Dánové čelí žalobě kvůli karikaturám Mohameda

Kodaň - Jedenáct dánských šéfredaktorů a jeden karikaturista byli v nepřítomnosti obžalováni v Jordánsku kvůli karikaturám proroka Mohameda. Žaloba byla podána kvůli údajnému znevažování a ponižování proroka a kvůli "pokusům rozbít jordánskou národní jednotu". Jordánský státní žalobce podle listu požádal Interpol o doručení žalob dotyčným.

Za žalobou stojí nové hnutí jménem „Prorok nás sjednocuje“. Jeho zástupci prý doufají, že všichni Dánové, a s nimi i holandský politik Geert Wilders, budou brzy postaveni před soud. Wilders který stojí za čtvrthodinovým filmem Fitna pojednávajícím o tom, jak korán údajně nabádá k násilí.

Hnutí vzniklo letos v únoru poté, co celkem 17 dánských deníků a dalších periodik opětovně publikovalo karikaturu Kurta Westergaarda, na níž je Mohamed zobrazen s bombou ve svém turbanu. Původně byla kresba publikována v deníku Jyllands-Posten - její opětovné zveřejnění přišlo po odhalení plánů na Westergaardovu likvidaci jako jasný signál podpory svobody projevu i kreslíře samého. Hnutí „Prorok nás sjednocuje“ sdružuje na 40 jordánských médií a organizací. Kromě žaloby se zasazuje i o bojkot dánských produktů v Jordánsku.

Westergaard je na listině obžalovaných spolu se šéfredaktory například deníků Jyllands-Posten a Politiken.