Muže zabil toxický metanol. Obviněné dnes soud osvobodil

Hodonínský soud zprostil obžaloby čtyři lidi, které státní zástupce vinil ze smrti muže z Veselí nad Moravou. V roce 2012 ho zabil toxický alkohol. Devětadvacetiletý muž byl jednou z prvních obětí metanolové aféry.

Obžalovaným hrozilo až deset let vězení. Hodonínský soud čtveřici zprostil viny už loni v březnu. Krajský soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil zpět. Nový rozsudek není pravomocný, státní zástupce se okamžitě odvolal.

Obžaloba ze smrti devětadvacetiletého muže z Veselí nad Moravou, který v září 2012 po vypití otráveného alkoholu po několika dnech zemřel, vinila Stanislava Pražana, Libora Drábka, Františka Bačíka a Ivanu Ondrušovou.

Policie porušila zákon

Muži podle obžaloby závadný alkohol obstarali a dodali ho do hostince, který provozovala Ondrušová. Právě tam popíjel devětadvacetiletý Martin alkohol o den dříve, než skončil v nemocnici.

Jak uvedl předseda senátu Ladislav Sobotka, policie už na začátku případu porušila zákon, když nezákonným způsobem získala některé z důkazů. Šlo především o souhlas Ondrušové s prohlídkou hostince, který podle obhajoby poskytla, aniž věděla k čemu.

Nahrávám video
Jednání soudu sledoval reportér Josef Kvasnička
Zdroj: ČT24

Podle soudu ale i kdyby policie opatřila důkazy v souladu se zákonem, souvislost mezi úmrtím poškozeného a tím, že otrávený alkohol požil právě v dotyčném hostinci, se jednoznačně neprokázala. „Navštěvoval i jiná zařízení a alkohol požíval i sám doma,“ uvedl Sobotka.

Nenašla se souvislost

„Už v původním rozsudku bylo jasně odůvodněno, že příčinná souvislost mezi smrtí poškozeného a požitím alkoholu v dotyčné hospodě nebyla dána,“ řekl po vynesení rozsudku obhájce Ondrušové Josef Pešta.

Státní zástupce Antonín Budiš stejně jako loni v závěrečné řeči navrhoval tresty při spodní hranici sazby, tedy kolem čtyř let vězení.

Kromě Pražana, který si už u zlínské pobočky brněnského krajského soudu vyslechl za nelegální obchody s lihem trest devět let vězení. Tento trest už je pravomocný a dotyčný si ho odpykává ve vězení. „Já se nedomnívám, že by došlo k porušování zákona při zajišťování důkazů, a proto jsem podal proti rozsudku odvolání,“ řekl Budiš.

  • Metanol je zákeřný zabiják, protože se nedá poznat podle chuti ani vůně.
  • Prvním znakem otravy je stav podobný opilosti, při silnější otravě pak ale nastupuje intoxikace, postiženému začíná být špatně, následuje ztráta zraku až upadnutí do kómatu.
  • Sám metanol toxický není, tělo jej ale nedokáže zpracovat, naopak při jeho metabolizaci vznikají toxické látky – nejprve formaldehyd a následně kyselina mravenčí. Ty mohou způsobit poškození organismu, rozvrat vnitřního prostředí až smrt. 
  • Jako první pomoc je doporučeno podání kvalitního alkoholu (etanolu) a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Etylalkohol působí jako protijed, obsadí totiž vazebná místa v játrech, takže se tam už nemůže odbourávat metanol a vytvářející zplodiny, které tělu škodí. 
  • Pokud se namíchá etanol a metanol přímo ve směsi, negativní působení jedu se nevyruší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Žalobce podal návrh na vzetí do vazby u tří obviněných v podvodu s dotacemi

Pověřený evropský žalobce Radek Mezlík podal návrh na vzetí do vazby u tří obviněných v kauze machinací s evropskými dotacemi, zjistila ČT. V pátek odpoledne o jeho návrhu rozhodne brněnský městský soud.
před 7 mminutami

VideoPřemnožení komárů monitorují vědci na jihu Moravy

Líhniště komárů hledají vědci v lužních lesích jižní Moravy. Pomocí letadla a dronů chtějí zmapovat tůně, kde se hmyz líhne. Na pozoru se mají i před nenápadnými sníženinami. Stačí trocha vody a půda ožije. „Na jeden metr čtvereční tam může být až několik tisíc vajíček. Ona samozřejmě laickým okem nejsou vidět,“ sdělil geoinformatik Jan Brus z Univerzity Palackého v Olomouci. V CHKO Soutok jsou komáří kalamity obvyklé v létě, při hrozícím přemnožení pak vědci zakročí postřikem. „Nechceme ty komáry zničit, ale limitovat je na únosnou mez,“ dodal Brus.
před 1 hhodinou

VideoItálie zapůjčila muzeu v Mladé Boleslavi výjimečný motocykl z roku 1905

Italský prezident Sergio Mattarella ve čtvrtek navštívil Prahu a se svým českým protějškem Petrem Pavlem se shodl na tom, že vzájemné vztahy obou států jsou na velmi dobré úrovni. To může dokládat i zápůjčka motocyklu Laurin a Klement z roku 1905, o kterou se zasadila také česká hlava státu. Je to vůbec první motocykl na světě se čtyřválcovým řadovým motorem. Ve své době motorka představovala technologický vrchol. Stroj na sklonku první světové války z fronty odvezli italští vojáci, když zabavovali vše, co zůstalo po rakousko-uherské armádě. Pavel si motorku prohlédl vloni v létě v muzeu v Římě. Itálie teď výjimečný motocykl zapůjčila muzeu Škody Auto v Mladé Boleslavi. O možnosti vyrobit jeho repliku se stále jedná.
před 10 hhodinami

S přípravou na krizové události záchranářům pomáhají předchozí zkušenosti i speciální technika

Zhruba dvě stě záchranářů z Evropy a Izraele debatovalo v Praze o tom, jak zvládnout krizové události, jako jsou teroristické útoky, střelba v budovách či dopady extrémního počasí. Připravenost na mimořádné události vyhodnocovali po zkušenostech z uplynulých let. Při práci jim výrazně pomáhají i unikátní velkokapacitní vozy, se kterými zasahovali třeba u požáru v Hřensku, po tornádu na Moravě nebo u střelby na filozofické fakultě v Praze.
před 10 hhodinami

Na Semilsku shořel průmyslový areál. Předběžné škody činí tři sta milionů

U obce Horka u Staré Paky na Semilsku shořel průmyslový areál s kovovýrobou. Předběžnou škodu po rozsáhlém požáru odhadli hasiči na tři sta milionů korun. Událost se obešla bez zranění. Ve 20:00 vyhlásil velitel zásahu lokalizaci, oheň dostali hasiči pod kontrolu a dál se nešíří. Zásah ale potrvá ještě dlouho.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pravidla první pomoci se mění. Zdůrazňují včasné volání záchranky

Evropská resuscitační rada vydala nová evropská doporučení pro lidi vyškolené v poskytování první pomoci. Ta kladou důraz na jednodušší a rychlejší pomoc v laických podmínkách. Zdůrazňují včasné volání záchranné služby, zahájení srdeční masáže a použití externího defibrilátoru. Školitelé je postupně zavádějí do kurzů.
před 13 hhodinami

Nejdéle vězněný Čech zůstává za mřížemi, znalci doplní posudek

Okresní soud v Mostě nerozhodl o návrhu na propuštění nejdéle vězněného Čecha Zdeňka Navrátila, dříve Vocáska. Znalci doplní posudek. Spis se prvoinstančnímu soudu vrátil z odvolacího soudu v Ústí nad Labem. Navrátil, který si odpykává trest za dvě vraždy, za mřížemi dosud strávil téměř 39 let. Podle věznice Bělušice, kde trest vykonává, není možné vyloučit, že Navrátil po propuštění znovu nespáchá trestný čin. Tato zpráva věznice je odlišná oproti loňskému září, kdy se soud zabýval žádostí o propuštění poprvé, nyní se k ní musí vyjádřit znalci. Soud řízení odročil na červen.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Vědci začali na poli u Olomouce testovat geneticky upravený ječmen

Dvě nové, geneticky upravené linie ječmene ve středu vědci vyseli na pokusném poli v okrajové části Olomouce, aby ověřili, jak se modifikace vlastností této obilniny projeví v běžných podmínkách mimo laboratoř. Výsledky pomohou při šlechtění plodin odolnějších vůči měnícímu se klimatu.
před 19 hhodinami
Načítání...