Bratronický uran se zatím těžit nebude

Strakonice - Uran na Strakonicku zůstane i v následujících letech pod zemí. Ministerstvo průmyslu a obchodu naznačilo, že těžbu v oblasti Bratronic nepovažuje za prioritu.  Průzkum státního podniku Diamo totiž potvrdil, že ložisko je příliš malé. Toto rozhodnutí potěšilo především starosty z okolních obcí. Ekologové to ale za vítězství nepovažují. Podle nich se situace v příštích desetiletích může změnit.

Zarostlá jáma v blízkosti obcí Doubravice a Bratronic na Blatensku je důkazem, že se zde v osmdesátých letech pokusně těžil uran. Pod zemí by ho mělo být asi dva tisíce tun. Zůstávají tady jen základy betonových staveb, vchod do šachty je zasypaný. Podle starosty obce Doubravice Milana Panušky je to nyní jen pustina.

Před čtyřmi lety však zde chtěla obnovit průzkum soukromá firma. Později geologické sondy zvažovali i pracovníci ministerstva průmyslu, těžbu v této lokalitě ale podle dostupných informací nepovažují za prioritní. „Hovořit o zahájení těžby je v tuto chvíli naprosto předčasné,“ potvrzuje mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Reportáž Aleše Hazuky (zdroj: ČT24)

V Doubravici navíc dostali dopis od Diama, jehož pracovníci tady pokusně těžili. Vyplývá z něj, že v okolí jámy by se žádné stavby neměly objevit, dílo je uzavřené. Proti zahájení průzkumu i těžbě se ostře staví především ekologická sdružení. „To ložisko je malé, takže není na pořadu dne, aby se tam v budoucnosti těžilo,“ říká Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Uran by měl zůstat v zemi, taková je strategie zástupců Jihočeského kraje. Proti těžbě dlouhodobě protestují. „Kraj tento záměr ve svých rozvojových plánech nemá,“ potvrzuje jihočeský radní Karel Vlasák.

Pokud by se situace změnila, starostové z okolních obcí jsou připraveni vyhlásit referenda. Předpokládají, že většina lidí by těžbu odmítla.