Protiromské protesty v Budějovicích nekončí, policie obvinila 16 lidí

České Budějovice - Kvůli protiromským demonstracím v Českých Budějovicích obvinili policisté zatím 16 lidí. Kriminalisté je viní z výtržnictví a násilí proti úřední osobě. Jihočeské město se v létě stalo centrem protestů. Od června se tam několik víkendů za sebou konaly demonstrace, které doprovázely střety s policií. Protestujícím vadila hlavně situace na sídlišti Máj. Už zítra odpoledne se podle magistrátu uskuteční další pochod.

V pátek odpoledne se koná další protiromské shromáždění s pochodem Lannovou třídou a ulicí Na Sadech. „Při demonstraci, která je na magistrátu nahlášena na páteční odpoledne, se policie soustředí především na zajištění bezpečnosti a plynulosti dopravy na frekventované třídě Na Sadech,“ uvedl mluvčí krajské policie Jiří Matzner. Podle mluvčí magistrátu Jitky Welzlové páteční demonstraci nahlásili Evropští patrioti, kteří shromáždění organizovali už v srpnu. Protestovat chtějí „proti systému sociálních dávek, černému rasismu a proti policejní brutalitě,“ řekla mluvčí.

Policisté už kvůli budějovickým protestům obvinili 16 lidí

„Kriminalisté a vyšetřovatelé k dnešnímu dni pracují s 35 trestními spisy, které se týkají protiprávního jednání účastníků demonstrací na sídlišti Máj. Z 35 případů již v šestnácti věcech obvinili konkrétní osoby z konkrétního protiprávního jednání. Poslední tři byli obviněni v těchto dnech,“ uvedl Matzner.

Všichni tři muži obvinění z násilí proti úřední osobě a výtržnictví ve věku 19, 20 a 28 let jsou z Českých Budějovic. Jeden z nich v sobotu 29. června v ulici A. Barcala napadl klackem zasahující policisty pořádkové jednotky. Další opakovaně na policisty v ulici J. Bendy házel různé předměty. Třetí z obviněných házel po policistech kameny, a to i přes opakované výzvy k opuštění prostoru. V případě odsouzení by mužům hrozil trest odnětí svobody až na dobu šesti let, shrnul mluvčí. Většina dosud obviněných je stíhána v souvislosti s první demonstrací 29. června. Podle kriminalistů počet obviněných ještě stoupne, tak jak se budou vyhodnocovat pořízené záběry.

České Budějovice se v létě staly jedním z center protiromských protestů. Účastníkům několika shromáždění a pochodů vadila hlavně situace na sídlišti Máj. Tam bydlí přes 20 000 lidí a žije zde také patrně nejvíce zástupců romské menšiny ve městě.

Situace na sídlišti Máj byla napjatá od června, tehdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi 100 dospělých. Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které vyústily v potyčky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
včera v 12:35

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
včera v 08:00

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
včera v 07:30

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
23. 12. 2025

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
23. 12. 2025
Načítání...