Egyptská armáda tvrdí, že zabila šéfa sinajské buňky Islámského státu

Egyptská armáda oznámila, že zabila abú Dáa Ansárího, který velel odnoži Islámského státu (IS) na Sinajském poloostrově. Při několika leteckých úderech u města Aríš, které je provinčním střediskem Severního Sinaje, zahynulo spolu s ním dalších 45 radikálů. Letouny rovněž zničily sklady zbraní a munice.

Armádní mluvčí na sociální síti Facebook uvedl, že Ansárí byl zabit během operace provedené na základě „přesných zpravodajských informací“. Do akce se zapojila protiteroristická jednotka spolu s vojenskými letouny. Kdy přesně velitel islamistů padl, není jasné.

„Tato úspěšná operace potvrzuje závazek bezpečnostních složek pomstít své mučedníky a pronásledovat všechny teroristy a jejich vůdce, ať jsou kdekoli. A to tak dlouho, dokud v Egyptě nezavládne bezpečnost a stabilita,“ stojí v armádním prohlášení.

Sinajský poloostrov
Zdroj: ČT24

Skupina na Sinaji několik let působila pod názvem Ansar Bajt al-Makdis. Před časem její členové přísahali věrnost vůdci samozvaného Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu, začali si říkat Sinajská provincie. K úmrtí svého vůdce se zatím nevyjádřili.

Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky na Sinajském poloostrově v roce 2013 po svržení prezidenta Muhammada Mursího. Ten byl zvolen rok předtím za islamistické Muslimské bratrstvo. Armáda po Mursího svržení organizaci zařadila mezi teroristické skupiny.

Hnutí Islámský stát na Sinaji útočí především na příslušníky bezpečnostních složek. Přihlásil se ale i ke zřícení ruského letounu s 224 lidmi na palubě z loňského 31. října.