila do mateřské školky. „Navštěvovala komunitní centrum a viděla, jak ostatní moji svěřenci hrají šachy, takže v tomto čase se setkala s šachovnicí,“ vzpomíná na dobu před pěti šesti lety Milan Berko.

Šach s mistry

Za svou zatím krátkou šachovou kariéru si jeho dcera stihla zahrát i s těmi největšími hvězdami. Remizovala s šachovým mistrem Kanady slovenského původu Tomášem Krňanem, a dokonce i s někdejším mistrem světa Karpovem. „Normálně jsme hráli, ale podle mě mě i trochu nechal, že to bylo přátelské,“ říká Agáta.

Pochází z prostředí, které má k prestižním šachovým soutěžím daleko. První dva roky svého života vyrůstala u Zvolena v zaostalé romské osadě bez elektřiny či tekoucí vody. „Agátka je dcera, kterou jsem měl s přítelkyní, která žila v osadě na Staré Kremničce. Nikdy se nestydím a jsem hrdý na to, že jsem tam žil, že jsem se naučil, co je pokora,“ podotýká otec nadané šachistky.

Se svou přítelkyní se po dvou letech rozešel, a navzdory zvykům panujícím v této komunitě si prosadil, aby úřady svěřily dceru právě do jeho péče. Dnes se o ni stará jako samoživitel. S matkou se Agáta prakticky nevídá, Viera Gáborová je na ni ale hrdá. „Musela k tomu mít nějaký podnět, nevím, kde se s tím setkala, ale v každém člověku se něco skrývá,“ říká k nadání své dcery. V osadě šachy podle jejích slov nikdo nehraje.

Šachy pro lepší vzdělání

Agátin otec před pěti lety založil šachový tým Hrochotští jezdci. „Sesbíral nějaké děti z romské komunity, založil pro ně čistě šachový klub a je to super věc. Myslím si, že ty děti tím pádem získaly nějaký cíl v životě, který by možná nikdy neměly,“ komentuje Berkovo snažení současný trenér Agáty René Ballo. Berko popisuje, že romské děti z jeho klubu zprvu čelily posměškům, že prý šachy hrát neumějí. Dnes už mnozí romští šachisté mají na Slovensku úspěchy i uznání, což dokazuje i Agátin příběh.

„Nestává se často, aby už děvče nebo chlapec měl takový zájem a poměrně slušné logické i kombinační myšlení, že se může porovnávat v rámci Slovenska se sebou rovnými a nemá daleko ani do špičky,“ konstatuje bývalý prezident Slovenského šachového svazu Zdenek Gregor.

Agátě se daří nejen v šachu – ve škole se dobře učí a v páté třídě už sní o tom, že jednou vystuduje vysokou. „Chtěla bych být rozvodovou právničkou nebo lékařkou,“ líčí. Rozvodovou právničkou prý proto, aby mohla otci „pomáhat s jeho přítelkyněmi“.

„Možná za pár roků zjistíme, že takových talentů je víc, ale pro mě není důležité vychovat z nich profesionální šachisty, ale lidi, kteří se dostanou k lepšímu vzdělání,“ popisuje vlastní cíl Milan Berko. Jeho dcera má cíle zatím skromné – chce sice porážet přední slovenské hráče, ale nejprve touží překonat svého trenéra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovensko zavádí dvojí ceny nafty, řidiči vozidel ze zahraničí zaplatí více

Slovensko od pondělí zavádí dvojí ceny motorové nafty u čerpacích stanic. Více za toto palivo zaplatí řidiči vozidel se zahraniční poznávací značkou. Už minulý týden začalo v zemi platit objemové a finanční omezení při tankování nafty. Tuto regulaci, kterou Bratislava zavedla na dobu 30 dnů, představitelé slovenské vlády zdůvodnili tím, že polští řidiči začali na Slovensku vykupovat levnější naftu.
před 1 hhodinou

Američané jsou především soustředěni na Írán, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Spojené státy se především soustředí na válku proti Íránu, zatímco na Floridě skončily dvoudenní rozhovory mezi vyjednávači z Kyjeva a Washingtonu týkající se ukončení války Ruska proti Ukrajině, upozornila agentura AFP. Zelenskyj také naznačil, že by mohly pokračovat výměny válečných zajatců mezi oběma znepřátelenými zeměmi. Celkově je podle Zelenského jasné, že Rusko nechce ukončit válku, pokračující pátým rokem.
před 1 hhodinou

Agentury: Hnutí premiéra Goloba zřejmě zvítězilo ve slovinských volbách

Hnutí Svoboda premiéra Roberta Goloba zřejmě zvítězilo v nedělních slovinských parlamentních volbách, uvedly agentury DPA a APA. Před půlnocí bylo sečteno 99,85 procenta hlasů. Svoboda podle průběžných výsledků získala 28,62 procenta hlasů a 29 mandátů, následuje uskupení Slovinská demokratická strana (SDS) trojnásobného expremiéra Janeze Janši s 27,95 procenta hlasů a 28 mandáty. Vláda by podle průběžných výsledků ztratila většinu.
00:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Starostou Paříže bude socialista Grégoire, ukazují odhady

Socialista Emmanuel Grégoire v neděli s přehledem porazil konzervativní protikandidátku Rachidu Datiovou v soupeření o funkci pařížského starosty. Vyplývá to podle agentury Reuters z odhadů na základě částečných výsledků druhého kola komunálních voleb. Volební místnosti se zavřely ve 20:00. První kolo voleb se uskutečnilo před týdnem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Orbán krátce před volbami mění taktiku, více vyjíždí mezi lidi

Maďarský premiér Viktor Orbán v závěru kampaně výrazně mění dosavadní taktiku. Vedle tradičních uzavřených akcí nově vyráží i na veřejné mítinky v několika městech, podle kritiků i médií kvůli silné opozici reprezentované stranou Pétera Magyara. Ta dle průzkumů vede.
před 5 hhodinami

Mnichov bude mít poprvé v historii primátora ze strany Zelených

Bavorské hlavní město Mnichov bude mít poprvé v dějinách primátora ze strany Zelených. Bude jím 35letý Dominik Krause, vyplývá z výsledků nedělního druhého kola komunálních voleb. Současný primátor města Dieter Reiter uznal porážku. Jeho sociální demokracie (SPD) vládla z radnice bavorské metropoli nepřetržitě od roku 1984. Lokální média označují výsledek za senzaci.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Slovinci volili parlament, výsledek bude těsný

V nedělních slovinských parlamentních volbách vede večer opoziční uskupení Slovinská demokratická strana (SDS) trojnásobného expremiéra Janeze Janši s 29,02 procenta hlasů, následovaná liberálním Hnutím svoboda dosavadního premiéra Roberta Goloba s 27,97 procenta hlasů. Vyplývá to z částečných výsledků, které zveřejnila volební komise po sečtení 60 procent hlasů. V přepočtu na mandáty jde o poměr 29 ku 28 poslancům. V zemi také v neděli začalo platit omezení při tankování na benzinkách.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael nařídil urychlit demolice libanonských domů na frontě, zmizet mají i mosty

Izrael nařídil armádě, aby urychlila demolici libanonských domů v takzvaných frontových vesnicích. Ministr obrany židovského státu Jisra'el Kac v neděli dle agentury Reuters uvedl, že příkaz vydali on a premiér Benjamin Netanjahu. Cílem je podle něj ukončit nebezpečí, které odtud hrozí izraelským obcím. Zlikvidovány mají být i některé mosty. Náčelník generálního štábu izraelské armády později řekl, že Izrael zintenzivní cílené pozemní operace v Libanonu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...