PPF chystá odchod z pojišťovnictví

Praha - Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera plánuje urychlení prodeje své části Generali PPF Holdingu, jehož součástí je Česká pojišťovna i další pojišťovny v zemích střední a východní Evropy, jak dnes uvedl deník E15. Přestože má PPF možnost uplatnit opci na prodej svého 49procentního podílu italské pojišťovně Generali v roce 2013, o odchod ze společného podniku se snaží už nyní. První letošní pokus firmě nevyšel, zablokoval ho jeden z akcionářů Generali - italská Mediobanca.

Mediobancu prý odrazovala příliš vysoká částka, kterou by bylo nutné Kellnerovi zaplatit. Hodnota podílu PPF se podle Generali začátkem roku pohybovala kolem 2,5 až tří miliard eur, teď už může být vyšší. Kellner nyní přichází se vstřícným plánem - svůj podíl by prodával v několika etapách se startem v příštím roce.

Podle svého mluvčího Milana Tománka PPF aktuálně pracuje jen na podpoře dvoustranného jednání Generali s VTB o spojení pojišťovacích aktiv obou skupin v Rusku. „Opce, kterou skupina PPF má ve vztahu k menšinovému podílu v Generali PPF Holdingu, byla popsána ve výroční zprávě a nastane v roce 2014,“ dodal.

Sama Generali již dříve E15 potvrdila, že v Rusku jedná jménem holdingu s PPF. Dokud Italové Kellnera nevyplatí, musejí Generali i PPF respektovat dohodu, podle níž jeden bez druhého v ruském pojišťovnictví neučiní ani krok.

Pojišťovna Generali
Zdroj: ČT24, ČT24

Kellner by vytvořením společného podniku s ruskou státní bankou a následným prodejem podílu PPF Italům mohl vyřešit i starý spor s ruským podnikatelem Olegem Děripaskou o pojišťovnu Ingosstrach. Menšinový podíl PPF v Ingosstrachu by byl totiž také převeden do společného podniku a Kellner by nakonec fakticky inkasoval peníze i za jeho prodej.

PPF vidí nové možnosti na východě

Navíc snaha urychlit odchod PPF z holdingu s Generali zřejmě souvisí s rozdílným přístupem vůči novým příležitostem na východních trzích. „My už jsme také relativně velká skupina, jsme ale flexibilní a rozhodujeme se rychle,“ prohlásil před časem muž číslo dvě v PPF Jiří Šmejc. PPF a Generali se podle něj lišily v chuti jít do rizika a schopnosti rychle se rozhodnout. Neochotu podporovat údajně příliš riskantní Kellnerovy plány v Rusku potvrzovali i někteří akcionáři Generali.

Na jedné straně sice pojišťovnictví zřejmě z hledáčku Petra Kellnera víceméně zmizí, nadějně se rýsují jiné obory jeho podnikání - retailové i korporátní bankovnictví, maloobchod, těžba drahých kovů, energetika nebo reality. Nejhodnotnějším Kellnerovým aktivem je Home Credit - především díky aktivitám v Rusku, ale i v Česku.

Vydáno pod