Celiakům nebo diabetikům uvaří jen třetina školních jídelen. Pomoci má nová metodika

3 minuty
Události v regionech: Dietní stravování ve školních jídelnách
Zdroj: ČT24

V Česku přibývá dětí, které ve školních jídelnách vyžadují speciálně upravené jídlo. I kvůli tomu jídelny v únoru obdržely od ministerstva zdravotnictví metodiku pro poskytování stravy, která je vhodná například pro diabetiky nebo celiaky. Alternativa k běžným obědům ale stále zůstává spíše výjimkou. Například v Pardubicích takto vaří jen na jedné základní škole a v jedné školce.

Dnešní možnosti už kuchařům umožňují připravit bez lepku například nudlovou polévku nebo hovězí guláš. „Ve velké vaně připravíme základ na guláš, pak část odebereme a zahustíme rýžovou moukou,“ popsala kuchařka v mateřské škole v Pardubicích Václava Nováková. Umí připravit i jídla bez laktózy. Přiznává však, že to není vždy jednoduché.

Podle dat z ministerstva zdravotnictví umožňuje v Česku dietní stravování zhruba 28 procent jídelen. Některé dietní jídlo přímo vaří, jiné zase umožňují ohřát si jídlo připravené doma.

Například ve stotisícových Pardubicích vaří jídlo určené pro různé diety jen ve dvou jídelnách – nejčastěji pro celiaky. Tímto onemocněním trpí i dcera Renaty Kašparové. „Když čtete složení potravin, tak ten lepek je i tam, kde byste ho nečekali, například v čaji a koření,“ uvedla.

Pomoci má nová metodika přípravy jídel

Celiaků přitom není málo. „Víme, že v České republice je okolo třiceti tisíc diagnostikovaných lidí, ale zároveň se odhaduje, že by jich mohlo být až sto tisíc. Takže nějakých sedmdesát tisíc lidí neví o tom, že má problémy s lepkem,“ řekla Petra Srdínková z Celiaklubu Východní Čechy.

Ministerstvo zdravotnictví chce teď zvýšit počet jídelen, které speciální stravu připravují. Pomoci jim v tom má nová metodika. „Kdyby přišla před dvěma lety, kdy jsme s tím začínali, ušetřila by nám spoustu starostí. Návod, jak to máme udělat a na co si dát pozor, je fantastická věc,“ konstatovala ředitelka Mateřské školy Svítkov Markéta Štěpánková.

Ministerstvo aktuálně pracuje i na změně takzvaného spotřebního koše. Podle nových pravidel by jídelny měly začít vařit za dva roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 2 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Informoval o tom server iROZHLAS, kterému útok potvrdila příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 2 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 14 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 14 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 18 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
včera v 11:00

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
včera v 05:30
Načítání...