Hizballáh vypálil na Izrael desítky raket

Libanonské hnutí Hizballáh opět vypálilo desítky raket na Izrael. Hnutí tvrdí, že tak reagovalo na izraelské útoky na vesnice na jihu Libanonu, při kterých prý utrpěli zranění civilisté, informuje agentura DPA. Kanada vyzvala své obyvatele, aby se vyhnuli cestování do Izraele kvůli nepředvídatelné bezpečnostní situaci. Francie svým občanům doporučila, aby nyní nejezdili do Libanonu, a pokud tam jsou, aby ho co nejdříve opustili. Podobná doporučení vydaly dříve i další země.

Podle zdrojů z libanonských bezpečnostních složek bylo z jižního Libanonu na severní Izrael vypáleno zhruba 50 raket. Podle izraelských médií řadu raket zachytil systém protivzdušné obrany Iron Dome.

Ostřelování mezi Hizballáhem a Izraelem je nyní podle agentury DPA na denním pořádku. Na intenzitě nabralo po loňském útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael a následném zahájení izraelské odvetné vojenské ofenzivy v Pásmu Gazy.

Tento týden se napětí na Blízkém východě vyhrotilo. Nejvyšší vojenský velitel Hizballáhu Fuád Šukr v úterý zemřel při izraelském vzdušném úderu na předměstí Bejrútu a ve středu výbuch v Teheránu zabil vůdce Hamásu Ismáíla Haníju. K útoku v Teheránu se nikdo nepřihlásil, Hamás jej však přisoudil Izraeli a Írán slíbil židovskému státu za atentát provedený na své půdě tvrdou odplatu.

Komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland ve vysílání ČT24 uvedl, že Írán může dobu odvety záměrně protahovat a napětí prodlužovat. Aktuální útok podle něj mohl být pokusem otestovat, co Izraelci udělají. Mluví se prý o tom, že útok bude vypadat podobně jako ten minulý, kdy Íránci na Izrael vypálili stovky letících objektů. Je možné, že se bude jednat o útok z několika stran.

„Íránci byli velice ponížení tím, že byl zabit Haníja, jejich host, přímo na jejich území, a to ještě způsobem, o němž se spekuluje, že byl z hlediska Izraele velmi troufalý. Že byli najatí lidé přímo uvnitř íránských bezpečnostních struktur,“ říká komentátor. Izrael ani Írán podle něj nechtějí skutečný regionální konflikt, ale jsou nyní ochotní hodně riskovat.

Západní státy varují před cestami do regionu

„Bezpečnostní situace se může bez varování dál zhoršit. Pokud ozbrojený konflikt nabere na intenzitě, mohlo by to ovlivnit vaši možnost odcestovat (z Izraele),“ uvedla kanadská vláda. „Mohlo by to vést k výpadkům v dopravě, včetně uzavření vzdušného prostoru a rušení a odklánění letů,“ dodala.

Francouzská diplomacie na svém webu upozornila, že letecká spojení z Libanonu jsou zatím stále k dispozici, a vybídla Francouze, aby tuto blízkovýchodní zemi opustili co nejdříve, podobně jako Spojené státy, Británie, Švédsko, Kanada a Jordánsko. Paříž aktualizovala také své doporučení pro cesty a pobyt v Íránu. Francouze pobývající v zemi vyzvala k dočasnému odjezdu, pokud tak mohou učinit.

Podle serveru listu The Times of Israel se dál zvyšuje počet leteckých společností omezujících kvůli bezpečnostním obavám letecké spojení s Izraelem. V sobotu španělské nízkonákladové aerolinky Iberia Express zrušily do pondělí lety do Tel Avivu i z Tel Avivu. Španělská firma Air Europa pak zrušila lety do Izraele a z Izraele od neděle do středy, píše The Times of Israel.

V zahraničí prý uvázlo kolem sto tisíc Izraelců

Podle izraelské televize Channel 12 v zahraničí kvůli rušení letů uvázlo kolem sto tisíc Izraelců. Lety z Izraele a do Izraele již zrušilo nejméně 18 aerolinek, uvedl ve své zprávě server listu The Times of Israel.

Izraelské ministerstvo dopravy bude organizovat kyvadlovou námořní dopravu z Kypru do Izraele, aby pomohlo Izraelcům, kteří mají problém dostat se domů po rušení leteckých spojů, oznámila ministryně dopravy Miri Regevová podle serveru The Times of Israel. „Izraelci, kteří jsou v cizině a mají zájem o dopravení domů, ať kontaktují izraelskou ambasádu v dané zemi, nebo zavolají na horkou linku ministerstva zahraničí,“ řekla ministryně.

Letecké společnosti se podle Reuters vyhýbají také libanonskému a íránskému vzdušnému prostoru a kromě Izraele ruší lety také do Libanonu. Spoje do Bejrútu dočasně pozastavila například společnost Air France.

Česko vyzvalo Čechy k opuštění Libanonu s ohledem na bezpečnostní situaci už loni v říjnu a varování je stále v platnosti.

Další útok na školy v Gaze

Nejméně třicet Palestinců zemřelo a mnoho dalších bylo zraněno při izraelském úderu na dvě školy ve městě Gaza, uvedla podle agentury Reuters palestinská agentura WAFA. Podle ní v budovách škol byli lidé, které vyhnaly boje a izraelské bombardování z jiných částí Pásma Gazy. Izraelská armáda uvedla, že cílem byli ozbrojenci palestinského hnutí Hamás, kteří budovy škol využívali k plánování útoků proti ní.

Na záběrech, které kolují na stránkách palestinských médií, jsou podle agentury Reuters vidět mrtvá těla na dvoře jedné ze škol, zatímco lidé odnášejí zraněné a mrtvé, včetně dětí, které odváží sanitky. Také televize CNN s odvoláním na mluvčího palestinské civilní obrany uvedla, že většina mrtvých, které se podařilo zatím vyprostit z trosek, byly ženy a děti. Izraelská armáda neodpověděla na dotaz CNN, kolik členů Hamásu při úderu zabila.

Jde o třetí izraelský úder na budovy škol v Gaze v tomto týdnu. Ve čtvrtek při izraelském útoku na školu zemřelo podle palestinských záchranářů nejméně 15 lidí a v sobotu další úder na školu zabil nejméně 16 lidí a dalších 21 zranil, uvedlo podle agentury AP ministerstvo zdravotnictví v Gaze, ovládané Hamásem. Izrael ve všech případech uvedl, že cílil na ozbrojence z Hamásu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
před 28 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 51 mminutami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 2 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 2 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 2 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 8 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...