Hamás měl schválit seznam rukojmí k propuštění. Není jasné, kolik z nich je naživu

Palestinské teroristické hnutí Hamás podle zdroje agentury Reuters schválilo seznam 34 rukojmí, jejichž propuštění požaduje Izrael v případě dosažení dohody o příměří. Úřad izraelského premiéra nicméně uvedl, že hnutí zatím jmenný seznam neposkytlo. Zdroj Reuters z Hamásu rovněž potvrdil, že propuštění rukojmí je podmíněno dosažením dohody o stažení izraelské armády z Pásma Gazy a o trvalém příměří. Dle stanice BBC není jasné, kolik z rukojmí zůstává naživu.

Podle BBC je na seznamu rukojmích deset žen a jedenáct „starších mužů“ ve věku od padesáti do 85 let. BBC upozorňuje také na to, že na seznamu figurují malé děti, které však podle předchozích vyjádření teroristů z Hamásu zahynuly při izraelském náletu. Na seznamu je také několik rukojmí, kteří jsou podle Hamásu nemocní.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které je pod správou Hamásu, tvrdí, že tam izraelské nálety o víkendu zabily více než sto lidí. Informaci nelze nezávisle ověřit.

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua však popřel zprávy o tom, že Hamás poskytl Izraeli seznam rukojmí. „Seznam unesených zveřejněný v médiích nebyl Izraeli předán Hamásem, ale původně byl předán z Izraele zprostředkovatelům již v červenci 2024,“ uvedla kancelář.

„Do dnešního dne (pondělí, pozn. red.) Izrael neobdržel od Hamásu žádné potvrzení ani komentář ohledně statusu unesených osob uvedených na seznamu,“ stojí v prohlášení. Podle BBC může krok Hamásu zveřejnit jména rukojmí být považován za pokus zvýšit tlak veřejnosti na izraelskou vládu.

Jednání o příměří

O víkendu byla v katarském Dauhá obnovena jednání o příměří, podle analytiků průběh zatím nenasvědčuje tomu, že by rozhovory zatím dosáhly významného pokroku.

Jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem zprostředkovávají už přes rok Spojené státy, Egypt a Katar. Saúdskoarabská televize al-Arabíja s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že jednání v Kataru přinesla pokrok a dohody by mohlo být dosaženo už příští týden. Podobně optimistické zprávy se ale objevovaly také před koncem roku.

Server Times of Israel (TOI) v neděli napsal, že nejmenovaní izraelští činitelé k víkendovým jednáním v Dauhá uvedli, že jsou „opatrně optimističtí“ a že dohoda by mohla být uzavřena v příštích týdnech. Podle ToI na Hamás tlačí katarští a egyptští vyjednávači, a to i vzhledem k chystané výměně v Bílém domě.

Úřadu amerického prezidenta se má 20. ledna ujmout republikán Donald Trump, který před měsícem pohrozil „peklem“ na Blízkém východě všem, kdo „páchají zvěrstva proti lidskosti“, pokud do jeho nástupu do úřadu nebudou propuštěna rukojmí držená od října 2023 palestinskými teroristy v Pásmu Gazy.

Jeden z představitelů Hamásu řekl Reuters, že jakákoli dohoda o navrácení izraelských rukojmí bude záviset na dohodě o stažení Izraele z Gazy a na trvalém příměří nebo ukončení války. „Okupace však doposud nadále trvá na dohodě v otázkách příměří a stažení a neučinila žádný krok vpřed,“ uvedl představitel pod podmínkou anonymity.

Jednou z překážek v jednáních o příměří dosud podle serveru ToI bylo odmítání Hamásu poskytnout Izraeli seznam rukojmí, které by propustil v první fázi příměří. V ní by měly být propuštěny ženy, muži starší padesáti let a mladší muži ve vážném zdravotním stavu. V zajetí zůstává asi stovka rukojmí, z nichž ale nejméně tři desítky už zřejmě nežijí. Rukojmí ovšem nedrží jen Hamás, s nímž Izrael nepřímo jedná, ale i další palestinské teroristické skupiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 31 mminutami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 43 mminutami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 1 hhodinou

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 1 hhodinou

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 3 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 4 hhodinami
Načítání...