Alergií na jídlo v Česku přibývá. Bezlepková dieta se hodně prodraží

Mezinárodní den celiakie, který na 14. května připadá, poutá pozornost k onemocnění, při kterém imunitní systém člověka nesnášenlivě reaguje na přítomnost lepku ve stravě. Gluten neboli lepek je přitom v pšeničné nebo žitné mouce, ze které se vyrábí běžně dostupné pečivo. Celiakie se nepovažuje přímo za alergii, těch způsobených potravinami přitom v populaci postupně přibývá. Podle lékařů je za tím životní styl.

„Nehýbeme se, necvičíme, špatně jíme,“ vysvětluje imunolog a alergolog Martin Fuchs a samozřejmě přidává i další klíčový faktor – dlouhodobý stres. Podle databáze potravinových alergií nejčastěji reagují pacienti na mléko a ořechy, hned za nimi pak na ovoce, vejce a arašídy.

Alergií na potraviny je za poslední roky stále víc a víc, rozšiřuje se i spektrum alergenů a projevy bývají tíživější. Odborníci také poukazují na rostoucí počet pacientů s alergiemi na řadu různých bílkovin živočišného i rostlinného původu. Zvláštností jsou významné rozdíly podle místa výskytu, které vyplývají mimo jiné z odlišných stravovacích zvyklostí v různých oblastech. S věkem se potravinové alergie proměňují, pacienti jsou odkázáni na dietu.

2 minuty
Události ČT: V pražských Letňanech se sešlo na tisíc celiaků
Zdroj: ČT24

Na rozdíl od ostatních diet se ta bezlepková výrazně prodraží. Bochník chleba přijde třeba i na sto korun, půl kila mouky kolem sedmdesáti. Lidé s celiakií musí shánět výrobky z jiné mouky, jako třeba rýžové, kukuřičné a podobně.

je odvozeno z řeckého slova koiliakos a z latinského slova coeliacus, což znamená břišní, k dutině břišní patřící.
Slovo CELIAKIE

Onemocnění se týká zhruba jednoho procenta české populace, tedy něco kolem sta tisíce lidí. Někteří pacienti mohou díky nerozpoznatelným příznakům žít celý život bez toho, že by se u nich na nemoc vůbec přišlo.

Některé pojišťovny už zavedly příspěvky pro pacienty s celiakií. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna třeba ročně vyplácí 6 tisíc korun, ovšem na příspěvek mají nárok pouze děti a studenti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, měly být k dispozici v sobotu odpoledne, zatím se na ně ale stále čeká. Vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 45 mminutami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 2 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 4 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 8 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 8 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 14 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 15 hhodinami
Načítání...