Írán o výrobě jaderné zbraně ještě nerozhodl

Teherán - S odvoláním na nejvyššího duchovního vůdce Ajatolláha Chamenejího řekl nejvyšší velitel izraelské armády Benny Gantz v deníku Haaretz, že Írán o výrobě jaderné zbraně ještě nerozhodl. Podle Gantze je to výsledek tlaku mezinárodní diplomacie a sankcí. Světové trhy na zprávu zareagovaly poklesem cen ropy.

Podle Gantze se ještě íránský Ajatolláha Chamenejí ohledně jaderné zbraně nerozhodl. Írán přitom svůj jaderný program obhajuje argumentem, že má čistě mírové účely. Západ se ale obává, že Teherán vyvíjí jadernou zbraň. Podle generála Írán krok za krokem míří do bodu, kdy bude schopný rozhodnout, zda takovou zbraň zkonstruovat. K rozhodnutí tedy ještě nedošlo. 

Íránský jaderný program chce řešit Rusko se Západem, který na Írán uvalil četné sankce. Teherán teď zkoumá ruský plán postupného zažehnávání diplomatické krize, který počítá, že se zastaví v Íránu výroba dalších centrifug na obohacování uranu. „Potřebujeme prozkoumat tento návrh a zjistit, na jakém základě byl postaven,“ sdělil dnes íránský velvyslanec v Moskvě Réza Sadždžadí. Znamenalo by to, že Teherán by svůj program dál nerozšiřoval, ale ani neomezoval.   

Plán, který před týdnem představil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, má umožnit Teheránu se vyhnout ropnému embargu Evropské unie, jež má vstoupit v platnost v červenci. Podle Rjabakova ruský plán stojí na postupných vstřícných krocích Íránu a EU. Írán má třeba také umožnit inspekce jaderných zařízení mezinárodními odborníky. Unie by zase mohla zrušit ropné embargo proti Íránu.