Spojení Avastu a AVG dokončeno. Česká firma bude chránit 40 procent domácích počítačů na světě

Český výrobce bezpečnostního softwaru Avast Software dokončil proces převzetí konkurenční nizozemské společnosti AVG Technologies. Získal v ní majoritní podíl. Společně budou podle vedení pokrývat přes 40 procent domácích počítačů po celém světě. Předpokládá se, že letošní tržby přesáhnou 700 milionů dolarů (zhruba 16,8 miliardy korun). Avast zároveň plánuje, že brzy stáhne akcie AVG z newyorské burzy.

Od 3. října budou společnosti Avast a AVG spravovány jako jedna firma s letošními předpokládanými tržbami přesahujícími 700 milionů dolarů. Do čela společnosti byl jmenován dosavadní generální ředitel Avastu Vincent Steckler.

„Nový Avast má více než 400 milionů zákazníků, pokrývá více než 40 procent domácích počítačů po celém světě s výjimkou Číny, což představuje největší uživatelskou základnu na světě v oblasti zabezpečení osobních počítačů,“ uvedl Steckler. Největším trhem společnosti jsou Spojené státy s 58 miliony uživatelů.

Podle Stecklera bude převážná část manažerského a vývojářského týmu v České republice. „Nový“ Avast by měl být ještě více český, dodal. Plánuje proto vrátit některé aktivity AVG Technologies do Česka.

Stažení AVG z burzy

Společnost AVG vznikla stejně jako Avast v České republice. V současnosti sídlí v Amsterdamu a s jejími akciemi se obchoduje na newyorské burze. Na převzetí AVG Technologies za 1,3 miliardy dolarů (téměř 32 miliard Kč) se Avast dohodl letos v červenci.

Avast také oznámil, že zahájil navazující nabídku odkupu akcií jako příležitost pro ty akcionáře AVG, kteří se dosud do odkupu nezapojili. Nabídka vyprší 14. října. Avast plánuje dobrovolné stažení akcií AVG Technologies z newyorské burzy ihned po skončení navazující nabídky odkupu akcií.

Avast dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Převzetí AVG by mělo posílit pozici firmy na rozvíjejících se trzích.