Ikonická fotografie mladé Afghánky obletěla celý svět, žena ze snímku dnes žije v Itálii

4 minuty
Afghánská dívka našla po letech azyl
Zdroj: ČT24

Celý svět ji znal jako afghánskou dívku, dokonce jako afghánskou Monu Lisu. Její ikonický portrét z obálky časopisu National Geographic z roku 1985 obletěl celou planetu. Teprve v roce 2002 se k neznámé podařilo přidat jméno – Šarbat Gulaová. Po obnovení nadvlády Talibanu dostala dnes už vdova se svými dětmi šanci na nový začátek v Itálii.

„Věděl jsem okamžitě: to bude úžasný portrét. A tak jsem s ní strávil snad dvě minuty. Vyfotografoval ji a pořídil, řekl bych, nějakých 15 snímků. Pak vstala a ukončila to. Vstala a odešla,“ řekl k pořízení snímku jeho autor, fotoreportér Steve McCurry.

Pohled, který uhranul celý svět. Snědá tvář a pár smaragdových očí na obálce magazínu National Geographic z roku 1985 proslavily v té době ještě bezejmennou afgánskou dívku, ale i muže, který její podobu zachytil.

Fotografie Stevea McCurryho
Zdroj: Česká federace fotografického umění/Steve McCurry

McCurry dívku potkal v uprchlickém táboře na pákistánské straně hranice, kde lidé hledali útočiště před válkou, kterou v Afgánistánu vedli Sověti. Portrét jedné malé uprchlice přitáhl k osudu statisíců běženců novou pozornost. A svět se ptal, kdo je ta, které se začalo říkat afghánská dívka.

Hledání a dvojitý pobyt v Pákistánu

„V roce 2002 jsme se do Afghánistánu vrátili a spustili vyčerpávající hledání,“ řekl McCurry. Týdny pátrání nakonec přinesly úspěch. Dívka z obálky, která mezitím vyspěla v ženu a stala se matkou, dostala konečně i jméno – Šarbat Gulaová. Jasné kontury získal i její příběh, který opisuje stejný oblouk jako miliony podobných z válkou zkoušené země.

Zahraniční intervence, povstání, kmenové boje i terorismus zmítají Afgánistánem už nejméně pět desítek let. Šarbat se narodila v roce 1972 v malé paštunské vesnici. Oba její rodiče byli zabiti během sovětského útoku. Do Pákistánu pak utekla v osmi letech jen s babičkou a sourozenci. V exilu se později i vdala a s rodinou se vrátila domů.

Nová nebezpečí a nedostatek ji už jako čerstvě ovdovělou se čtyřmi dětmi opět vyhnaly do sousedního Pákistánu. V roce 2016 ji tamní úřady zadržely a obvinily z nelegálního pobytu.

Doma v Itálii

„Šarbat Gulaová uznala vinu. Předseda soudního tribunálu zaujal velmi milosrdný postoj a vyměřil jí patnáct dnů vězení a pokutu sto deset tisíc rupií,“ komentoval zatčení Gulaové v roce 2016 zmocněnec pákistánské vlády pro otázky afghánských uprchlíků Abdul Hamíd Džalílí.

Nezvyklou trestní kauzu zaznamenala i západní média a dostala se přirozeně do pozornosti také v Kábulu. To Šarbat vyneslo okamžité pozvání k návratu domů.

„Dnes je pro mě ctí ji přivítat. Vláda Afghánistánu jí dává plně zařízený byt a jsme hrdí na to, že žije důstojně a bezpečně ve své vlasti,“ řekl v listopadu 2016 tehdejší prezident Afghánistánu Ašraf Ghaní.

Identitu dívky se podařilo odhalit po téměř dvaceti letech
Zdroj: National Geographic

Legální statut, byt v metropoli a vdovský důchod mohl být happyendem pro dívku z obálky. To by se ale v Afghánistánu nesměl před čtyřmi měsíci zhroutit další režim. Před dalším nebezpečím a nejistotou, kterou tentokrát představuje vláda nevypočitatelného hnutí Taliban, Šarbat Gulaová i teď utíká. Tentokrát až do Itálie, která ji evakuovala i s rodinou a nabídla nový bezpečný azyl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 10 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 10 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 16 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami
Načítání...