Velkým bankám stoupají zisky. ČSOB hlásí více než desetinový růst

Nahrávám video

Čtveřice největších bank v Česku v prvním pololetí vydělala zhruba 28,9 miliardy korun, což je o přibližně procento více než ve stejném období loni. Vyplývá to z výsledků bank. Zisk stoupl ČSOB, Komerční bance a Unicredit Bank ČR a SR, ale klesl České spořitelně. Menší zisk oznámila i Moneta.

„Po odečtení loňského mimořádného výnosu z prodeje podílu ve společnosti VISA to letos vypadá opět na rekordní výsledky. Co je navíc z pohledu bankovních klientů sympatické, že se tak stalo i přes další pokles výnosů z bankovních poplatků,“ komentoval výsledky největších bank zakladatel portálu Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Výsledky bank ovlivňuje podle analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla delší dobu několik faktorů. Roste množství peněz na trhu a zvyšují se aktiva klientů. Na druhou stranu roste tlak na marže bank vlivem vyšší konkurence ze strany nových bank a zároveň kvůli nízkým úrokovým sazbám se snižuje prostor pro úrokové výnosy.

Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním pololetí podle aktuálního vyjádření stoupl meziročně o 12 procent na 9,4 miliardy korun. Růst podpořila silná výkonnost finančních trhů, jednorázový výnos z vypořádání dřívějšího soudního sporu, vyšší příjmy z poplatků a nižší náklady na riziko. K výsledku ČSOB přispěl také silný růst obchodních objemů, který byl tažen růstem hypoték, firemních a spotřebitelských úvěrů, oznámila banka.

Objem úvěrů ČSOB vzrostl o sedm procent na 653 miliard korun, objem vkladů se zvýšil o 14 procent na 849 miliard korun. Celkový objem aktiv pod správou skupiny stoupl meziročně o sedm procent na 196 miliard korun. Provozní výnosy vzrostly o sedm procent na 19,2 miliardy korun. Provozní náklady meziročně stouply o procento na 8,1 miliardy korun.

Už dříve zveřejnily výsledky ostatní velké banky. Komerční bance vzrostl v pololetí čistý zisk meziročně o 15 procent na 7,7 miliardy korun. České spořitelně klesl v prvním pololetí meziročně čistý zisk o 6,9 procenta na 7,7 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank pak vykázala v prvním pololetí čistý zisk 4,1 miliardy korun, což je meziroční růst o 22,7 procenta.

Raiffeisenbank zvyšuje zisk, Moneta ne

Raiffeisenbank ve čtvrtek zveřejnila, že jí v prvním pololetí stoupl čistý zisk meziročně o 25 procent na 1,7 miliardy korun. Celková aktiva banky meziročně vzrostla o 27 procent na 362 miliard korun.

„K nárůstu zisku přispěly jak naše prodejní úspěchy, tak i velmi dobrá kvalita úvěrového portfolia banky, a tedy i výrazně nižší tvorba opravných položek,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida. Banka počátkem června převzala všechna aktiva a pasiva české pobočky Zuno Bank a po nedávné akvizici retailového bankovnictví Citibank se jí tak v krátké době podařilo dokončit integraci další tuzemské banky. „Vedle toho rosteme i organicky a dále tak zaznamenáváme velký přirozený příliv nových klientů,“ dodal.

Objem poskytnutých úvěrů klientům se v pololetí meziročně zvýšil o 8,3 procenta na 220 miliard korun. K růstu přitom došlo ve financování domácností, tedy u spotřebitelských úvěrů a hypoték, i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 19,1 procenta na 250 miliard korun.

Čisté úrokové výnosy banky přesáhly tři miliardy korun, což v porovnání se stejným obdobím loňského roku představuje pokles o 2,6 procenta. Čisté příjmy z poplatků meziročně vzrostly o 4,9 procenta na 924 milionů korun, což je primárně způsobeno vlivem jednorázových výnosů v korporátním segmentu. 

Skupině Moneta, dřívější GE Money, pak v pololetí čistý zisk klesl meziročně o 3,6 procenta na 2,195 miliardy korun. Za samotné druhé čtvrtletí klesl zisk stejným tempem na 1,155 miliardy korun. Objem hypoték, které banka poskytla českým domácnostem, vzrostl v pololetí více než trojnásobně a na trhu tak drží čtyřprocentní podíl. Výrazně stoupl také objem splátkových
úvěrů malých firem.

„Moneta výrazně překonala odhady trhu na úrovni čistého zisku, a to primárně díky zaúčtování jednorázového zisku z prodeje dluhopisového portfolia. Po očištění o tento vliv by výsledky dopadly přesně v souladu s odhady,“ komentoval výsledky analytik Patria Finance Václav Kmínek.

Za první pololetí banka snížila provozní náklady meziročně o dvě procenta na 2,3 miliardy korun, a to navzdory růstu počtu zaměstnanců v obchodní síti a investicím. 

obrázek
Zdroj: ČT24

„Skupina znovu potvrzuje svou dividendovou politiku a svůj cíl rozdělit zbývající přebytečný kapitál akcionářům. Likvidita zůstává velice silná s ukazatelem krytí likvidity ve výši 160 procent, což je vysoko nad regulatorními požadavky,“ uvedl k výsledkům generální ředitel banky Tomáš Spurný.

Banka do konce pololetí investovala 120 milionů korun z plánovaných 600 milionů do vývoje digitálních bankovních produktů pro klienty a do digitalizace podpůrných procesů. Pokračuje i v modernizaci pobočkové a bankomatové sítě. Dosud investovala 146 z plánovaných 800 milionů korun a zmodernizovala či přestěhovala devět poboček a více než 200 bankomatů.

Moneta Money Bank do loňského května působila pod názvem GE Money Bank. Skupina General Electric prodala veškeré své akcie v Moneta Money Bank loni na podzim a nyní se zaměřuje primárně na průmyslovou činnost. Banka podle svého webu obsluhuje přes jeden milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a 653 bankomatů. Od loňského května je Moneta Money Bank členem pražské burzy.

„Moneta překvapila zejména lepší kontrolou nákladů, daří se jí snižovat náklady a alespoň částečně tím kompenzovat pokles čisté úrokové marže. Navíc rychlé tempo růstu celkového objemu úvěrů také pomáhá kompenzovat nižší výnosnost z každé půjčené koruny,“ konstatuje analytik BH Securities Martin Vlček.

A to, že pokles čisté úrokové marže pokračuje rychleji, než část trhu očekávala, ukazuje, že konkurenční tlak trvá. Například Air Bank nedávno spustila kampaň na spotřebitelské úvěry již od úrokové sazby 4,9 procent.

Na druhé straně Monetě klesá průměrný čistý úrokový výnos i díky růstu objemu hypoték a podnikatelských úvěrů, které mají obecně nižší úrokovou sazbu než tradiční segment spotřebitelských úvěrů. Podle Vlčka banka diverzifikuje do dalších segmentů, které mají sice nižší úrok, ale často lepší zajištění a menší míru neperformujících úvěrů.

„Obecně se banka obchoduje za atraktivní cenu vůči tomu, jaké zisky je schopna vygenerovat. Banka má také nejvyšší kapitálovou rezervu ze všech českých bank oproti požadavku ČNB,“ dodává. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Útok na Egypt budí obavy o Suez, Rudé moře je v nesnázích

Útok na tankery ve středomořském přístavu Damietta vyvolal obavy o bezpečnost Suezského průplavu a Egypta jako alternativní obchodní trasy. Po blokádě Hormuzského průlivu hrozí jemenští spojenci Íránu hútíové uzavřením další strategické úžiny Báb al-Mandab a útočí na saúdská plavidla. Regionální konflikt se tak rozšířil do oblasti Rudého moře, které je klíčové pro globální lodní dopravu. Podle expertů se tak Teherán snaží vyvinout ekonomický tlak na USA. Egypt už zpřísnil ochranu přístavů a vyslal do rizikové oblasti válečné lodě.
před 10 hhodinami

Kazachstán zvažuje trasy přes Gruzii a Ázerbájdžán pro vývoz ropy do Evropy

Kazachstán zvažuje ropovody Baku–Tbilisi–Ceyhan a Baku–Supsa, stejně jako tranzit přes Ázerbájdžán přes Kaspické moře, jako alternativní trasy pro svůj vývoz ropy. Kazachstánské ministerstvo energetiky tyto plány potvrdilo v prohlášení pro zpravodajskou agenturu Interfax-Kazachstán.
před 10 hhodinami

„Jednání vázne.“ Odbory vyzývají vládu ke schůzce o zvýšení platů

Odbory požadují pro příští rok navýšení platů ve veřejné sféře výrazně nad dvě procenta. Méně by podle nich nepokrylo ani očekávanou inflaci. Vládu pak kritizují za to, že s nimi o odměňování zaměstnanců státu doteď nezačala jednat. V týdnu odboráři poslali premiérovi Andreji Babišovi (ANO) otevřený dopis s výzvou, aby co nejdřív určil termín schůzky. Ministryně financí i šéf resortu práce vzkazují, že s debatou počítají. Kdy přesně, ale neřekli.
9. 8. 2026

VideoTlačítko pro snadné vrácení zboží míří na e-shopy. Byť má zpoždění

Internetoví prodejci přidávají na weby tlačítko pro snadnější odstoupení od smlouvy, aby vrácení zboží bylo stejně rychlé jako jeho zakoupení. I pro ty zdejší už to mělo být povinností, Česko ale nestihlo včas přijmout evropskou směrnici. Zákon tak zřejmě bude platit od ledna. Tlačítko pro vrácení objednaného zboží musí být jasně viditelné a být v základním funkčním nastavením e-shopu. Tato povinnost platí pro všechny internetové obchody. Objem on-line nákupů roste rok co rok. Dnes na internetu nakupuje více než osmdesát procent populace. Takový počet Česko řadí na samotnou špičku Evropské unie, on-line nákupy tu tvoří asi patnáct procent maloobchodu.
9. 8. 2026

VideoČesko se plynem zásobit stihne, ujišťuje expert. Snížení cen však slíbit nelze

České zásobníky plynu jsou naplněné ze zhruba 61 procent, řekl ČT ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií a energetický konzultant Jiří Gavor. Podle organizace Gas Infrastructure Europe jsou zásoby plynu v EU pro toto období roku na méně než 58 procentech, což je rekordně nízká úroveň. Požadavek EU týkající se zásob plynu před zimou v poměru ke spotřebě podle Gavora Česko určitě překročí. Vysvětluje také, co vede k pomalejšímu naplňování, než je obvyklé. „Obchodníkům se pochopitelně nechce nakoupit plyn za nevýhodnou cenu a navíc ještě zaplatit poplatek za skladování (…) s rizikem, že později cena plynu klesne,“ uvedl. Zatímco ohledně zásob je optimistický, snížení cen je podle něj nejisté. Jednak záleží na vývoji konfliktu USA s Íránem, v jehož uklidnění Gavor doufá do amerických voleb na začátku listopadu, jednak cenu plynu v Česku ovlivňují i zásoby ostatních evropských zemí. „Problémem je třeba nedostatek na straně Německa, což může vyhnat ceny na trhu výše,“ upozorňuje.
7. 8. 2026

Policie obvinila pět lidí v souvislosti s veřejnou soutěží Správy železnic

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili pět lidí ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky v souvislosti s veřejnou soutěží vypsanou Správou železnic (SŽ).
7. 8. 2026Aktualizováno7. 8. 2026

Světové ceny potravin jsou na tříletém maximu, zjistila FAO

Světové ceny potravin se v červenci vyšplhaly na nejvyšší úroveň asi za tři a půl roku. Vyplývá to ze zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Za růstem cen stojí mimo jiné nepříznivé počasí, negativní dopady rusko-ukrajinské války na dodávky a rostoucí náklady na energie související s konfliktem na Blízkém východě.
7. 8. 2026

Bulharsko končí s cenami v levech. Pocit zdražení přetrvává

V Bulharsku v neděli skončí roční ochranná lhůta, během níž museli obchodníci po přijetí eura uvádět ceny také v původních levech. Přestože podle průzkumu Evropské komise země změnila měnu bez větších problémů, část obyvatel má pocit, že se výrazně zdražilo.
7. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.