Dcera prominentní Rusky zabila chodkyni. Neodsedí si ani den

Moskva – Dcera vysoce postavené ruské hodnostářky Anny Šavenkovové najela v roce 2009 v centru Irkutska na chodník a srazila dvě mladé ženy, jedna z nich zemřela. Od soudu původně odešla s tříletým trestem, vše ale po letech skončilo podle očekávání skeptiků – za mřížemi nestrávila ani den a trest jí nakonec smazala letošní amnestie.

V prosinci v roce 2009 najela dcera Šavenkovové se svým autem s pravostranným řízením prudce na chodník a srazila přitom dvě sestry. Veřejností otřásly hlavně záběry z pouliční kamery, které ukázaly, že řidička se o zraněné vůbec nestarala, ale telefonovala matce, šéfce oblastní volební komise. Až posléze byly obě ženy ve věku 34 a 27 let odvezeny s těžkými zraněními do nemocnice. Jedna z nich zemřela, druhá si ponese následky nehody po zbytek života.

Řidička byla původně vyšetřovaná pouze jako svědkyně, ale okolo případu vypukl takový rozruch, že policie byla přinucena slíbit, že Šavenkovová stane před soudem. Skandál podle médií ilustroval pocit beztrestnosti ruských prominentů a jejich příbuzných na silnicích.Soud nakonec Rusku v roce 2010 odsoudil ke třem letům za mřížemi, ale s odkladem do března 2024, kdy dítě řidičky dosáhne věku 14 let. Trest však nakonec zcela smazala amnestie vyhlášená letos v květnu k 70. výročí válečného vítězství. A soudce, který měl případ na starosti, povýšil. „Výnos o povýšení soudce okresního soudu Vladimira Ždanova podepsal prezident Vladimir Putin v dubnu,“ uvedl server newsru.com.

Matka Šavenkovové kvůli skandálu sice přišla o křeslo šéfky oblastní volební komise, ale v roce 2012 se v nové oblastní komisi stala její tajemnicí.