Slovenský premiér Robert Fico (Smer) poskytl rozhovor ruské televizi Rossija-1, kde mimo jiné prohlásil, že je připraven hovořit s ruským vládcem Vladimirem Putinem a považoval by za čest zúčastnit se příští rok v Moskvě oslav konce druhé světové války. Předseda opozičního uskupení Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka vystoupení šéfa slovenské vlády v ruské propagandistické televizi označil za hanbu.
Fico vystoupil v ruské televizi, sklízí kritiku
Fico v televizním pořadu vystoupil prostřednictvím videospojení, přičemž jeho odpovědi ve slovenštině téměř překrývá hlas tlumočníka do ruštiny. Zda je překlad Ficových výroků přesný, proto nelze s jistotou říci.
Úryvky z rozhovoru zveřejnila na platformě Telegram přední prokremelská moderátorka Olga Skabejevová, která interview vedla a označila ho za exkluzivní. Rádio Svoboda na svém webu poznamenalo, že Skabejevová figuruje na sankčním seznamu Evropské unie nebo Spojených států.
Slovenský premiér mimo jiné podle ruské státní agentury TASS prohlásil, že Ukrajina potřebuje bezpečnostní záruky, ale že on nevěří, že by jimi byl vstup této země do NATO. Podle jeho slov neexistuje racionální zdůvodnění pro tvrzení, že Rusko má zájem na konfliktu s celým světem. „Stejně jako Ukrajina, tak i Rusko potřebuje vlastní bezpečnostní záruky,“ prohlásil předseda slovenské vlády.
Premiér v interview mimo jiné kritizoval země EU tvrzením, že jejich podpora Ukrajiny jen prodlužuje válku, upozornilo Rádio Svoboda a dodalo, že Fico hájil i další teze prosazované ruskými úřady a jimi kontrolovanými médii. Jako příklad rozhlasová stanice zmínila tvrzení, že Kyjev v roce 2022 odstoupil od mírových rozhovorů pod tlakem Západu, nebo že západní sankce uvalené na Rusko nefungují. Hovořil zároveň o údajné únavě z války na Západě. Na adresu Moskvy neřekl nic kritického, dodalo Rádio Svoboda.
„Bude mi ctí přijet do Moskvy“
Fico dále vzkázal, že je „bez váhání připraven“ mluvit s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. „Budu považovat za čest přijet do Moskvy, abych se zúčastnil oslav osmdesátého výročí konce druhé světové války a především vítězství nad fašismem,“ předeslal slovenský lídr.
Ten rovněž řekl, že pomník na Slovensku by si zasloužil sovětský maršál Ivan Koněv. Tento vojevůdce se na konci druhé světové války podílel na osvobození části střední a východní Evropy. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu podle TASS v reakci na Ficova vyjádření řekl, že Putin je otevřen kontaktům s představiteli jiných zemí. „Zatím neexistují konkrétní plány,“ řekl Peskov ohledně případného setkání ruského autoritáře a slovenského premiéra.
Hanba, reaguje opozice
Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko Michal Šimečka označil Ficovo vystoupení v ruském kanále za hanbu. „Premiér Fico vystoupil v ruské propagandistické televizi. Doma se mu rozpadá (vládní) slepenec, zdravotnictví pro něj není premiérské téma, ale na sloužení Putinovi si čas najde. Je to obrovská hanba,“ zdůraznil Šimečka.
O hanbě hovoří také opoziční hnutí Slovensko. „To, že Robert Fico jako vůbec první vrcholný politik EU a NATO poskytl rozhovor jedné z nejtvrdších propagandistek Kremlu, Olze Skabejevové, je mezinárodní hanbou pro Slovensko,“ sdělilo hnutí v tiskové zprávě. Opoziční poslankyně Veronika Remišová (Za ľudí) uvedla, že Skabejevová pravidelně šíří protiukrajinské a proruské dezinformace. „Tímto krokem se Robert Fico otevřeně zařadil mezi největší přisluhovače Moskvy ve střední Evropě, po bok (maďarského premiéra Viktora) Orbána. Ale ani Orbán ze sebe nedělá až takového Putinova užitečného oslíka a tento pořad je i pod jeho úroveň,“ dodala.
Opoziční strana Sloboda a Solidarita (SaS) uvedla, že po Ficových vyjádřeních v ruské televizi jsou na místě obavy z jeho cesty do Číny. „Viděli jsme hodinové tlachání, pochlebování Kremlu a opakování ruské propagandy. Hned poté sedl do letadla a odletěl do Číny. A je překvapen, že na Slovensku panuje obava z toho, co tam může dohodnout,“ řekl poslanec SaS Juraj Krúpa. Fico se v Číně setká s tamními vrcholnými politiky a v Pekingu zahájí podnikatelské fórum.
Rusko otevřeně napadlo Ukrajinu 24. února 2022. Západ vojenskou agresi odsoudil, na Moskvu uvalil sankce a Ukrajinu podporuje mimo jiné vojensky, aby se mohla bránit. Z evropských vrcholných představitelů se do Moskvy vypravil letos maďarský premiér Viktor Orbán, který s ruským režimem nadále udržuje vztahy.
Ficova vláda po nástupu do úřadu loni na podzim změnila předchozí postoj Slovenska, které podporovalo Ukrajinu i dodávkami zbraní, a zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Bratislava nyní kritizuje protiruské sankce a podle Fica by se měla EU postupně snažit o normalizaci vztahů s Ruskem. Slovensko pod Ficovým vedením nezrušilo komerční dodávky zbraní, humanitární pomoc ani vývoz elektřiny na Ukrajinu.
Nikdo by nečekal, že Fico zajde takhle daleko, říká sociolog
Podle sociologa z Bratislava Policy Institute Michala Vašečky už se jedná o něco více než jen o přesvědčování domácích voličů. „Navazuje to na rétoriku Roberta Fica z posledních měsíců a let. Fico ale zároveň překvapil, protože vystoupil na jednom z nejvýznamnějších kanálů ruské propagandy, který přímo podporuje invazi na Ukrajinu,“ sdělil Vašečka. Nikdo by podle něho nečekal, že premiér zajde až takhle daleko.
Vašečka vidí v chování Fica určité paralely s maďarským premiérem Orbánem. „Podobně jako Viktor Orbán má Robert Fico zájem vycouvávat ze standardní spolupráce uvnitř EU a hledat si partnery mimo Unii,“ konstatoval.
Sociolog se vyjádřil rovněž k tomu, zda jsou ve slovenské vládní koalici politici, kterým zahraniční politika premiéra nevyhovuje. Podle Vašečky takoví existují, ale nejsou příliš vidět. „Například prezident Pellegrini na tyto problémy avizuje, že nemá proč do toho vstupovat,“ uvedl. „Celá ta politická scéna je ve vleku aktivit Roberta Fica,“ dodal.