Erste Group i České spořitelně klesl v pololetí čistý zisk

Čistý zisk rakouské finanční skupiny Erste Group, která ovládá Českou spořitelnu, klesl v prvním pololetí meziročně o 25,8 procenta na 624,7 milionu eur (zhruba 16,2 miliardy korun). Rostl objem úvěrů i klientských vkladů, čisté úrokové výnosy se ale snížily o 2,3 procenta na 2,14 miliardy eur (asi 55,6 miliardy korun). Příčinou byl mimo jiné nižší výnos ze státních dluhopisů.

Provozní náklady firmy podle očekávání vzrostly, a to přibližně o procento na dvě miliardy eur (52 miliard korun). Jde o důsledek zvýšení ostatních administrativních nákladů, depreciace a amortizace, zatímco náklady na zaměstnance zůstaly téměř beze změny. Provozní zisk i kvůli tomu meziročně klesl o 3,5 procenta na 1,29 miliardy eur (33,47 miliard korun).

Generální ředitel Andreas Treichl považuje výsledek prvních šesti měsíců za pozitivní, ale upozornil, že bance i přes silné výkony v úvěrování a získávání vkladů klesají čisté úrokové výnosy. „Pozornost musíme věnovat nízkým úrokovým sazbám a snižování portfolia cenných papírů. Naše výnosy z poplatků a provizí pomalu stoupají, což je dobře. Považuji to za úspěch vzhledem k tomu, že jsme i nadále opatrní v tom, jaké produkty a služby poskytujeme naší široké klientské základně,“ uvedl Treichl.

Úvěry klientům vzrostly v pololetí meziročně o 3,4 procenta na 135,1 miliardy eur (3,5 bilionu korun). Vklady klientů se zvýšily o 5,5 procenta na 145,6 miliardy eur (3,8 bilionu korun). Nejvýrazněji rostly vklady v Rakousku a České republice.

„Pokud jde o výhled, potvrzujeme náš cíl dosáhnout návratnosti vlastního kapitálu očištěného o nehmotný majetek nad deset procent,“ dodal Treichl. Předpokladem k dosažení tohoto cíle jsou například v nejlepším případě stabilní výnosy při více než pětiprocentním růstu čistých úvěrů nebo pozitivní změna v ostatním provozním výsledku díky nižší bankovní dani v Rakousku. Rizikem mohou být expanzivní měnové politiky centrálních bank včetně negativních úrokových sazeb, volby v klíčových ekonomikách EU, geopolitická a globální hospodářská rizika nebo iniciativy na ochranu spotřebitele.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. Česká spořitelna je největší tuzemská banka podle počtu klientů.

Česká spořitelna
Zdroj: ČTK
Autor: Pavel Němeček

Zisk klesl i České spořitelně, o 6,9 procent

České spořitelně klesl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 6,9 procenta na 7,7 miliardy korun. Podle banky je za tím loňský jednorázový výnos z prodeje akcií společnosti Visa Europe. Bez tohoto vlivu by se meziroční čistý zisk zvýšil o 8,3 procenta. Provozní zisk se kvůli poklesu čistých úrokových výnosů a výnosů z poplatků a provizí a zvýšení provozních nákladů snížil oproti loňskému pololetí o 7,8 procenta na 9,4 miliardy korun.

Podle předsedy představenstva České spořitelny Tomáše Salomona se bance dařilo obchodně v hypotékách i ostatních úvěrech. „Zejména díky rychlosti vyřizování hypotečních úvěrů jsme dokázali poskytnout hypotéky v objemu 31,7 miliardy korun. Spotřebitelských úvěrů jsme poskytli téměř 80 tisíc v celkovém objemu 17,4 miliardy korun,“ uvedl. Celkový objem hrubých klientských úvěrů se za posledních 12 měsíců zvýšil o 8,8 procenta na 619,2 miliardy korun. Vklady klientů vzrostly o 9,5 procenta na 835,8 miliardy korun.

Čistý úrokový výnos klesl meziročně o 3,4 procenta na 12,3 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí se v souvislosti s klesajícími příjmy z finančních služeb snížily o 3,7 procenta na 4,5 miliardy korun. „Klienti stále více využívají levnější formy obsluhy a zvýhodněné programy a produkty,“ uvedla banka.

Čistý zisk z obchodních operací se zvýšil o 10,1 procenta na 1,4 miliardy korun. Banka zvýšila zisk z obchodování s cizími měnami a z prodejů derivátů v cizích měnách.

Celkové provozní náklady se oproti loňskému pololetí zvýšily o 2,7 procenta na devět miliard korun, a to především kvůli růstu mezd. Konsolidovaná bilanční suma dosáhla k letošnímu 30. červnu 1,25 bilionu korun, a byla tak meziročně vyšší o 20,3 procenta.

Česká spořitelna je největší banka v Česku podle počtu klientů, kterých má 4,7 milionu. Hlavním akcionářem je rakouská Erste Group. Konkurenční Komerční bance stoupl v pololetí čistý zisk meziročně o 15 procent na 7,7 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v prvním pololetí čistý zisk 4,1 miliardy korun, což je meziroční růst o 22,7 procenta.