Irácká armáda dobyla zpět strategické Ramádí

Irácká armáda zcela osvobodila město Ramádí od radikálů z hnutí Islámský stát. Nad vládními budovami v centru už vlaje irácká vlajka. Teď se vojáci snaží odstranit všechny výbušniny, které zde nastražili islamisté. Ramádí, které leží necelých 100 kilometrů od Bagdádu, se radikálové zmocnili letos v květnu.

„Ano, město Ramádí bylo osvobozeno. Irácké protiteroristické jednotky vyvěsily iráckou vlajku nad budovami vládního komplexu,“ oznámil ve státní televizi armádní mluvčí Jahjá Rasúl.

Vládní čtvrť v Ramádí byla místem nejtvrdších bojů, nyní ale vojáci postupují pomalu a speciální týmy mají za úkol vyčistit celé město od bomb, kterých může být v ulicích a budovách nastraženo několik tisíc. Podle jednoho z vojenských velitelů bylo jen na silnicích u vládního komplexu a v přilehlých budovách umístěno přes 300 výbušných zařízení.

Události: Irácká armáda slaví další úspěch - dobytí Ramádí (zdroj: ČT24)

Jak uvedli někteří místní představitelé, islamisté prý používali civilisty jako lidské štíty, když jim bylo jasné, že vládní budovy neubrání a snažili se z místa uprchnout. Islámský stát minulý týden odhadoval, že centrum Ramádí brání asi čtyři sta bojovníků. Kolik jich bylo zabito a kolika se podařilo utéct do vzdálenějších částí města, nebylo jasné.

Ani irácká armáda nezveřejnila žádnou bilanci obětí. Podle zdravotníků bylo ale jen v neděli odvezeno do bagdádských nemocnic asi sto zraněných iráckých vojáků. „Mrtvá těla jsou odvážena přímo do hlavní vojenské nemocnice,“ uvedl jeden z nemocničních zdrojů s tím, že právě z toho důvodu se počet obětí nedá určit.

Armáda se snažila dobýt Ramádí již několik týdnů. Převážně sunnitské město, které leží 90 kilometrů západně od Bagdádu, padlo do rukou islamistů v květnu. Minulou středu vojenské velení oznámilo, že dobytí města je otázkou několika dní. Vytlačení bojovníků IS z Ramádí je označováno za předpoklad úspěšného boje o severoirácký Mosul, který islamisté získali loni bez boje.

V sousední Sýrii mezitím začala dlouho plánovaná evakuace z oblasti nedaleko hranic s Libanonem. Autobusy a sanitky během pondělí převezly několik stovek evakuovaných bojovníků a civilistů do Bejrútu, odkud odletí do Turecka. Celá akce se koná pod záštitou Mezinárodního červeného kříže. Zároveň se stahováním povstalců ze Zabadání začala evakuace asi 330 civilistů ze dvou posledních provládních šíitských měst v provincii Idlib.