„V obchodních válkách není vítězů“. Čína s napětím očekává další Trumpovy kroky

2 minuty
Události: Čína s napětím očekává další kroky prezidenta USA
Zdroj: ČT24

Čína s napětím vyhlíží další tahy prezidenta Donalda Trumpa po jeho návratu do Bílého domu. Druhá největší ekonomika světa prozatím Trumpovi nabízí hospodářskou spolupráci, namísto navyšování cel a hrozby obchodní války. Spojené státy a Čínu ale čeká nastavení nové rovnováhy v mnoha dalších rovinách – včetně bezpečnostní a politické.

„Šlo to dobře. Byl to dobrý, přátelský rozhovor,“ řekl Trump televizi Fox News o rozhovoru s čínským protějškem z minulého týdne. „Mohu to udělat,“ uvedl nový šéf Bílého domu k možnosti dohodnout se s Pekingem na praktikách spravedlivého obchodu.

Fox News také řekl, že by cla proti Číně raději nepoužil, zároveň je však označil za silnou páku, doslova „ohromnou sílu“ a „velmi velkou moc“. Podle serveru BBC News argumentoval také tím, že Peking získává z obchodu s Američany spoustu peněz, které vynakládá na rozvoj svých ozbrojených sil.

Naposledy Trump mluvil o desetiprocentním clu vůči čínskému zboží v souvislosti s tím, že asijská země podle něj posílá fentanyl do Mexika a Kanady. To by každopádně bylo výrazně méně než šedesát procent, kterými hrozil v kampani.

Podobné náznaky, že by se s ním dalo dohodnout, dávají Číně prostor k oddechu. Ať jde o TikTok, fentanyl nebo obchod, kompromisem by získala čas na řešení problémů stagnující ekonomiky a posílení pozice celosvětově.

„Už jsme to říkali opakovaně. V obchodních válkách a zavádění odvetných cel není vítězů. Čína vždy pevně hájila své národní zájmy,“ vzkázala mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.

V prvním telefonátu se Donald Trump a čínský lídr Si Ťin-pching domluvili, že vytvoří komunikační kanály. Ty fungovaly už za předchozí administrativy Joea Bidena. Hned po rozhovoru s Bílým domem se čínský prezident spojil s hlavním spojencem v Kremlu, se kterým sdílí cíl – změnit světový řád.

„Čína a Rusko by měly využít příležitosti osmdesátého výročí konce druhé světové války ke společné ochraně mezinárodního systému, jehož středobodem je OSN,“ nechal se slyšet komunistický vůdce při rozhovoru s ruským diktátorem Vladimirem Putinem.

Donald Trump a Si Ťin-pching na summitu G20 v japonské Osace v roce 2019
Zdroj: Reuters/Kevin Lamarque

Očekává se, že prezident USA by mohl přijet do Pekingu během prvních sta dnů ve funkci. Podle zpravodajky ČT v Asii Barbory Šámalové Čína vnímá, že Trump si do své administrativy vybral jestřáby, kteří vůči ní prosazují tvrdou politiku. „Z prvního období se (Čína) poučila, že Trump vyniká ve výkyvech a předvídat jeho kroky by bylo naivní,“ vysvětlila zpravodajka. V roce 2017 mluvil Trump o Si Ťin-pchingovi jako o příteli a po velkolepém přijetí v Pekingu uvalil na Čínu cla za víc než tři sta miliard dolarů.

BBC upozornila, že krátce po pondělním složení přísahy pověřil nový americký prezident federální agentury, aby provedly přezkum stávajících obchodních dohod a odhalily nekalé praktiky amerických obchodních partnerů.

Odborník očekává vyostření vztahů

Podle orientalisty a sinologa Martina Hály je koexistence Spojených států a Číny na základě vzájemné výhodnosti „ideál, pro který nejsou konkrétní podmínky“. Důvodem jsou podle něj hluboké strukturální problémy, „které nepřeklenou dočasná gesta ani chemie mezi jednotlivými představiteli“. Hála spíše očekává vyostření vzájemných vztahů.

6 minut
Horizont ČT24: Orientalista Martin Hála ke vztahům mezi Trumpem a Čínou
Zdroj: ČT24

Problémů, jako je například fentanyl a jeho tragický dopad na Američany, je podle Hály spousta. „Kdyby na každý (problém) mělo připadnout deset procent cel, tak záhy jsme na těch šedesáti procentech, která (Trump) avizoval, nebo ještě výše,“ vysvětlil s tím, že Peking podle něj na nástup Trumpa do úřadu reaguje „s obavami i nadějemi“.

Fentanyl je syntetická opioidní droga, která si ve Spojených státech každoročně vyžádá desetitisíce životů. „Je zabijákem číslo jedna mezi Američany ve věku od 18 do 49 let. Máme povinnost udělat vše, co je v našich silách, abychom zabránili pohromě,“ nechal se slyšet bývalý americký ministr zahraničí Antony Blinken v době, kdy byl ještě v úřadu.

Telefonát čínského a ruského vůdce, který následoval po hovoru Si Ťin-pchinga s Trumpem, je podle odborníka signál do Washingtonu, který měl naznačit, že vztahy mezi Pekingem a Moskvou jsou „alespoň v krátkodobém horizontu“ pevné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
před 11 hhodinami

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025

Vláda chce navýšit rozpočet resortu obrany na rekordní částku

Vláda chce příští rok navýšit rozpočet ministerstva obrany na rekordních více než 187 miliard korun, zjistila ČT. Resort má tedy oproti letošku dostat 33 miliard navíc. Právě výrazný růst těchto výdajů považuje kabinet za jednu z priorit pro sestavování příštího rozpočtu. Lídři vládních stran už teď přiznávají, že kvůli rekordním výdajům na obranu může skončit snižování deficitu.
24. 3. 2025

Česko se od ruské ropy možná odstřihne dřív, než plánovalo

Do Česka už od 4. března neproudí ropovodem Družba surovina z Ruska. Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) řekl ČT, že by se společnost Orlen, která v tuzemsku vlastní rafinerie, už neměla k odběru ruské ropy vrátit. Rozhodnutí je ale na polské firmě. Odstřižení od ruské ropy mělo podle vlády původně nastat v polovině roku – aktuální dění to může uspíšit. Více suroviny by se tak mělo do Česka dostávat přes evropský ropovod TAL.
23. 3. 2025

Internetové bankovnictví využívá stále více lidí

Obsluha bankovních účtů přes internet se stále rozšiřuje, počet uživatelů se blíží sedmi milionům. Za poslední dekádu se číslo téměř zdvojnásobilo. Česko tak v rámci Evropské unie patří dle údajů statistického úřadu do první desítky. Některé finanční domy zároveň sledují menší návštěvnost poboček, které nahrazují konzultacemi na dálku.
23. 3. 2025
Načítání...