Přechod na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 bude pokračovat v červenci

Přechod na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 po pauze způsobené epidemií koronaviru znovu odstartuje v červenci. „V podstatě dojde k prodloužení celého procesu o čtyři měsíce. Postup přechodu zůstává zhruba stejný, jen termíny se o čtyři měsíce posunou,“ uvedl generální ředitel Českých radiokomunikací Vít Vážan.

Diváci České televize, kteří přijímají nový standard z přechodové sítě, již nebudou muset frekvence přelaďovat, část diváků komerčních televizí přelaďování z přechodové sítě na finální síť čeká.

 • Jihočeský  kraj                                    14. 7.
  Jihomoravský kraj                            29. 7.
  Kraj Vysočina                                      27. 8.
  Olomoucký kraj                                 27. 8.
  Moravskoslezský kraj                      27. 8.
  Pardubický kraj                                 27. 8.
  Zlínský kraj                                          30. 9.
 • U komerčních stanic se termíny liší. Podrobnější informace o jednotlivých krajích a jednotlivých multiplexech zde.
 • Zdroj: České radikomunikace, DVBT2overeno.cz

O přerušení přechodu rozhodla v březnu kvůli šíření koronaviru vláda. V té době byla vypnutá asi třetina vysílačů velkého výkonu a polovina malých vysílačů.

Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere zůstává i v průběhu přechodu na DVB-T2 suverénně nejčastějším způsobem příjmu televizního vysílání v Česku, využívá ho více než 55 procent domácností. 

Výzkumy potvrzují, že přechod na nový vysílací standard nemá vliv na vysokou oblíbenost pozemního digitálního TV vysílání. To naopak prokázalo v průběhu pandemie svou důležitost v informování obyvatel. Jakýkoliv nárůst sledovanosti zvládá spolehlivě a bez výpadků a operativně umožnilo zařadit i nový kanál pro seniory ČT 3.
Vít Vážan
generální ředitel Českých radiokomunikací

Přechod na DVB-T2 souvisí s nutností uvolnit část stávajících vysílacích frekvencí v pásmu 700 MHz pro rychlé mobilní sítě 5G. Informace o novém harmonogramu přechodu na DVB-T2 najdou diváci na www.dvbt2overeno.cz, kde jsou i informace o certifikovaných přístrojích pro příjem DVB-T2 vysílání.

České radiokomunikace ve středu spustily pilotní vysílání NASA TV, a to v ultra vysokém rozlišení UHD. Diváci si program budou moci naladit ve finální DVB-T2 síti 23.