Dokud se nezastaví výstavba osad, nemá Palestina motivaci k jednání

Praha/Jeruzalém – Blízkovýchodní mírový proces se stal jedním z největších diplomatických oříšků posledních dvaceti let. V posledních měsících však jednání ustrnula na mrtvém bodě, žádná ze stran totiž nechce ustoupit ze svých požadavků a dosáhnout kompromisu. Palestinci s Izraelci nyní jednají pouze nepřímo přes amerického prostředníka. Tento týden se v Egyptě také sešel izraelský premiér Benjamin Netanjahu s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

„Chceme, aby se na jednáních podíleli i Američané,“ vysvětluje palestinský politik Nabil Amr, bývalý poradce Jásira Arafata. „Kdybychom zahájili jednání nyní, o což žádá premiér Netanjahu, tak bychom Američany z rozhovorů neutralizovali,“ dodává.

Podle něj je právě mezinárodní role během jednání klíčová, protože může proces rozvíjet správným směrem: „Palestinci mají již dost toho, že se jednalo 20 let bez výsledku. Jednali jsme s Izraelci tisíce hodin o jednotlivých tématech na programu, nyní potřebujeme politické rozhodnutí. Potřebujeme efektivní americkou a mezinárodní roli, abychom přemostili propast mezi Izraelci a Palestinci a abychom dosáhli reálného kompromisu mezi oběma stranami.“

12 minut
Studio ČT24 s Nabilem Amrem
Zdroj: ČT24

Nabil Amr o mírovém procesu:

„Nejraději bych zapomněl na dvě desetiletí jednání a začal bych od tohoto okamžiku od začátku.“

Jednou z největších překážek jednání je budování osad v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu: „Jestliže je Izrael připraven vyřešit problém s Palestinou, jestli chtějí dosáhnout kompromisu, musí přestat s osidlováním. Kdyby Izrael zastavil budování nových obydlí a zasedl k jednacímu stolu, bylo by to pro Palestince obrovským povzbuzením a dobrým výchozím bodem pro jednání,“ míní Amr.

Izrael ale naproti tomu vidí v budování osad jednu z možností, jak tlačit Palestince k dosažení dohody. Nabil Amr tomuto stanovisku nerozumí: „Musíme si uvědomit, že výstavba osad je nelegální. Musíme vidět změnu izraelské politiky, bez ní není možné dosáhnout kompromisu.“ Zatímco tedy Izrael s budováním nových domů skončit nehodlá, Palestinci v tom naproti tomu vidí velkou zábranu pro začátek seriózního jednání. Mírový proces proto strnul v začarovaném kruhu. „Zatím není nic, co by motivovalo Palestince k přímému jednání s Izraelem,“ dodává Amr.

Osada Nokdim
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jihokorejská prokuratura žádá deset let vězení pro sesazeného Juna

Jihokorejská prokuratura požaduje desetiletý trest pro exprezidenta Jun Sok-jola za to, že se snažil zabránit svému zadržení. Je to první konkrétní požadavek výše trestu pro odvolanou hlavu státu, která čelí řadě dalších obvinění, napsala agentura Reuters.
před 31 mminutami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do Polska pronikly vzduchem desítky objektů z Běloruska, zřejmě balony

Do Polska v noci na čtvrtek pronikly desítky objektů z Běloruska. Ráno pak polská armáda vyslala stíhací letouny k ruskému průzkumnému letadlu, které letělo v blízkosti jeho vzdušného prostoru nad Baltským mořem. Informovala o tom večer agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Kalifornie se potýká s extrémním počasím. Škody způsobují sníh i záplavy

Část amerického státu Kalifornie postihly během vánočního období mohutné záplavy. Silné deště, které mají v nejlidnatějším státě USA trvat do pátku, napáchaly největší škody v okrajové oblasti Los Angeles. Úřady tam vyzvaly k evakuaci asi 130 domů, které jsou nejvíc ohrožené sesuvy půdy. Ve vyšších horských polohách vánoční bouře přinesla velké množství sněhu. Bleskové povodně způsobily na mnoha místech podemletí silnic. Někteří řidiči museli svá auta nechat na pospas živlu, aby zachránili alespoň sebe. V souvislosti s bouřkami a silnými dešti v Kalifornii podle serveru listu Los Angeles Times zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé.
před 11 hhodinami

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusové při leteckých útocích na Ukrajině zabíjeli i o Vánocích

Nejméně čtyři lidé zemřeli při ruských leteckých útocích na Ukrajinu od středečního večera v Oděské, Charkovské a Černihivské oblasti, informovaly místní úřady. Kvůli zásahům energetické infrastruktury jsou napříč zemí hlášeny četné odstávky a výpadky proudu. V noci byl opět na několika místech, mimo jiné v Kyjevě, slyšet poplach. Terčem dronových náletů se stal i přístav a průmyslová zóna v Oděse. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek telefonicky hovořil s americkou delegací.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Země vyzvaly Izrael, aby nerozšiřoval osady na Západním břehu. Ten to odmítl

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69. Jeruzalém výzvu odmítl a označil ji za morálně chybnou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...