Čí jsou Kurily? Naše! Tvrdí Rusko i Japonsko

Moskva/Tokio - V Moskvě a Tokiu neutichá spor o osud jižních Kuril, skupiny ostrovů, které od konce druhé světové války ovládá Rusko, ale Japonsko je označuje za své „severní území“. Diplomaté obou zemí si dnes vyměnili další várku útočných prohlášení, budovu ruského velvyslanectví v Tokiu zablokovala skupina rozhořčených Japonců, kteří tu na protest proti „záboru Kuril“ spálili ruskou vlajku.

Příležitostí k novému vyhrocení rusko-japonských vztahů byl tradiční „den severních území“, kterým si dnes v Japonsku připomněli územní spor starý 65 let. Japonský premiér Naoto Kan při této příležitosti v projevu odsoudil nedávné návštěvy čelných ruských představitelů na Kurilách, které vyvrcholily loňskou listopadovou cestou prezidenta Dmitrije Medvěděva a nedávnou armádní inspekcí ministra obrany Anatolije Serďukova.

Medvěděvovu cestu označil Kan za „neodpustitelnou urážku“ a zavázal se, že jeho vláda bude „neochvějně“ o návrat jižních Kuril usilovat. Japonský ministr zahraničí Seidži Maehara, který ve čtvrtek přijede na návštěvu do Moskvy, na slavnostech „dne severních území“ řekl, že jejich návratu bude věnovat celou svou politickou kariéru.

Prohlášení japonských politiků okamžitě vyvolala podrážděnou reakci Kremlu. „Svrchovanost Kurilských ostrovů nebude dnes ani zítra nijak přehodnocena,“ komentoval dnes japonské stanovisko poradce prezidenta Medvěděva Sergej Prichoďko. „Pokud slova japonského premiéra o 'neodpustitelné urážce' skutečně zazněla, pak se musí připravit na těžké chvíle - co je pro Japonce urážka, je pro nás pracovní návštěva. A takové cesty budou rozhodně pokračovat.“

Vydáno pod