Vědci zveřejnili jediný záznam hlasu Leoše Janáčka

Praha – Unikátní stoleté záznamy slovenských a moravských lidových písní s hlasem hudebního skladatele Leoše Janáčka obsahuje publikace Vzaty do fonografu. Publikace je výsledkem tříletého mezinárodního projektu, který měl za úkol kompletně zpracovat zvukové dokumenty z fonografických válečků, uložených ve sbírkách brněnského pracoviště Etnologického ústavu Akademie věd.

Dílo obsahuje soubor odborných studií a zpráv, které vyhodnocují záznamy písní z historického, etnomuzikologického a technického hlediska, transkripce mluvených a zpívaných textů, tři kompaktní disky s digitálně zpracovanými nahrávkami a datový disk, na kterém jsou uloženy další textové, zvukové a obrazové dokumenty.   

Za nejzajímavější vědci považují záznamy, které pořídil Leoš Janáček 12. a 19. května 1912. Hudební skladatel objevil v Králově Poli u Brna pět zpěvaček slovenského původu z obcí v okolí Terchové a dal je přivézt do své varhanické školy v Brně, kde jejich zpěv zaznamenal. 

2 minuty
Reportáž Martina Ruska
Zdroj: ČT24

Fonografické nahrávky vznikaly v uvolněné atmosféře, jsou provázeny smíchem a v některých místech lze z povzdálí zaslechnout Janáčkův hlas, který dává Slovenkám pokyny během nahrávání. Hodnotu těmto dokumentům přidává i to, že jiná nahrávka Janáčkova hlasu neexistuje.

Načítání...