Český úřad v Jeruzalémě má řešit praktické věci, nese ale diplomatický význam

Události: Diplomatické zastoupení v Jeruzalémě (zdroj: ČT24)

Od pondělí v Jeruzalémě oficiálně funguje pobočka české ambasády. Podle ministerstva zahraničí nejde o nový zastupitelský úřad, ale o služby pro české občany. Věc prý nesouvisí s mírovým procesem na Blízkém východě. Větší diplomatickou vstřícnost vůči Izraeli prosazuje především prezident Miloš Zeman, který dlouhodobě volá po přesunutí velvyslanectví do Jeruzaléma.

Na pobočce pracuje diplomat a administrativní pracovník, její provoz česká diplomacie zajišťuje z dosavadního rozpočtu. V Jeruzalémě má nyní Česko honorárního konzula. „Úřadovna posílí naše působení v Izraeli, přispěje k dalšímu rozvoji vzájemných vztahů a zlepší také poskytování služeb českým občanům,“ konstatoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

I když úřad v jeruzalémském kancelářském komplexu má řešit praktické záležitosti Čechů pobývajících v Izraeli, podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka nese i diplomatický význam: „Faktem je, že je to nabito symbolikou a diplomatickým kontextem,“ popisuje Borek.

Zdůrazňuje, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele, ale z hlediska zastupitelských úřadů cizích zemí je prázdný. Svou ambasádu sem na jaře roku 2018 z popudu tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa přesunuly Spojené státy, diplomatické mise jiných zemí ale sídlí v drtivé většině případů v Tel Avivu.

Izraelská vláda o posilování diplomatických úřadů v Jeruzalémě stojí. Česko už ve městě v listopadu 2018 za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua otevřelo takzvaný český dům, který je kulturním střediskem, ale diplomatický status nemá.

Studio ČT24: Pobočka české ambasády v Jeruzalémě má diplomatický význam (zdroj: ČT24)

Prim hrají USA, Česko ale je užitečné

Nově otevřený úřad už status diplomatické mise má. „V tomto ohledu je Česko po Maďarsku druhou zemí EU, která něco takového udělala,“ konstatuje blízkovýchodní zpravodaj ČT. Kromě běžné agendy má jeruzalémská kancelář zrychlit česko-izraelskou komunikaci.

Vztahy Prahy a Jeruzaléma jsou dlouhodobě na vysoké úrovni. Netanjahu na podzim roku 2018 prohlásil, že Česko je nejsilnějším spojencem Izraele na východní polokouli. „Česko hraje jinou ligu než USA. Izrael se v základních věcech spoléhá na americkou diplomacii, ale Česko je Izraeli v diplomacii užitečné,“ vysvětluje Borek.

Připomíná například, že Česko spolu s Maďarskem, Slovenskem a částečně Polskem dokáží na půdě Evropské unie blokovat návrhy Francie či skandinávských zemí, které k Izraeli nejsou vstřícné. Česko se například v expertním stanovisku zastalo Izraele u Mezinárodního trestního soudu, u nějž leží žaloby proti Jeruzalému kvůli operacím v Pásmu Gazy.