Karlovy Vary přivítají Juda Lawa

Praha - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v červenci zahájí další svůj ročník. Hvězdou první velikosti bude jistě Jude Law, který by měl na 45. ročníku MFF Karlovy Vary převzít Cenu prezidenta festivalu. Londýnský rodák pochází z učitelské rodiny, ale již od třinácti let vystupoval s divadelním souborem National Youth Music Theatre. Po maturitě působil na jevištích londýnského West Endu a postupně se uplatnil v prestižních souborech jako Royal Shakespeare Company a National Theatre. Za roli ve hře Jeana Cocteaua „Hrozní rodiče“ získal nominaci na Cenu Laurence Oliviera pro nejslibnější mladý talent.

Po úlohách v menších či nezávislých filmech přišel zlomový rok 1997 a s ním role v životopisném snímku Wilde (r. Brian Gilbert), který se hrál v Karlových Varech 1998, krimidramatu Půlnoc v zahradě dobra a zla (Midnight in the Garden of Good and Evil) Clinta Eastwooda a sci-fi Gattaca (r. Andrew Niccol).

V poslední době jsme měli možnost vidět Juda Lawa v mysteriózním snímku Terryho Gilliama Imaginárium dr. Parnasse (The Imaginarium of Doctor Parnassus, 2009) a v nové velmi úspěšné filmové adaptaci nejslavnějšího románu Sira A. C. Doylea Sherlock Holmes (r. Guy Ritchie, 2009).

Reportáž Jiřího Svobody (zdroj: ČT24)

Jude Law je neméně ceněn pro svou divadelní práci. Za úlohu v broadwayské inscenaci „Indiscretions“ (1995) získal Theatre World Award a nominaci na cenu Tony. Nadšené ohlasy vzbudila také londýnská inscenace Hamleta z roku 2009, v níž vytvořil titulní roli. Představení, které bylo posléze inscenováno na Broadwayi, vyneslo herci letos cenu Critics’ Circle Theatre Award, dále ocenění What’s On Stage.com Awards a nominace na ceny Laurence Oliviera, Broadway.com a Tony. Její výsledky budou vyhlášeny za několik dní.

Cenu BAFTA a první nominaci na Oscara získal za úlohu syna amerického loďaře Dickieho Greenleafa v adaptaci kriminálního románu Patricie Highsmithové Talentovaný pan Ripley (Talended Mr. Ripley, r. Anthony Minghella, 1999). Právě tento snímek bude na MFF Karlovy Vary uveden při příležitosti předání Ceny prezidenta festivalu Judu Lawovi. Byl vyznamenán také prestižním řádem Rytíř umění a literatury Francouzské republiky.