V předvolební debatě Plzeňského kraje se hovořilo o pracovních místech a zdravotnictví

83 minut
Předvolební debata z Plzeňského kraje
Zdroj: ČT24

Česká televize před krajskými volbami nachystala třináct předvolebních debat. Do studia zve vždy osm lídrů kandidátek s největším volebním potenciálem z průzkumu volebního potenciálu dvou agentur: Kantar CZ a Data Collect. V každém kraji se debata zaměřuje na témata, která dominují místní politice. V pondělí 9. září se debata konala v Plzeňském kraji.

Tématem první části debaty byla situace v Plzeňském kraji a také to, jak zajistit pracovní místa a najít kvalifikované zaměstnance a jak se vypořádat s přílivem cizinců a vysokými počty zahraničních agenturních pracovníků v průmyslových zónách.

Kamal Farhan (ANO) uvedl, že takzvané montovny v Plzeňském kraji vznikaly v posledních deseti dvaceti letech, kdy vládly ODS a ČSSD. „Dnes se s tím musíme vypořádat, končí pobídky a máme zde spoustu agenturních zaměstnanců,“ podotkl s tím, že je potřeba podporovat start-upy a zvýhodňovat mladé firmy. Namístě je podle něj také regulace cizinců ze třetích zemí, k čemuž může pomoci legislativa, například zkrácení některých lhůt.

Podobně se vyjádřil i lídr kandidátky ODS a TOP 09 – Společně do kraje Jan Šašek, který uvedl, že byly doby, kdy kraj profitoval díky průmyslu. „Ale dnes se musíme zaměřit na to, že montovny nebo překladiště zaměstnávají zahraniční agenturní pracovníky a nedávají práci našim lidem,“ podotkl. Podle něj jsou řešením inovativní firmy, které musí kraj přilákat, a ty přivedou kvalifikované pracovníky.

Pavel Čížek (STAN) zmínil, že Plzeň má obrovskou průmyslovou tradici. „Jména jako Škoda nebo Křižík určitě každý zná a ti přivedli Plzeň k prosperitě,“ uvedl a dodal, že pomůžou nové investice. „Byli jsme hlavním propagátorem toho, aby v Plzeňském kraji vznikla gigafactory, (…) myslím si, že takového investora Plzeňský kraj potřebuje,“ dodal s tím, že se také nabízí Západočeská univerzita. „Je vynikající ve výkonových čipech. Je důležité, aby tam vzniklo vývojové centrum.“

Rudolf Špoták (Piráti) zmínil, že Plzeňský kraj se stal obětí vlastního úspěchu a nyní prochází transformací. „Byli jsme dlouho na topu, co se týká vyšších mezd a nejnižší nezaměstnanosti, ale ten boom byl tak velký, že přerod na průmysl 4.0 stále probíhá,“ řekl a doplnil, že to bude ještě nějakou dobu trvat. Podotkl, že v kraji je spousta inovativních technologických firem.

Kandidátka za koalici SPD a Trikolora Marie Pošarová tvrdí, že by se „odprostila od nějakých montoven“. Šla by spíše cestou spolupráce se studenty Západočeské univerzity. „Aby přidaná hodnota jejich výrobků byla prospěšná nejen pro Plzeňský kraj, ale pro celé Česko.“ U agenturních pracovníků je prý problematické, že agentury jsou vedeny v Praze, a Plzeňský kraj tak podle ní přichází „o desítky, možná i stovky milionů korun“.

Jiří Klečka kandidující za Pro náš kraj – Pro Plzeň a KDU-ČSL připomněl, že se jeho subjekt vždy vyhrazoval proti vzniku gigafactory v kraji. „Z mého úhlu pohledu jsem to vnímal, že je tam příliš velká zátěž, co se týče životního prostředí,“ uvedl. Z pozice lékaře mu prý vadilo, že s vybudováním gigafactory bylo spojeno zrušení letecké záchranné služby v kraji, která má pro region „unikátní význam“.

V Plzeňském kraji jednoznačně chybí nějaký komplexní plán, řekl k problematice Jiří Frei (Přísaha). Ten by měl být dle něj dlouhodobý v řádu let, nikoliv jednoho volebního období. „S konkrétními body, jak postupovat, aby se všechna negativa a to, co se tu zmiňuje, postupně, systematicky a komplexně řešilo,“ dodal.

Podle Ondřeje Dostála z koalice STAČILO! (KSČM, SD-SN, ČSNS) je špatným řešením, pokud Češi jezdí pracovat do Německa a naopak do tuzemska vozí pracovní sílu agentury. „Dochází k tomu, že zisky z podnikání jdou za zahraničními investory,“ uvedl. Je prý pro rozšiřování průmyslu, ovšem jen takového, který nechá hodnotu v Plzeňském kraji.

Druhým tématem debaty byla dostupnost zdravotní péče – nedostatek praktiků, zubních lékařů a také to, jak situaci řešit.

Kamal Farhan (ANO) zmínil, že chybí doktoři obecně, a to kvůli demografickému vývoji. „Připravujeme stipendijní program pro studenty čtvrtých ročníků na lékařských fakultách, to samé pro sestry, připravujeme senior taxi, aby se lidé dostali lépe ke svému lékaři, chtěli bychom zavést on-line pohotovost pro vzdálenější regiony,“ uvedl. Podle něj je ale potřeba, aby stát podporoval zvyšování počtu lékařů.

Lídr kandidátky ODS a TOP 09 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Společně do kraje Jan Šašek zmínil, že Plzeňský kraj má strukturálnější problém v oblasti zdravotnictví, protože není pořádně řízený. „Nevyhodnocují se potřeby lidí ve vztahu k potřebám vůči zdravotnictví,“ podotkl s tím, že to není problém jen vesnic, ale i Plzně jako takové. „Nemáme v Plzni například zubní pohotovost.“

Pavel Čížek (STAN) poukázal na to, že byla zachována síť krajských nemocnic. „Bylo to těžké, protože zdravotní pojišťovny tlačily na snižování výkonu hlavně u výkonových nemocnic akutní péče,“ podotkl. Zmínil také, že na Tachovsku sehnali pozemky, kde chtějí postavit novou nemocnici. „Systém krajských nemocnic, přestože jej dotujeme, je podle nás základ, protože na něj můžeme navazovat později i ordinacemi praktických lékařů a dalšími službami,“ podotkl.

Podle Rudolfa Špotáka (Piráti) státu situace vyhovuje. „Neexistuje snad jediný kraj v Česku, který by to nedotoval ze svého rozpočtu. Spousta obcí, aby tam vůbec dostala zubaře, praktika, vybuduje ordinaci za několik milionů,“ podotkl s tím, že stát přehodil odpovědnost na samosprávy, protože kraje to pro občany udělají a „holt se opraví méně silnic“. Zmínil, že systém vzdělávání lékařů je ušit na míru fakultním nemocnicím.

„Plzeňský kraj má výhodu v tom, že tady má lékařskou fakultu,“ podotkla Marie Pošarová (SPD a Trikolora). Zájem ze strany studentů o obor podle ní je, za důležité označila finance na rozšíření kapacity. Je podle ní třeba také dostat lékaře do periferních oblastí. Zdravotníky ze zahraničí by prý podpořila ve chvíli, pokud by splnili kvalifikační podmínky a prokázali, že umí český jazyk.

Podle Jiřího Klečky (Pro náš kraj – pro Plzeň a KDU-ČSL) je zásadní odliv mladých zdravotníků – připomněl, že každý čtvrtý lékař má tendenci odcházet do zahraničí. „Co my můžeme udělat, je vytvořit podmínky, (…) vytvořit nové polikliniky, nová lékařská zařízení, která budou kvalitní, budou příjemná jak pro lékaře, tak pro pacienty,“ zhodnotil. Kraj by měl být podle něj „mediátorem“ mezi mladými, hotovými doktory a zdravotními pojišťovnami.

Nedostatek lékařů je komplexní problém, míní Jiří Frei (Přísaha). Musejí mít podle něj vidinu, že jdou do lokality, kde mají perspektivu, kde se bude dobře bydlet, kde budou moci jejich děti chodit do školek. „S konkrétní lokalitou, konkrétním městem musíme probrat specifické potřeby,“ uvedl. Podotknul, že za nedostatek lékařů může z velké části i ministerstvo zdravotnictví, podle něj se s tím řadu let nedělalo nic koncepčně.

Systém zdravotnictví v Plzeňském kraji je rozbitý, soudí Ondřej Dostál z koalice STAČILO! (KSČM, SD-SN, ČSNS). „Je potřeba toto sjednotit a opravit,“ řekl. Kraj by měl podle něj více pomáhat občanům v ambulantní sféře – více praktiků, více zubařů a více pediatrů vychovávat v rámci nemocnic. Zmínil také vstup na lékový trh a nákup nedostupných medikamentů pro občany během lékové krize.

Do předvolební debaty v Plzeňském kraji byli pozváni zástupci těchto uskupení:

  • ANO – Kamal Farhan
  • ODS a TOP 09 – Společně do kraje – Jan Šašek
  • STAN – Pavel Čížek
  • Piráti – Rudolf Špoták
  • SPD a Trikolora – Marie Pošarová
  • Pro náš kraj – pro Plzeň a KDU-ČSL – Jiří Klečka
  • Přísaha – Jiří Frei
  • STAČILO! (KSČM, SD-SN, ČSNS) – Ondřej Dostál

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
před 3 hhodinami

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
před 4 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 5 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 8 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 8 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 8 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 13 hhodinami

Rozvoj cyklistiky v Brně brzdí hustá doprava. Analýza doporučuje víc stezek

Podíl jezdců na kole v Brně roste, kvalita infrastruktury pro cyklisty je ale nevyhovující. Její rozvoj brzdí také hustá automobilová doprava v centru. Vyplývá to z nové analýzy cyklodopravy města, která navazuje na více než deset let starý generel. Jeho plán na rozšíření cyklostezek město dodnes nenaplnilo. Připravuje proto dokument, který ten z roku 2012 aktualizuje.
včera v 08:00
Načítání...