Český Jack London a trampský král Bob Hurikán

Praha - Medové manšestráky, kanady, kostkovaná košile a na krku šátek. To je Bob Hurikán (vlastním jménem Josef Peterka). Jeho jméno mladší generaci asi moc neřekne. Ti starší, i když nečetli jeho knihy, znají některé jeho písničky, třeba Rikatádo nebo Poplujem spolu. Nicméně kromě toho, že jde o spisovatele a písničkáře, je znám i jako propagátor trampského hnutí a zůstala po něm i oceňovaná faktografická kniha Dějiny trampingu. Byl tulákem, boxerem, písničkářem, novinářem a spisovatelem a s kytarou doputoval i do Orientu.

Zlákali ho trampové, jež nazýval divokými skauty. Pro jeho bouřlivý život se mu přezdívalo český Jack London. V roce 1919 se poprvé s nimi vydal dostal do Posázaví a srdcem už tam zůstal a posléze se připojil k osadě Hurikán. 

Z jeho postřehů:

„Věřte, že ten, kdo v přírodě nalézá nevyčerpatelný zdroj radosti, krásy, ušlechtilosti i zbožnosti, se rád podrobí i strádání, protože mu jde o jeho dobro, a dobro trampingu, a tím i pro dobro své vlasti!“ 


Narodil se 21. dubna 1907, založil na Sázavě několik trampských osad, hrál na kytaru a zpíval, psal dobrodružné knihy a přispíval do trampských a skautských časopisů. Před druhou světovou válkou zastával jako novinář v Poledním listu, který založil český fašista Jiří Stříbrný, kontroverzní postoje vůči Židům a Romům. Za války se začal věnovat psaní. A psal tak intenzivně, že do roku 1941 napsal a vydal jedenadvacet knih: Trampem v Orientě, Stopař Cassidy, Zálesák od Zlaté řeky. Velkého úspěchu dosáhl v soutěži Melantrichu o nejlepší dobrodružnou knížku. Zvítězil detektivkou „Třetí záloha“, kdy za sebou zanechal 192 autorů.

K velmi zajímavým publikacím patří jeho pomyslný pomník trampskému světu Dějiny trampingu. Příprava a sbírání materiálu pro toto faktografické dílo mu zabralo jedenáct let. V knize poukazuje na zásluhy trampingu od roku 1920, jsou v ní rejstříky osad, jedinců, sportovních výkonů, trampských sportovců. V týdeníku Večery pod lampou se jeho román na pokračování stal nejoblíbenější četbou. A jak přišel ke jménu Bob Hurikán? Začali mu tak říkat trampové podle osady, kam patřil v začátcích svého trampského života.

Na Brdech během války zorganizoval partyzánskou odbojovou skupinu, na jaře 1945 byl zatčen gestapem a odsouzen k trestu smrti, popraven měl být 9. května. Od smrti ho zachránil příchod sovětských vojáků do pankrácké věznice. Po válce pracoval v různých dělnických profesích, mimo jiné na stavbě Slapské přehrady. Po roce 1948 byl označen za buržoazního pokleslého autora a druhý díl Dějin trampingu šel do stoupy. Zemřel 2. června 1965 ve věku 58 let.