Správci měli Schwarzenberský kanál opravit

Český Krumlov - Proti způsobu opravy historického Schwarzenberského kanálu na Šumavě protestují aktivisté a některá občanská sdružení. Podle nich správa parku část historického díla nenávratně zničila, ta se ale brání tím, že bez razantních zásahů by unikátní technickou památku nedokázala obnovit. Památkáři správcům parku pokutu nevyměří, dnes je pouze vyzvali, aby postupovali šetrněji.

Aktivisté vyzvali správce parku, aby práce okamžitě zastavili. Podle nich se už nepodaří kameny vrátit na původní místa, kanál proto nebude vypadat jako před sto lety. Podle Zbyňka Dočkala z obce památkářské znamená těžký zásah do díla v podstatě likvidaci.

Památkáři během dopoledne prohlédli tříkilometrový úsek, práce ale nezastavili. S pokácením stromů souhlasí, jejich kořeny prý břehy kanálu ničí. Podle nich nejde o likvidaci historického koryta, protože po vytažení pařezů dělníci kameny vrátí zpět. Dřevorubci odstartovali opravu kanálu pokácením 238 stromů mezi Josefovým dolem a Zvonkovou. Potrvá půl roku a vyžádá si 13 milionů korun. 44 kilometrů dlouhý kanál sloužil k zásobování Vídně dřevem. Správci parku ho opravují 12 let, obnovili třetinu trasy.

Reportáž Aleše Hazuky (zdroj: ČT24)