V Česku startuje služba Apple Pay, iPhonem nebo hodinkami Apple Watch už lze platit stejně jako kartou

Nahrávám video
V Česku startuje služba Apple Pay
Zdroj: ČT24

Apple spustil platební službu Apple Pay v Česku. Od úterý tak lidé mohou platit pomocí chytrého telefonu či hodinek od amerického výrobce Apple. V Česku už lze platit prostřednictvím služby Google Pay mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami s operačním systémem Android.

Apple Pay propojuje mobilní zařízení s platební kartou. Společnost Mastercard uvedla, že Apple Pay je k dispozici držitelům platebních karet od Air Bank, České spořitelny, J&T Banky, Komerční banky, mBank, Monety Money Bank, stravenkové společnosti Edenred a fintechové Twisto.

„Jen od rána do dnešního poledne si Apple Pay zapnulo už 15 tisíc klientů Air Bank. Během dopoledne klienti prostřednictvím této služby zaplatili tři tisíce nákupů v celkovém objemu 570 tisíc korun,“ přiblížila zájem mluvčí Air Bank Jana Karasová.  U České spořitelny si během prvních šesti hodin po spuštění službu aktivovalo 13 tisíc klientů, tedy zhruba každý šestý uživatel iPhonu, iPadu respektive hodinek Apple Watch u této banky. 

Základem pro bezkontaktní platby Apple Pay je telefon či hodinky značky Apple s NFC. V případě telefonu službu mohou využívat majitelé iPhonu 6 a novějších modelů, u hodinek Apple Watch jsou kompatibilní všechny novější modely.

Čtyři roky v provozu

Americká firma svůj platební systém spustila před více než čtyřmi lety. Nejvíce uživatelů má v USA, služba funguje také v západní Evropě, Kanadě, Austrálii, Číně nebo Rusku.

Vlastní aplikace pro platby telefonem mají i některé banky. Počátkem února na český trh vstoupil maďarský platební systém Barion, jehož investorem je společnost Home Credit. V českých e-shopech lze platit také mimo jiné pomocí systémů GoPay, PayU, ComGate, ThePay, Pays nebo W-platba.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Rusko zveřejnilo seznam firem, které má za potenciální cíle. Dvě jsou z Česka

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo seznam zahraničních firem, které se podle něj podílejí na výrobě dronů pro Ukrajinu. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv je označil za potenciální cíle pro ruské ozbrojené síly. Na seznamu figurují i dvě firmy z Česka. Policie je s nimi v kontaktu. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) předvolal ruského velvyslance, aby vyjádření Moskvy české straně vysvětlil.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Cheb schválil vstup Daimler Truck do svého průmyslového parku

Chebští zastupitelé schválili memorandum o spolupráci a vstup německé automobilky Daimler Truck do Strategického podnikatelského parku (SPP) v Chebu. Vyrábět má bezemisní a dieselové nákladní tahače. Podle současných plánů by nová továrna mohla začít vyrábět v roce 2029.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Evropa má leteckého paliva jen asi na šest týdnů, řekl šéf IEA

Evropě zbývá už jen asi šest týdnů, než jí dojdou zásoby leteckého paliva, řekl v rozhovoru s agenturou AP výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Pokud se neobnoví vývoz ropy Hormuzským průlivem, aerolinky podle něj mohou začít už brzy rušit lety. Hormuzský průliv je de facto zablokovaný kvůli válce, kterou proti Íránu vedou Spojené státy a Izrael. Lufthansa i kvůli rostoucí ceně leteckého paliva trvale odstaví 27 letadel své divize CityLine.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Nejvyšší ceny paliv v pátek mírně klesnou

Maximální ceny paliv, které určuje stát, v pátek mírně klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se oproti čtvrtku sníží o 14 haléřů na 43,36 koruny za litr. Benzin bude možné prodávat za 41,36 koruny za litr, tedy o 23 haléřů levněji. Vyplývá to z cenového věstníku ministerstva financí. Jde o zatím nejnižší ceny od začátku fungování cenového stropu. Průměrná cena pohonných hmot v Česku také v mezitýdenním srovnání ve čtvrtek poprvé od počátku bojů na Blízkém východě klesla.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Banky poskytly v březnu hypotéky za 55,4 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 55,4 miliardy korun, což je o 37 procent více než před měsícem a o 69 procent více než před rokem. Nové úvěry bez refinancování stouply meziměsíčně o 36 procent na 40,3 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru nepatrně klesly na 4,43 procenta z únorových 4,46 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
včera v 06:10

Colt CZ vstoupil na burzu v Amsterdamu, následuje tak další tuzemské firmy

Další česká firma vstoupila na burzu v Amsterdamu, která patří k nejvýznamnějším v Evropě. Od středy se na ní začalo obchodovat s akciemi Coltu CZ. Zbrojovka tak následuje ty tuzemské společnosti, které zamířily na zahraniční trhy už dříve. Podle generálního ředitele Colt CZ Group Radka Musila jde o důležitý milník pro firmu.
15. 4. 2026

Výbor europarlamentu podpořil návrh Nerudové na vynětí obytných budov z ETS 2

Europoslanci navrhují, aby v rámci úprav systému emisních povolenek ETS 2 byly ze systému vyňaty budovy určené k bydlení, ceny povolenek by pak měly být zastropovány na 45 eurech (asi 1100 korunách) za tunu oxidu uhličitého, a to v cenách za letošní rok. Návrh vyjednávací pozice Evropského parlamentu (EP) ve středu schválil výbor pro životní prostředí (ENVI). Zpravodajkou návrhu je europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z nejsilnější Evropské lidové strany (EPP).
15. 4. 2026

Reuters: USA neprodloužily výjimku ze sankcí na nákup ruské ropy

Spojené státy neprodloužily dočasné povolení zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva americké činitele. Třicetidenní sankční výjimka, kterou USA zavedly v březnu s cílem stabilizovat trhy s energiemi po vypuknutí války na Blízkém východě, vypršela v sobotu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že USA protiruské sankce rozšiřují.
15. 4. 2026Aktualizováno15. 4. 2026
Načítání...