Honosná dáma amerických námořních sil USCGC Eagle měla německé stvořitele

USCGC Eagle je cvičná trojstěžňová plachetnice, takzvaný bark, který náleží Pobřežní stráži Spojených států amerických. Loď ale byla postavena v Německu v roce 1936 a spuštěna byla na vodu pod názvem Horst Wessel. Po druhé světové válce loď připadla USA jako válečná kořist a od té doby ji využívá jako cvičnou loď pro začínající kadety.

V roce 2005 se loď poprvé vrátila do Bremerhaven, tedy do místa, kde původně byla ve službách Německa. Od té doby se plachetnice vrací opakovaně. Letos zakotvila v německém Kielu.

Její paluba je pokrytá týkovým dřevem a pod ní se skrývá vyztužený ocelový trup. Celá loď má výtlak 1824 tun a může se chlubit 90metrovou délkou.

V případě využití dieselového motoru Caterpillar D399 může plachetnice dosáhnout rychlosti 10 uzlů (zhruba 18,5 kilometru za hodinu). Tento motor však na lodi není původní a v minulosti nahradil slabší motor. S pomocí plachet ale loď může dosáhnout rychlosti až 17 uzlů (přes 31 kilometrů za hodinu).

Domovem lodi je v současnosti New London v Connecticutu

Kompletní posádku tvoří 200 vojáků, z toho je 12 velících důstojníků, 38 zkušených námořníků a 150 kadetů, kteří zde získávají odborné zkušenosti. Každý člen posádky musí znát a umět ovládat pět kilometrů lanoví a 200 táhel, které slouží k ovládání plachet. Posádka se tady v reálném prostředí učí překonávat strach, který je nezbytné odbourat před vlastní důstojnickou kariérou.

V současnosti je pro loď domovským přístavem New London v Connecticutu, kde sídlí Akademie pobřežní stráže. Akademie byla založena v roce 1876, nyní ji navštěvuje přibližně tisíc mužů a žen, kteří se zde připravují na kariéru důstojníků amerických námořních ozbrojených sil. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Letoun NATO sestřelil dron nad Estonskem

Rumunská stíhačka F-16 startující z Litvy v úterý sestřelila nad Estonskem dron zřejmě ukrajinského původu, sdělil estonský ministr obrany Hanno Pevkur zpravodajskému webu Delfi. Škody podle Pevkura nevznikly, po troskách dronu estonské úřady pátrají. Lotyšsko v úterý vyhlásilo kvůli dronu letecký poplach. Jedná se o nejnovější případy z řady narušení vzdušného prostoru v této zemi sousedící s Ruskem, uvedla agentura Reuters.
13:07Aktualizovánopřed 52 mminutami

WHO zkoumá možnosti vakcín a léčby proti epidemii eboly v Kongu

Světová zdravotnická organizace (WHO) zkoumá, zda by některé kandidátské vakcíny, tedy očkovací látky ve fázi výzkumu, nebo léčebné postupy, mohly být použity k potlačení epidemie eboly v Kongu (Demokratické republice Kongo). Informovala o tom v úterý agentura AFP. Organizace již dříve vyhlásila nárůst počtu případů vysoce nakažlivé hemoragické horečky za mezinárodní zdravotní stav nouze.
12:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rutte vyzval k rovnoměrné pomoci Ukrajině. Narazil na odpor, proti je i Česko

Generální tajemník NATO Mark Rutte požádal spojence, aby na pomoc Ukrajině vyčlenili 0,25 procenta HDP. Snaží se tak zmírnit rostoucí napětí uvnitř Aliance ohledně nerovnoměrné pomoci Kyjevu, napsal server Politico. V pomoci zaostávají například některé státy z jihu Evropy. Návrh, který by znamenal uvolnění desítek miliard dolarů dodatečné pomoci, však narazil na odpor u části významných členů NATO. Proti se podle zdrojů ČTK vyslovila i Česká republika.
před 3 hhodinami

ICC na mě vydal zatykač, řekl krajně pravicový izraelský ministr Smotrič

Mezinárodní trestní soud (ICC) požádal o zatčení izraelského ministra financí Becalela Smotriče, uvedl v úterý na tiskové konferenci podle agentury Reuters a webu The Times of Israel (ToI) sám krajně pravicový člen izraelské vlády. Smotrič krok ICC označil za vyhlášení války, které jej nezviklá v přístupu k Palestincům. Ministr během bojů v Pásmu Gazy požadoval co nejtvrdší postup izraelské armády, dlouhodobě volá po anexi palestinských území a odmítá vznik palestinského státu.
před 5 hhodinami

Deficit 80 miliard dolarů a bankovní krize. Ukrajinská rozvědka zveřejnila interní ruské údaje

Ukrajinská zahraniční rozvědka získala nové interní ruské dokumenty hodnotící dopady války na ekonomiku země. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se je ruské úřady snaží utajit před mezinárodním společenstvím i vlastními obyvateli.
před 5 hhodinami

Kalifornští hasiči zápolí s rozsáhlým lesním požárem nedaleko Los Angeles

Pouhých 60 kilometrů od Los Angeles vypukl rozsáhlý požár místních porostů, který se kvůli extrémnímu suchu a silnému větru šíří krajinou alarmující rychlostí. Úřady nařídily evakuaci tisíců obyvatel a do pohotovosti povolaly více než dvě stovky hasičů. Ti se za pomoci letadel a helikoptér snaží dostat plameny pod kontrolu a zabránit jejich dalšímu šíření pomocí speciálních zpomalovacích látek.
před 5 hhodinami

Si řekl Trumpovi, že by Putin mohl invaze na Ukrajinu litovat, píší FT

Ruský vládce Vladimir Putin by nakonec mohl invaze na Ukrajinu litovat. Podle listu Financial Times (FT) to minulý týden řekl čínský prezident Si Ťin-pching svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi během jeho návštěvy asijské země. Trump čínskému prezidentovi pak prý navrhl, aby společně s Putinem spolupracovali proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).
před 6 hhodinami

Portugalsko má nejdelší průměrný trest odnětí svobody v Evropě

Podle údajů Rady Evropy, které byly v úterý zveřejněny ve zprávě analyzující stav vězeňské populace v roce 2024, je průměrná délka trestu odnětí svobody v Portugalsku 31,4 měsíce, což je nejdelší doba mezi evropskými zeměmi.
před 7 hhodinami
Načítání...