Stát si musí na zvyšování důchodů půjčit 36 miliard. Na penze pro mladé nezbude, varuje opozice

4 minuty
Události: Na zvyšování důchodů si stát půjčí 36 miliard
Zdroj: ČT24

Vláda si bude muset v příštím roce na důchody půjčit víc než šestatřicet miliard korun. S takovým rozdílem mezi příjmy z důchodového pojištění a výdaji na penze počítá v návrhu státního rozpočtu resort financí. Deficit na důchodovém účtu má být přitom o dvanáct a půl miliardy vyšší než letos. Důvodem je hlavně rychlý růst penzí v příštím roce. Premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že Česko si může vyšší zadlužení kvůli důchodům dovolit. Pravicová opozice nesouhlasí.

Ještě v roce 2019 byl důchodový účet ve víc než šestnáctimiliardovém přebytku. Ekonomické dopady koronaviru a současné rychlé zvyšování penzí ale znovu uvrhly penzijní účet do deficitu. Náklady na důchody tvoří už teď víc než čtvrtinu všech výdajů státního rozpočtu.

Poslanci ve sněmovně schválili na konci července zvýšení průměrného důchodu o 300 korun měsíčně nad zákonné minimum. Tím prohloubili deficit důchodového účtu o dalších víc než deset miliard ročně. 

„Důchodci jsou pro nás priorita. Teď nám roste HDP, to znamená, že z toho růstu samozřejmě budeme mít vyšší příjem. Je inflace, to jsou další peníze do rozpočtu,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

„Když má stát přidávat, tak to musí odpovídat možnostem, a my chceme zajistit důchody i pro dnešní padesátníky a mladší ročníky. A bohužel trend, který vidíme, značí, že pro ně důchody budou v daleko nižší výši než dnes,“ upozornil místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Zatímco letos má být důchodový účet v minusu čtyřiadvacet miliard korun, v příštím roce plánuje ministerstvo financí víc než šestatřicet miliard. Penzijní systém bude přitom v minusu i v dalších letech. Mimo jiné i proto, že od roku 2023 stát začne vyplácet 500 korun za každé vychované dítě. To prohloubí důchodový deficit o dalších 18 miliard ročně.

„Takto dlouhodobě hospodařit nejde, jednou narazíme do zdi a my říkáme, že je potřeba s penzemi něco dělat,“ varoval místopředseda poslanců ODS Jan Skopeček. „Stát by měl udělat důchodovou reformu, sociální demokracie je jediná politická strana, která ji připravila, a zatím není politická vůle se s ní posunout dál,“ myslí si vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

O nutnosti prosadit po volbách penzijní reformu mluví všechny sněmovní strany, jenže zároveň mají velmi odlišné názory na to, jak konkrétně by měla vypadat.

„Zdrojově zabezpečit penzijní systém bude chtít navýšením daní. Vidíme větší rezervu ve zdanění velkého kapitálu, velkých firem,“ řekl komunistický poslanec Jiří Dolejš.

„Tady existuje pouze jedno dlouhodobé řešení, a to podpořit pracující rodiny s dětmi, aby měly více dětí. A tyto děti by v produktivním věku potom mohly přispívat na důchody,“ myslí si předseda SPD Tomio Okamura. Důchodový systém označila za neudržitelný i Národní rozpočtová rada. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
včera v 07:30

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
4. 4. 2025

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
4. 4. 2025

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
4. 4. 2025
Načítání...