ŘSD opět mění vedení – místo pověřeného Mayera ho bude definitivně řídit Kubiš

Praha – V čele Ředitelství silnic a dálnic bude stát IT expert Jan Kubiš. Nahradí Jiřího Mayera, který do dneška působil jako pověřený ředitel. Kubiš má od středy začít připravovat novou strukturu ŘSD a budovat vlastní tým. Do funkce ho dosadil ministr dopravy Antonín Prachař.

Ministr dopravy Antonín Prachař zahájil další rozsáhlou obměnu ve vedení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Ke konci března skončil pověřený ředitel Jiří Mayer, kterého nahradil Jan Kubiš, finanční ředitel tuzemské pobočky IT společnosti Atos IT Solutions. Před působením ve firmě Atos řídil Kubiš podle ministerstva dopravy finance v další IT společnosti NESS Czech. 

Od středy má Kubiš začít pracovat na nové struktuře ŘSD a budovat vlastní tým expertů. 

Mayera pověřil Prachař řízením organizace letos v únoru poté, co z funkce generálního ředitele odvolal Pavla Kočicu. Toho dosadil na ŘSD bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák. Původně měl Mayer ŘSD řídit do konce dubna. Do té doby měl být hotový personální audit, na jehož základě se mělo změnit celé vedení organizace. 

„Kubiš má dostatečné znalosti z nastavování systémů a generální ředitel (ŘSD) má být člověk, který je schopný manažerské úlohy,“ uvedl Prachař. Nový šéf si podle něj kolem sebe dokáže vybudovat nový tým odborníků, což je důvod, proč do čela organizace nejmenoval stavaře, ale ekonoma a manažera.  

Rozsáhlé personální změny odstartoval spor bývalého vedení Ředitelství silnic a dálnic v čele s Kočicou a odvolané šéfky Úseku pro kontrolu kvality staveb Miloslavou Pošvářovou. Ta během svého působení poukazovala na chyby a možnou korupční činnost ve vedení organizace. Po svém odvolání v polovině ledna získala Pošvářová podporu současné vlády. Prachař původně oznámil, že s Pošvářovou na ŘSD počítá. Její podmínkou návratu ale bylo odvolání velké části vedení ŘSD včetně Mayera. Tito lidé ve vedení ŘSD jsou podle ní nedůvěryhodní.  

Nakonec se Pošvářová do vedení organizace nevrátila a zhruba měsíc externě pracovala jako Prachařova poradkyně. I tuto funkci nakonec opustila s tím, že v současného ministra dopravy ztratila důvěru. Jako externí poradkyně prý nedostávala žádné úkoly, k ukončení spolupráce přispěl i případ údajné pomluvy, kdy měl Prachař ministryni spravedlnosti Heleně Válkové říct, že Pošvářová během působení na ŘSD kradla. To ministr odmítl.

Vydáno pod