Morče, talár, lednička i demižon slivovice. To vše lidé zapomenou v MHD

Praha - Lidé stále častěji něco zapomínají v pražských tramvajích, autobusech a metru. Jde hlavně o tašky, batohy a kabelky, před prázdninami řidiči v dopravních prostředcích mnohdy ale nacházejí i žákovské knížky a vysvědčení. Výjimkou nejsou ani živá zvířata - třeba morče nebo fretka.

K nejzajímavějším nálezům patří divadelní kostým, advokátní talár, berle, stojan na noty a přenosná lednička. Cestující dokáží zapomenout i hudební nástroje včetně bubnu. Loni někdo nechal v tramvaji dokonce demižon se slivovicí, jeho majitel se o něj nepřihlásil. Jedna cestující nedávno nechala ve voze peněženku s 15 000 korunami určenými na nedoplatek za plyn, který jela zaplatit. Řidič jí nalezenou peněženku s penězi vrátil.

Skladbu ztracených věcí výrazně ovlivňuje roční období. V zimě cestující ztrácejí hlavně šály, čepice a rukavice a před prázdninami žákovské knížky a vysvědčení. Nejvíce zapomnětliví jsou lidé v autobusech, následují tramvaje a metro.

Co dělat v případě ztráty nebo nálezu:

Dopravní podnik v případě ztráty v dopravním prostředku radí, aby cestující co nejdříve volali na informační linku 296 191 817. Pokud naopak něco najdou, mají věc odevzdat přímo řidiči tramvaje nebo autobusu a v metru dozorčímu stanice. Mohou ji odnést i do kanceláře ztrát a nálezů, kterou provozuje pražský magistrát v ulici Karolíny Světlé 5 v Praze 1.

Dopravní podnik loni evidoval 2 242 ztrát, v letošním prvním pololetí jich už bylo 1 511, z toho 455 vráceno. Šanci na vrácení ztracených předmětů má podle dlouhodobých statistik zhruba třetina cestujících. Nejspíše se znovu setkáte se ztraceným příručním zavazadlem, naopak u mobilu je šance nejnižší.