Většina firem chce zaměstnancům letos přidat, reálná mzda přesto nejspíš nevzroste

5 minut
Události: Firmy v Česku chtějí zaměstnancům letos zvedat mzdy
Zdroj: ČT24

Osm z deseti českých firem se letos podle personalistů chystá přidat svým zaměstnancům. Mzdy by průměrně měly růst zhruba o osm až deset procent. Medián mezd – tedy prostřední hodnota, která zohledňuje velký počet lidí s nízkými příjmy – stoupl podle čerstvých dat statistiků skoro na 37 a půl tisíce korun. A letos má růst pokračovat. Navzdory tomu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) varuje, že letos reálné mzdy kvůli vysoké inflaci neporostou.

„V průměru by letos mzdy a platy měly růst o osm procent. Současně odhadujeme, že roční inflace bude vyšší, což znamená, že ani letos neporostou reálné mzdy,“ říká Stanjura. Doplnil, že pokud se České národní bance (ČNB) podaří příští rok inflaci stlačit ke třem procentům a níž, existuje předpoklad, že reálné mzdy růst opět začnou.

Zaměstnanci zvyšování mezd žádají kvůli rychlému zdražování. A firmy jim kvůli obecnému nedostatku pracovníků často vyhoví. Podle centrální banky ale právě růst výdělků může inflaci držet na vysokých hodnotách.

Podle personalistů by v současné situaci bylo efektivnější, kdyby firmy své zaměstnance motivovaly spíš pomocí bonusů nebo benefitů, ne vyšším platem či mzdou.

Cesta do pekel?

„To navyšování mezd je cesta do pekel. Ona se už takhle roztáčí spirála. Když přidáte do fixní mzdy člověku, který už je relativně dobře zaplacený, tak už mu to nevezmete. Takže vás to nutí pak dát těm ostatním podobně, protože nemůžete mít různé platy na jedné pozici a vlastně je to nejdražší způsob, jak člověka odměnit nebo motivovat,“ vysvětluje generální ředitelka náborové společnosti Manpower Jaroslava Rezlerová.

Právě ze mzdově inflační spirály má obavy i Česká národní banka. Upozorňuje na to, že pokud by zaměstnavatelé přidávali příliš, inflace by se na vyšších hodnotách držela déle. A bankovní rada by pak zvažovala růst úrokových sazeb.

„Je pro nás důležité, aby se mzdy nezvyšovaly. My v ČNB jsme našim zaměstnancům zvýšili mzdy letos o čtyři a půl procenta. Chtěli jsme tím vyslat příklad, aby se nezvyšovaly razantně mzdy v celé ekonomice,“ řekl nedávno guvernér centrální banky Aleš Michl.

V Česku navíc příliš neklesá rozdíl mezi odměňováním mužů a žen. Podle statistického úřadu mají ženy mediánovou mzdu zhruba o pět a půl tisíce nižší. „Ženy pobírají o 16,4 procenta méně na srovnatelných pozicích. To je hodně. Je to samozřejmě průměr všech profesí, v každém odvětví je situace jiná,“ dodala Rezlerová.

Česko tak za unijním třináctiprocentním průměrem zaostává. Ještě větší rozdíly mezi odměňováním žen a mužů jsou ale třeba v Německu, Rakousku nebo Estonsku.

Průměrná mzda v Česku vloni překonala čtyřicetitisícovou hranici. Podle statistiků nejméně, necelých 24 tisíc, berou pracovníci v hotelech a restauracích. Lehce pod průměrem jsou výdělky v největším odvětví – průmyslu. Lépe jsou na tom úředníci se skoro třiačtyřiceti tisíci. Nejvíc, kolem sedmdesáti tisíc hrubého měsíčně, dostávají lidé v peněžnictví, IT a komunikaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
07:42Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 14 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 15 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánovčera v 19:58

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
včera v 15:50

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
včera v 13:47

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...