Ziggy Marley přijel do Prahy šířit vzpouru pro mír a lásku

3 minuty
V Praze poprvé koncertoval Ziggy Marley
Zdroj: ČT24

Poslední červencový den  vystoupil v Praze poprvé hudebník Ziggy Marley, nejstarší syn jednoho z průkopníků jamajského stylu reggae Boba Marleyho. Ziggy pokračuje v otcových stopách a snaží se svými písněmi v lidech vzbudit pozitivní emoce. To se mu dařilo i v Divadle Archa.

Osminásobný držitel Grammy přijel do českého hlavního města představit loňské album Rebellion Rises. „Hlavním tématem desky je hledání lidskosti. Chci podpořit lidi, aby bojovali za svá práva, aby se sjednocovali, bojovali více za mír a lásku na tomto světě. Potřebujeme, aby se všichni vzbouřili a začali se zase chovat jako lidé,“ hlásá Marley. A dodává: „Já jsem zbraní, kterou vesmír využívá k tomu, abych šířil tyto zprávy světu.“

Jeho písně jsou až po okraj naplněné optimismem. David Nesta Marley, který dostal přezdívku Ziggy podle slangového označení jointu, tvrdí, že klíč ke štěstí je v nastavení myšlení. „Popravdě, myslím, že to je jediný způsob, jak vše překonat. Můžeme spadnout do pasti negativity, demoralizace a potlačit pozitivní myšlenky, To je ale jen boj s naší myslí,“ tvrdí.

Šířit lásku a mír ho naučil jeho otec Bob Marley. Zemřel na rakovinu, když bylo Ziggymu dvanáct, od malička ho ale vedl k hudbě a stejně tak jeho sourozence. Z potomků legendy jamajského reggae mohlo české publikum slyšet také v roce 2012 Stephena Marleyho a o rok později jeho bratra Ky-Maniho. 

„Víte, na tomhle světě jsme všichni rodina. Tuhle myšlenku se snažíme šířit. Máme se rádi všichni navzájem,“ tvrdí Ziggy. Za českými bližními přijel poprvé osobně loni, kdy koncertoval na festivalu Colours of Ostrava. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
před 14 hhodinami

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
před 19 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026

Dirigent Hrůša je umělec roku, shodli se světoví hudební odborníci

Porota International Classical Music Awards (ICMA) složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných kulturních institucí ocenila dirigenta Jakuba Hrůšu titulem Umělec roku. Ocenění označované někdy za „Oscara klasické hudby“ potvrzuje výjimečné postavení Hrůši na světové hudební scéně. V kategorii komorní hudby uspěl také český soubor Pavel Haas Quartet.
13. 1. 2026
Načítání...