Turnov – Brože, náhrdelníky, náušnice, ale i poháry nebo nože na dopisy jsou součástí nově otevřené Klenotnice v Muzeu Českého ráje v Turnově. Na sto padesát exponátů pochází ze sbírky turnovské uměleckoprůmyslové školy, která byla založena na konci 19. století. Unikátní kolekci prací učitelů a studentů, která byla s úspěchem představována na výstavách doma i v zahraničí, si nyní budou moci prohlédnout i návštěvníci nové stálé expozice v turnovském muzeu.
Turnovská Klenotnice má potěšit i inspirovat
Šperky, nádoby z drahých a ušlechtilých kamenů a stříbrnické tepané práce z let 1895–1954 patří k tomu nejlepšímu z českého, ne-li evropského uměleckého řemesla první poloviny 20. století.
„Není to sbírka vytvořená nákupy, ale vznikla postupně během let. V tom je její dokumentární hodnota naprosto nezastupitelná,“ tvrdí kunsthistorik Miroslav Cogan z Muzea Českého ráje. Kvůli nedostatečnému zabezpečení ale muzeum dosud sbírku v hodnotě několika milionů korun vystavovat nemohlo.
Například když muzeum vystavovalo kopie korunovačních klenotů, muselo si speciální trezorovou vitrínu půjčit. Díky nově vybudované Klenotnici nebude už dnes problém takovou výstavu uspořádat.
Kolekce prací učitelů a studentů prezentovala turnovskou uměleckoprůmyslovou školu na výstavách v Evropě i zámoří. Oceněna byla například na světových výstavách v St. Louis v roce 1904 nebo v Paříži v letech 1925 a 1937.
Mimořádný zájem vzbudila sbírka ale i při nedávném představení v pražském Obecním domě v roce 2002 nebo jako součást putovní výstavy Od secese k art deco, která se během tří let (2005-8) představila v Německu, Holandsku a Rakousku.
Autoři expozice doufají, že Klenotnice bude nejen potěšením pro oko návštěvníka, ale i inspirací pro studenty uměleckoprůmyslové školy. „Je to důvod proč být hrdý, že na této škole studuji, proč se snažit dosahovat ještě lepších výsledků a špičkového řemesla,“ domnívá se kunsthistorik Miroslav Cogan.