O Češích v Afghánistánu vznikne hraný film

Praha - Události ve válkou zmítaném Afghánistánu motivovaly k natáčení nového snímku Verdikt osudu režiséra Hynka Čermáka, který na sebe nedávno upozornil například jako herec v Hřebejkově snímku Nevinnost. Akční film s předběžným rozpočtem zhruba 20 milionů korun, v němž se promítnou skutečné události z působení české vojenské mise v této zemi, by se měl začít natáčet v létě. Část snímku se bude točit přímo v Afghánistánu, spolu se záběry pro hraný snímek bude vznikat i dokument o české vojenské misi. Premiéra se plánuje na příští rok.

„Film je o veteránovi z Afghánistánu, který se vrací z mise a trpí chorobou rozpolcení osobnosti. Snaží se zařadit do normálního života,“ prozradil Čermák, který působí jako divadelní režisér a jako herec se představil ve filmech Nevinnost nebo Kajínek. Podle něj má být snímek "o násilí, jak ve skutečnosti vypadá, nikoli jak je prezentováno v médiích a ve filmech„. Připustil, že jen málo lidí v Česku sleduje vývoj v Afghánistánu. “Prakticky nikdo neví, co tam dělají čeští vojáci," řekl.

Strach v „holé podobě“ i nadsázka

Podle tvůrců film vzniká na motivy skutečných událostí z válečného prostředí. Děj je zároveň provázaný s podsvětím. Okořenit ho mají akční scény, automobilové honičky nebo přestřelky. Část snímku se bude točit přímo v Afghánistánu. Autory námětu jsou hudebník Viktor Dyk a Peters Kubík.

Snímek by podle Čermáka měl nabídnout nový pohled na problém násilí. „O strachu vím své. Osobně jsem zažil náročné situace, když jsem pracoval jako osobní strážce,“ uvedl. „Bylo by zajímavé dostat strach před kameru v 'holé podobě',“ řekl o svých představách. Dodal, že půjde o jistou nadsázku. „Je tam mírný nadhled, jistý druh humoru, který vzniká v krizových situacích.“

Český pohled

Inspirací pro filmaře jsou prý evropské i americké snímky. „Chceme nabídnout především český pohled. Evropské filmy jsou někdy až surrealistické, zatímco americké spíše konzumní,“ uvedl Kubík, který je zároveň kameramanem, spoluautorem scénáře a má na starosti také uměleckou režii.

"Proti jiným českým filmům se zaměříme na to, jak bude snímek působit vizuálně. Příběh chceme vyprávět prostřednictvím obrazu,„ plánuje Kubík. Uvedl, že spolu se záběry pro film bude štáb točit také dokument o české vojenské misi v Afghánistánu. “Díky tomu se dostaneme do pocitů vojáků, kteří tam slouží," předpokládá.

Filmoví vojáci: Václav Noid Bárta nebo Vojtěch Kotek

V hlavních rolích by se měli objevit mimo jiné Václav Noid Bárta, Martin Písařík nebo Vojtěch Kotek. Podle režiséra jsou na protagonisty hlavních rolí kladeny vysoké nároky. „U chlapů by se mělo jednat o fyzicky zdatné jedince. Točit se bude v Afghánistánu, ve válečné zóně,“ prozradil.

Představitelka hlavní ženské role by podle záměru režiséra měla umět zahrát „klasickou naivku“. „Měla by být úplně čistá. Její setkání s hlavním hrdinou Tomášem je střetnutím dvou světů, které k sobě nemohou vůbec patřit,“ přiblížil obsah režisér. O roli se uchází například Jana Pidrmanová nebo Sandra Nováková.

  • Hynek Čermák ve filmu Jana Hřebejka Nevinnost zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2338/233723.jpg
  • Mise 601. skupiny speciálních sil v Afghánistánu zdroj: 601.skss http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1270/126973.jpg
  • Václav Noid Bárta v kriminálním thrilleru Kajínek zdroj: HCE http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1465/146468.jpg
Vydáno pod