Rakousko chce použít „všechny prostředky“ proti českému jádru

Vídeň – Rakousko hodlá použít „všechny politické a právní prostředky“, aby zabránilo výstavbě dalších jaderných elektráren v Česku, uvedl dnes podle agentury APA rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger. Podle jeho kolegy, ministra životního prostředí Nikolause Berlakoviche, se Česko „z Fukušimy nijak nepoučilo“. Ostrý zásah vlády proti koncepci české energetiky požadovali též zemští politici vládních stran v Dolních Rakousech.

„Vyčerpáme z rakouské strany všechny politické a právní prostředky, abychom zabránili plánům na atomovou výstavbu v České republice,“ prohlásil Spindelegger. „Změna myšlení v energetice musí být celoevropská,“ dodal.

Obdobně se vyjádřil i ministr zemědělství a životního prostředí Berlakovich: „Ani šest měsíců po strašlivé nehodě ve Fukušimě se naši sousedé nijak nepoučili… Trvat na bezatomové Evropě musí být naším společným cílem, zajistíme tak bezpečnou budoucnost pro příští generaci. Heslo zní: Pryč od atomu k obnovitelné energii.“

Těmito slovy oba představitelé vládní lidové strany (ÖVP) podpořili protest dolnorakouských zemských politiků všech stran, které pobouřila nedávno zveřejněná vládní koncepce dalšího rozvoje české energetiky. Ta počítá v příštích desetiletích jednoznačně s výstavbou dalších jaderných elektráren, nejen s dostavbou Temelína.

Českou koncepci označil dolnorakouský zemský rada pro energetiku (ministr zemské vlády) Stephan Pernkopf za „nezodpovědné šílenství“ a „absolutně špatnou cestu“. Také náměstek dolnorakouského hejtmana Josef Leitner koncepci odmítl jako „nepřijatelnou“.

Jaderná elektrárna Temelín
Zdroj: ČT24/ČEZ

Také podle nich se Česko zřejmě nepoučilo „z jaderných nehod v Japonsku a ve Francii“. Vyzvali Prahu, aby se vydala na cestu odklonu od jádra. Dolní Rakousy v tom Čechům poskytnou „plnou podporu a know-how“, dodali. Sociální demokrat Leitner navíc vyzval k vytvoření společenství všech unijních zemí, které jadernou energetiku odmítly.