Dva nejmenované zdroje v úterý sdělily agentuře AP, že teroristické hnutí Hamás souhlasí s návrhem dohody na příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí. Zároveň však hnutí po více než osmi hodinách nepřímých rozhovorů oznámilo, že stále čeká, až Izrael předloží mapy znázorňující stažení své armády z Pásma Gazy. V oficiálním prohlášení Hamás uvedl, že jednání, která se konají v Kataru, jsou v závěrečné fázi. Podle mluvčího katarského ministerstva zahraničí jsou jednání nejblíže dohodě za poslední měsíce a podařilo se vyřešit zásadní spory, vyzval ale k opatrnosti. Izraelský zdroj sdělil agentuře Reuters, že jednání jsou blízko k uzavření dohody.
V Kataru pokračovalo jednání o příměří v Gaze, Hamás čeká na mapy stažení
Dva nejmenované zdroje agenturu AP v úterý odpoledne informovaly, že Hamás přijal návrh dohody, která počítá s osvobozením 33 rukojmí, přerušením bojů na 42 dnů a propuštěním stovek palestinských vězňů z izraelských káznic. V oficiálním prohlášení, které Hamás vydal krátce před polednem SEČ, hnutí podle agentury Reuters mluví o závěrečné fázi jednání.
V úterý večer však nejmenovaný představitel Hamásu sdělil agentuře Reuters, že hnutí ještě zprostředkovatelům nepředalo svou odpověď na návrh dohody, neboť Izrael nepředložil mapy znázorňující stažení své armády z Pásma Gazy. Mapy zahrnují koridor Necarim ve střední části Pásma Gazy, oblast Džabálija na severu a Filadelfský koridor na jihu podél hranice s Egyptem.
Izraelské zdroje agenturám AP a Reuters sdělily, že je nutné ještě doladit detaily dohody. „Jsme blízko (k dohodě), ale ještě tam nejsme,“ řekl zdroj agentuře Reuters. Finální dokument navíc musí oficiálně schválit vláda v Jeruzalémě.
Mluvčí katarského ministerstva zahraničí uvedl, že jednání jsou nejblíže k uzavření dohody za poslední měsíce. Podle něj se podařilo vyřešit větší spory, které blokovaly rozhovory. „Věříme, že jsme v závěrečné fázi (jednání),“ uvedl mluvčí, podle kterého by uzavření dohody mohlo nastat „velmi brzy“.
„Neměli bychom mít přehnaná očekávání ohledně toho, co se právě děje,“ podotkl mluvčí zároveň podle agentury AFP. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena je však dohoda o příměří na dosah. „Myslím, že příměří dosáhneme,“ citovala ho agentura AP.
O probíhajícím jednání v úterý telefonicky hovořil americký prezident Joe Biden se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím. Obě strany konfliktu prezidenti vyzvali k pružnému přístupu při vyjednávání, sdělil úřad egyptského prezidenta.
Podrobnosti dohody
Podle pondělních informací BBC by měl Hamás v první fázi osvobodit celkem 34 rukojmí. Tři by se měla dostat na svobodu v první den klidu zbraní, další čtyři o týden později. Izrael by měl propustit tisíc palestinských vězňů, z nichž zhruba pětina strávila v izraelských věznicích patnáct a více let, uvedla v pondělí večer BBC.
Podle agentury AP, která získala text návrhu dohody, jehož autenticitu jí potvrdil jeden egyptský a jeden palestinský zdroj, mluví dokument o osvobození 33 rukojmí včetně pěti izraelských vojaček a propuštění padesáti palestinských vězňů za každého izraelského zajatce.
O stejném počtu potenciálně propuštěných rukojmí informuje i agentura AFP a nejmenovaný izraelský představitel, který hovořil s tamními médii. Podle něho se má jednat o ženy, děti, nemocné a seniory. Představitel také popřel zprávu některých médií, že Izrael předá Hamásu tělo zabitého vůdce hnutí Jahjáa Sinvára.
Stažení izraelské armády
Izraelská armáda by se měla začít stahovat z obydlených částí Pásma Gazy od prvního dne příměří. Odejít z tohoto palestinského území by neměla v první fázi úplně. Ponechala by si kontrolu nad územím u hranic s Egyptem, sdělil zdroj stanici BBC. Píše to i agentura AP s odkazem na text návrhu. Armáda by současně vytvořila zhruba osm set metrů široké nárazníkové pásmo na severní a východní hranici. Jednání o dalších dvou fázích příměří by měla začít šestnáct dnů po vyhlášení klidu zbraní.
Podle médií Hamás a jeho spojenci drží v Pásmu Gazy stále 94 rukojmí. Zhruba třetina z nich je však podle zpravodajských poznatků po smrti.
Válka mezi Izraelem a hnutím Hamás začala po teroristickém útoku Hamásu z předloňského října, kdy v Izraeli zahynulo na 1200 civilistů. Válku přerušilo jen týdenní příměří na konci předloňského listopadu. Podle úterní bilance místních úřadů v Pásmu Gazy, které má pod kontrolou Hamás, při bojích na tomto palestinském území zahynulo už nejméně 46 645 Palestinců.